Sonu F ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "f" olan 5 harfli toplam 234 adet kelime bulundu. Sonu f harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında f harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde f harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KEŞİF

Ortaya çıkarma, meydana çıkarma. Var olduğu bilinmeyen bir şeyin ortaya çıkarılması. Gizli olan bir şey hakkında geniş bilgi edinme. Bir şeyin olacağını önceden anlama, sezme, tahmin. Bir olay veya durumun oluş nedenlerini anlayabilmek için yerinde inceleme yapma.

BEDAF

Sersem, budala.

TAVAF

İslam dininde hac sırasında Kâbe'nin çevresini yedi kez dönme. Bir şeyin çevresini dolaşma. Kutsal bir yeri ziyaret etme.

ŞEREF

Başkasının, birine gösterdiği saygının dayandığı kişisel değer, onur. Toplumca benimsenmiş iyi şöhret.

MUTAF

Keçi kılından hayvan çulu, yem torbası vb. dokuyan kimse. Keçi kılından dokunmuş veya örülmüş çul, çuval, yem torbası vb. şey.

YALAF

Alev.

KOMOF

Proteinlerin aragrubu olan keratin-miyosen-fibrojen sisteminin kısaltması.

İŞGAF

Dolap. Masa.

HOŞEF

Yonga, talaş.

HAHİF

Hafif.

MATAF

Çeşit çeşit eşya.

HARİF

Herif, adam.

HELEF

Hah.

PASAF

Pislik, süprüntü. Akarsu ve sel artığı, moloz. Yemek artığı, kazan ve tencere dibine yapışmış yemek. Kirli, pasaklı. Yalan. Kir, süprüntü.

EDRAF

Çevre.

NATİF

Doğal, doğuştan, basit, yerli.

GÜNAF

Günah (Çayağzı).

KELÜF

Bağ evi, kulübe.

SİLİF

Tortu.

AZNİF

Bir domino oyunu türü.