Sonu İ ile biten 14 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "i" olan 14 harfli toplam 163 adet kelime bulundu. Sonu i harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında i harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde i harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

EKLEMKÜFLÜCESİ

Küflerin, eklem bölgelerinde gelişmesinden doğan hastalık.

EPİZOOTİYOLOJİ

Hayvanlarda görülen bulaşıcı hastalıkları ve hastalık salgınlarını konu alan bilim dalı. Belirli bir hayvan veya insan popülasyonunda hastalıkların ortaya çıkışı, yayılışı, bu hastalıklardan korunma ve kontrol stratejileri, yaralanma ve öteki sağlıkla ilgili olayları inceleyen bilim dalı. Veteriner hekimlikte genellikle epizotiyoloji kavramı kullanılırken, beşeri hekimlikte epidemiyoloji kavramı kullanılmaktadır.

RADYOTEKNOLOJİ

Elektro filmi çekme tekniği.

HİPOİNSÜLİNEMİ

Pankreas beta hücrelerinin tahrip olması sonucu kanda insülin düzeyinin normalin altına inmesi. Şeker hastalığında görülür.

BALIKÇİLARBAŞİ

Balıkçılarbaşı, Diyarbakır'da bir semt.

ŞEYTANMİNARESİ

Bazı deniz böceklerinin koni biçimindeki kavkısı.

SİYALOLİTOTOMİ

Tükürük bezi veya kanalına kesit yapılarak tükürük taşının çıkarılması.

HİPERFOSFATÜRİ

İdrarda aşırı miktarda fosfatın yükselmesi.

HACIÖMERDERESİ

Balıkesir kenti, Yağcılar nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

SEMPTOMATOLOJİ

Araz bilgisi, belirtiler bilimi, semiyotik.

TORAKOMİYODİNİ

Göğüs kasları ağrısı.

TROMBOSİTOPATİ

Kan pulcuklarının değişik formda olması.

MİYELAPOPLEKSİ

Omurilik kanaması.

KUDUZBÖCEKLERİ

Ateşböceklerine benzemekle birlikte, onlar gibi ışık vermeyen ve kuduzböceği türlerini içine alan kınkanatlılar familyası.

ELEKTROŞİRURJİ

Cerrahi işlemlerde elektrik enerjisinden yararlanılması.

YUKARIÖRENSEKİ

Çorum ili, İskilip ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

OLİGOZOOSPERMİ

Oligospermi.

YÜKÜNLEŞTİRİCİ

Bulunduğu ortamda yükünler oluşturan özdek. (Genellikle ışınımlar için kullanılır.).

SULTANÇİFTLİĞİ

İstanbul kenti, Ümraniye ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

SAVANNAHKEDİSİ

Afrika'dan köken alan, Afrika yerlileri tarafından binlerce yıldır yetiştirilen vahşi Serval kedisiyle evcil kedilerin birleştirilmesi sonucu geliştirilmiş, zamanla Serval kedisinin vahşi güzelliği, çarpıcı ve farklı vücut yapısıyla evcil kedilerin uyumlu karakterlerinin birleşimi olan ve kendine özgü bir özellik kazanan, ağzı konveks bir biçimde kavisli, çene yapısı güçlü ve burunla birlikte yüze vahşi bir görünüm kazandıran, gözleri orta büyüklükte oval ve badem şeklinde, göz rengi zengin yeşil, sarı, altın veya karamel kahve gibi tüm canlı renklerde olabilen, ayrıca gözün iç açısında gözyaşı şeklinde bir lekenin olması karakteristik, tüyleri sık ve parlak, renk ve desenleri noktalı, tekir ve tek renkte olabilen, suyu ve suda oynamayı çok seven, zeki, oldukça oyuncu, hareketli ve sosyal yapıda, yumuşak, sıcakkanlı ve nazik mizaçlı, yarı uzun tüylü kedi ırkı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük