Sonu B ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "b" olan 3 harfli toplam 30 adet kelime bulundu. Sonu b harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında b harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde b harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ESB

At, beygir.

FOB

Malların geminin güvertesine geçtikten sonra oluşacak her türlü hasar, kayıp ve giderlerin alıcının sorumluluğunda olduğu uluslararası F grubu teslim biçimlerinden biri ve buna dayalı fiyat.

KOB

Koloni oluşturan birim, cfu.

GAB

Kap. İp. Büyükbaş hayvanları yemliğe bağlamak için ağaçtan U şeklinde bükülerek yapılmış ve açık tarafına deriden bağ veya zincir, 'kem' ve benzerleri geçirilerek yapılmış boyunluk. Kap, çanak çömlek, karşılığı gap. Kağnı ya da döven çekecek hayvanların boyunlarına geçirilen ters çevrilmiş U biçiminde, alt iki ucu birbirine bağlanan ağaç araç. (Oluklu Kağızman Kars).

GÖB

Çukurluk yerlerde biriken sular. Ahırda hayvanların bağlandığı yemlik ya da duvara çakılı küçük ağaç parçası. (Beyceli Fatsa Ordu).

RAB

Tanrı.

HEB

Tane: Bir heb üzüm yedim ekşiydi.

REB

Rab. Rab, Allah - rebbim: Rabb'im.

COB

Cirit değneği.

CAB

Küçük toprak testi. Küp, sırlı su küpü.

CIB

İp. (Ahırlıkuyu Haymana Ankara).

GOB

Gözün üst kapağının iç kısmı.

TAB

Mizaç, huy, tabiat, karakter. Bası.

FAB

Antijen bağlayan parça.

DUB

Yalancı.

LEB

"Daha söze başlanırken ne denmek istenildiğini çabucak anlamak" anlamındaki leb demeden leblebiyi anlamak deyiminde geçen bir söz.

SAB

Sap. Sahip. İye, sahip.

CÖB

Cep.

CİB

Hep, bütün, çok. Hiç. Şayet, eğer. Cep. Jip.

ARB

Harp (bk. harb).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük