Sonu E ile biten 12 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "e" olan 12 harfli toplam 807 adet kelime bulundu. Sonu e harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında e harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde e harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DEMİRLETİLME

Demirletilmek işi.

ZIPLAYABİLME

Zıplayabilmek işi.

DİNAMİKLEŞME

Dinamikleşmek durumu.

BUNALTABİLME

Bunaltabilmek işi.

GENİŞLETİLME

Genişletilmek işi.

YÜKSELTTİRME

Yükselttirmek işi.

HABERLEŞİLME

Haberleşilmek işi.

BURKULUVERME

Burkuluvermek işi.

LAİKLEŞTİRME

Laikleştirmek işi.

PRODÜKTİVİTE

Üretkenlik.

ÖZEÇÖZÜMLEME

Uzun bir süre içinde dönemsel olarak yinelenen oturumlarla ve bir görüşmeci ya da sağaltımcının yardımıyla görüşülen kişinin kendini özgürce ve istençli olarak dile getirmesine olanak veren özgür ve bireysel görüşme.

KULLANABİLME

Kullanabilmek işi.

KANGRENLEŞME

Kangrenleşmek işi.

DÜZDEĞİŞMECE

Benzetme ilgisi bulunmaksızın, neden-sonuç gibi türlü ilişkilerle bir sözcüğün başka bir sözcük yerinde kullanılması sanatı, bk. değişmece. Birçok türleri vardır: a. Kabı, içindekinin yerinde kullanma. Ör. Sobayı yaktım. b. Sonucu, nedenin yerine kullanma. Ör. Bereket yağıyor. c. Bütünü parçanın yerine kullanma. Ör. Tırnağımı kestim. ç. Geneli, özelin yerine kullanmak: At yerine hayvan demek gibi. Ör. Hayvanı eyerlemek. d. Aracın, yaptığı iş yerine kullanılması. Ör. Türk dili e. Somut adı soyut kavram yerine kullanmak. Ör. Onun kolu uzundur.

AŞAĞIGÜLLÜCE

Manisa şehrinde, Selendi belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ÇENTİLEBİLME

Çentilebilmek işi.

TEMBELCESİNE

Tembelce.

ALDIRTABİLME

Aldırtabilmek işi.

TIKLAYABİLME

Tıklayabilmek işi.

ÇERÇEVELETME

Çerçeveletmek işi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük