Sonu B ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "b" olan 3 harfli toplam 30 adet kelime bulundu. Sonu b harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında b harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde b harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

GOB

Gözün üst kapağının iç kısmı.

BAB

Uygun, eş, denk, akran. Kap. başlık (Titel, titre).

COB

Cirit değneği.

ESB

At, beygir.

FAB

Antijen bağlayan parça.

CÖB

Cep.

ŞEB

Gece.

NEB

Net enerji büyüme. Negatif enerji dengesi.

TUB

Çift, çatal// tub eruk: meyvesi çatal, tatlı sulu yeşil bir erik çeşidi.

GAB

Kap. İp. Büyükbaş hayvanları yemliğe bağlamak için ağaçtan U şeklinde bükülerek yapılmış ve açık tarafına deriden bağ veya zincir, 'kem' ve benzerleri geçirilerek yapılmış boyunluk. Kap, çanak çömlek, karşılığı gap. Kağnı ya da döven çekecek hayvanların boyunlarına geçirilen ters çevrilmiş U biçiminde, alt iki ucu birbirine bağlanan ağaç araç. (Oluklu Kağızman Kars).

HAB

Uyku.

HEB

Tane: Bir heb üzüm yedim ekşiydi.

KOB

Koloni oluşturan birim, cfu.

LEB

"Daha söze başlanırken ne denmek istenildiğini çabucak anlamak" anlamındaki leb demeden leblebiyi anlamak deyiminde geçen bir söz.

FOB

Malların geminin güvertesine geçtikten sonra oluşacak her türlü hasar, kayıp ve giderlerin alıcının sorumluluğunda olduğu uluslararası F grubu teslim biçimlerinden biri ve buna dayalı fiyat.

GÖB

Çukurluk yerlerde biriken sular. Ahırda hayvanların bağlandığı yemlik ya da duvara çakılı küçük ağaç parçası. (Beyceli Fatsa Ordu).

SEB

Kırık çanak çömleği yapıştırmaya yarayan yumurta akı, kireç, süt, pamuk karışımı.

TAB

Mizaç, huy, tabiat, karakter. Bası.

REB

Rab. Rab, Allah - rebbim: Rabb'im.

RAB

Tanrı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük