Sonu E ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "e" olan 4 harfli toplam 946 adet kelime bulundu. Sonu e harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında e harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde e harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

NESE

Neyse. Nesne.

GÜRE

Çiftleşmek isteyen kısrak veya dişi eşek. Kuvvetli, dinç. Çekingen, korkak, ürkek. Bir yaşından üç yaşına kadar olan tay.

BÜFE

Evlerde içine yemek takımlarının konduğu dolap. Yiyecek, içecek, gazete, dergi vb.nin satıldığı küçük dükkân. Toplantılarda yiyecek ve içeceklerin konulduğu masa.

MECE

İmece.

VERE

Bir kalenin veya tahkim edilmiş bir yerin teslimi.

MELE

Duvarcı aracı, mala. Çekirge. Köpeğin yaşı : Bizim köpek yedi melesinde. Çocuk oyunlarında kale olarak kullanılan çukur. Yuva : Leyleklerin melesi yıkılmış. İn : Kurt melesine girdi.

TETE

Teyze. Hala. Babaanne.

ÖPPE

Yanak.

FELE

Arkaya yatık kısa boynuz.

HEVE

Halı dokuma tezgâhında kullanılan demir ya da ağaç araç. Halı ve kilim dokunurken kullanılan demir tarak. (Amasya; Baykara Selim Kars).

ÇÜVE

Yürüyemeyen küçük çocukların ayakta durması hali. Ayakta durma.

HONE

Erkek kedi.

TÖRE

Bir toplulukta benimsenmiş, yerleşmiş davranış ve yaşama biçimlerinin, kuralların, görenek ve geleneklerin, ortaklaşa alışkanlıkların, tutulan yolların bütünü, âdet. Bir toplumdaki ahlaki davranış biçimleri, adap.

ZERE

Boşuna, boşyere, hele: Zere çocuk yanıma gelmiyor, onu benden soğutmuşlar. Öyle, evet. Hemen sonra. Aman, sakın!. Tahıl. Gerçek. Çünkü. Oysa. Tevekkeli değil.

MALE

Yabandomuzunun yattığı yer. Mahalle. Mahalle (bk. çaymâle).

BİYE

Genellikle giysinin yaka, kol, etek çevresine kendi kumaşından veya başka kumaştan geçirilen ince şerit.

KÖÇE

Kıl ip bükme aracı. (Dişkaya, Eşme Uşak; Tire İzmir).

PECE

Dolap. Baca. Ocak. Pencere, tavan penceresi. Duvar içindeki kapaksız dolap. Pencere.

KADE

Küçük kardeş. Arkadaş. Teyze. Hala. Ortası yassı, yağlı bir çeşit ekmek. Yenge.

YİGE

Güçlü kuvvetli.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük