Sonu E ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "e" olan 4 harfli toplam 946 adet kelime bulundu. Sonu e harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında e harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde e harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

FENE

Kurnaz, yaman, işgüzar. Fena.

İRTE

Gündüz. Karanlık, gece.

KÜNE

Cevizli sucuk. İpek böceklerine verilen dut yaprakları. İpek böceklerinin yüksek ve askılı yatakları.

MEME

Yavrularını emzirmek için, memelilerin göğsünde türlü biçim ve sayıda bulunan, meme başı denilen çıkıntıları olan organ, bicik, emcek, emcik. Bazı araçların meme başına benzeyen bölümü. Ateşli silahların veya bazı patlayıcıların ateşlendiği çıkıntı. Vücudun herhangi bir yerinde oluşmuş küçük çıkıntı. Gemi çıpasında kolların birleştiği şişkin yer.

FEKE

Adana iline bağlı ilçelerden biri.

DEFE

Dokuma tezgâhlarında mekiği hareket ettiren, argaç atıldıktan sonra da bunu sıkıştıran tezgâhın ana kısımlarından biri: Defenin hiç düzeni yok, şuna bir baksana. Defa, kez, bk. dehfe. Dokuma tezgâhında ipleri sıkıştırmak için kullanılan araç. (Ankara). Çulhaların mekik attıktan sonra ipi sıkıştırmak için kullandıkları taraf. Dokumacılıkta tarak vurma.

NEDE

Nerede. Nerede?.

DÜZE

Doz.

DİPE

Dabaklıkta kullanılan çatal ağaç. (Bor Niğde).

HALE

Bazı yıldızların, özellikle ayın çevresinde görülen geniş ve aydınlık teker, ayla, ağıl. Hristiyanlıkta aziz sayılanların resimlerinde başları çevresinde çizilen daire.

KOME

Büyük, iri fare.

ARŞE

Tren, troleybüs, tramvay vb. elektrikle işleyen taşıtlarda telden elektrik akımı almaya yarayan, yukarıya doğru uzanmış demir yay. Keman yayı.

ÇİSE

İnce yağmur, çisenti.

İŞTE

Bir şey gösterilirken veya bir şeye işaret edilirken söylenen bir söz, aha, ahacık. Anlatılan şeye dikkat çekmek için kullanılan bir söz. Anlatılan bir sözün sonucuna gelindiğini gösterir.

TANE

Herhangi bir sayıda olan şey, adet. Çekirdekli küçük meyve. Bazı bitkilerin tohumu.

ERZE

Dilekçe.

EYCE

Büyükanne. Güzel. İyice. Anneanne, babaanne.

OKGE

Okka.

ENRE

Aslı var, doğru anlamında.

KÜKE

Küçük ekmek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük