Sonu İ ile biten 14 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "i" olan 14 harfli toplam 163 adet kelime bulundu. Sonu i harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında i harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde i harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KABALDIZDİKENİ

Ekinler kaldırılırken dikenleri yuvarlanarak uçan bir çeşit bitki.

HİPOALBÜMİNEMİ

Kanda albumininin anormal olarak azalması. Kanın albümin miktarının normalin altına düşmesi. Kolloit ozmatik basıncın düşmesine neden olur.

HEMATOSİTOPENİ

Kan hücresel elemanlarının azalması.

DİSKONDROPLAZİ

Uzun kemiklerin uç kısımlarında kıkırdak dokuda gelişimin durması nedeniyle, baş ve gövdenin normal olmasına karşın, kol ve bacakların kısa kalmasıyla belirgin bir iskelet yapılış bozukluğu.

HİPERFOSFATÜRİ

İdrarda aşırı miktarda fosfatın yükselmesi.

ELMALIÇİFTLİĞİ

Yozgat şehrinde, Kadışehri belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

BRUNNERBEZLERİ

Onikiparmak bağırsağının başlangıç kesiminde submukozada yer alan, urogastronla asit mide içeriğini nötralize eden, alkali yapıda salgı üreten tubulo-alveoler müköz bezler, glandule duodenales, onikiparmak bağırsağı bezleri. Urogastron mideden salgılanan hidroklorik asitin salınımını durdurarak ince bağırsaklarda kript epitelinin yenilenmesini sağlar.

POLİKEMOTERAPİ

Çok ilaçla yapılan kemoterapi.

MOMURGANBÖCEĞİ

Tespihböceği.

HACIÖMERDERESİ

Balıkesir kenti, Yağcılar nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ELEKTROŞİRURJİ

Cerrahi işlemlerde elektrik enerjisinden yararlanılması.

TAKLABÖCEKLERİ

Taklaböceği türlerini içine alan kınkanatlılar familyası. Erginleri balözü, çiçek tozu, filiz yiyerek, özellikle ekin, sebze ve süs bitkilerinde ağır yitiklere yol açarlar. a. bk. telkurdu.

HİDROMETALURJİ

Cevherler, cevher konsantreleri ve diğer malzemelerden yaş yöntemle metallerin geri kazanılması.

SİLİNDİRÇİÇEĞİ

Hatmi çiçeği.

İNTERFEROMETRİ

Girişim ölçme.

YUKARISÜLMENLİ

Malatya ilinde, Arguvan belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

ANTİANAFİLAKSİ

Anafilaksiyi gideren, anafilaksiye karşı.

MUNCHKİNKEDİSİ

Amerika'dan köken alan, doğal yaşamda kendiliğinden yetişmiş evcil bir kedi ırkı olan, Amerikan kısa tüylülere benzeyen, kısa bacakları olması rağmen herhangi bir omurga problemi olmayan ve oldukça hızlı koşabilen, tüyleri kısa ve tüm renklerde olabilen, zarif vücutlarına rağmen korkusuz, cesur, hareketli ve meraklı yapıda, iyi huylu, sosyal ve eğlenceli, kolay eğitilebilen ve öğretildiği takdirde atılan objeleri istekle getirebilen, kısa tüylü kedi ırkı.

HİPERAMİLAZEMİ

Kan serumunda amilaz düzeylerinin yüksek bulunması. Kan serumunda anormal olarak yüksek amilaz düzeyleri.

LİPOPROTEİNEMİ

Kanda aşırı miktarda lipoprotein bulunması, hiperlipoproteinemi. Kanda bir veya birkaç lipoprotein sınıfının patolojik artışı.