Sonu İ ile biten 13 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "i" olan 13 harfli toplam 301 adet kelime bulundu. Sonu i harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında i harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde i harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

FARMAKODİNAMİ

İlaçların organizma üzerindeki etkisini inceleyen ilaç bilimi dalı.

STOİKİYOMETRİ

Bir bileşikte elementler arasında ya da kimyasal bir olayda reaksiyona girenler ile ürünler arasındaki kantitatif ilişki.

ÜROSEMİYOLOJİ

İdrar incelenmesi.

HİPERLİPİDEMİ

Hiperlipemi. Atlar ve köpeklerde kalıtsal, hipotiroidizm, şeker ve cushing hastalığı gibi kimi iç salgı bozukluklarında ortaya çıkan, serum kolesterol ve trigliserit seviyesinin artışıyla belirgin olan bir hastalık. Kanda lipit düzeyinin anormal derecede artışı, lipemi, lipidemi, hiperlipemi.

FARMAKOTERAPİ

Hastalıkların ilaçla tedavisi, uygulamalı farmakoloji.

LARENGOPLASTİ

Gırtlak felcinde solunum yolunu rahatlatmak için dikiş uygulanması.

ENTEROTOKSEMİ

Clostridium perfringens'in değişik tipleri tarafından oluşturulan, koyun, kuzu, buzağı ve diğer hayvanlarda toksemiyle belirgin ve ani ölümlerle sonuçlanan enfeksiyonlar, Halk dilinde ağulanma.

ÇAYIRMELİKESİ

Keçisakalı.

SEREBROMALASİ

Beynin yumuşaması.

KRİYOBİYOLOJİ

Hücre ve dokuları dondurarak inceleyen bilim dalı. Canlılar üzerinde soğuğun etkilerini ve canlıların soğuğa karşı davranışlarını inceleyen bilim dalı.

KERTENKELEMSİ

Ayaksızlar (Gymnophiona) takımının, kertenkelemsigiller (Caecilidae) familyasından, gözleri körelmiş, Güney Amerika'da yaşayan bir tür. (Caecilia gracilis), Ayaksızlar (Gymnophiona) takımının kertenkelemsigiller (Caeciliidae) familyasından bir amfibyum türü. Kurt biçimindedir. Gözleri körelmiştir. Güney Amerikada yaşar.

KARTONPİYERLİ

Kartonpiyeri olan.

İLİNGEBİLGİSİ

Uzambiçimlerin ilingesel özellikleriyle ilgilenen uzambilgisi dalı. Anlamdaş. ilinge.

ÇİZELGELEYİCİ

Delikli kart ortamındaki verileri okuyup bunları kâğıt ortamında listeleyen ve tanımlanan değişik her kart öbeği için biriktirdiği toplam değerleri listeye ekleyen makine.

POLİPEPTİDEMİ

Kanda polipeptitlerin bulunması.

FOTOLİTOGRAFİ

Taş, maden üzerindeki örneklerin, ışığa duyarlı tabakalar üzerinde fotoğraf veya kopya yoluyla çıkarılmasında kullanılan baskı tekniği.

ŞEHİRİNGİDİMİ

Salı günü.

OTORADYOGRAFİ

Radyasyonun fotoğrafik emülsiyonlar üzerindeki etkisiyle dokularda radyoaktif maddelerin yerinin belirlenmesi veya radyoaktif maddelerin yaydığı ışınlarla radyoaktiviteye duyarlı materyallerin üzerinde görüntü oluşturma yöntemi. Önceleri radyoaktif birleşiklerle işleme tabi tutulan doku kesitleri, ışığa duyarlı emülsiyonlarla kaplanarak buzdolabında ışık geçirmeyen kapalı bir kutuya yerleştirilir ve değişik zamanlarda pozlanmasıyla radyoaktif maddenin yeri belirlenir. Organların, hücre kısımlarının, büyük moleküllerin ya da moleküllerdeki belirli bir grup ya da atomun radyoizotoplarla işaretlenip bir film üzerinde gösterilmesi tekniği. Radyootografi.

NANOTEKNOLOJİ

Maddenin atomik veya moleküler boyutta işlenerek mikroskobik boyutta ürünlerin üretilmesi yöntemi.

İBRAHİMDERESİ

Bartın ili, Ulus belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük