Sonu TAHVİL ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "tahvil" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu tahvil ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında tahvil olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde tahvil olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TAHVİL

Devletin veya özel bir kuruluşun ödünç para almak için çıkardığı, değişik dönemlerde belirli oranlarda faiz getiren yazılı senet. Değiştirme, çevirme, döndürme, dönüştürme.

  -   -   -  

Anlamında TAHVİL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde TAHVİL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

İHRAÇÇI

İhracatçı. Hisse senedi, tahvil vb. kıymetli kâğıtları dış piyasaya satmaya yetkili kuruluş.

AMORTİ

Birden ödenerek faizinin işlemesine son verilen tahvil. Piyangoda bilet değeri kadar kazanılan ikramiye.

DÖNÜŞTÜRMEK

Dönüşmesini sağlamak, tahvil etmek. Bir şekli, belli bir kurala göre, başka bir şekle çevirmek.

BORSA

Bazı tüccarların ve özellikle sarraflarla değerli kâğıt ve tahvil alışverişiyle uğraşanların alım satım ve değişim amacıyla devlet denetimi altında iş yaptıkları yer.

BOZDUMAK

Tahvil etmek, bozdurmak, bk. bozdurmak.

KUPON

Piyango biçiminde düzenlenmiş çekilişlerde kesilerek kullanılan basılı parça. İşveren tarafından çeşitli amaçlarda kullanılmak üzere çalışanlarına verilen para değeri olan fiş. Gazete ve dergilerin düzenledikleri kampanyalarda verilecek hediye karşılığı olarak biriktirilmesi gereken basılı kâğıtların her biri. Devlet tahvili, hisse senetleri vb. değerli kâğıtların üzerinde bulunan ve belirli zamanlarda sahibine faiz veya kazanç payı olarak belirli bir gelir sağlayan kesilmiş parça. Yalnız bir giysilik dokunmuş veya kesilmiş, üstün nitelikte (kumaş parçası).

SARRAF

Kuyumcu. Mesleği, değerli kâğıt ve metal paraları birbiriyle değiştirmek, tahvil alışverişi yapmak olan kimse.

KONSOLİTÇİ

Tahvil, hisse senedi vb. şeyleri alıp satan kimse.

ACYOCU

Borsa veya piyasada tahvil için çeşitli hileler uygulayan, dolaplar çeviren kimse.

FOREKS

Uluslararası döviz piyasası. Döviz alım satımı ile para kazanma sanatıdır. Döviz dışında altın, gümüş, petrol, hisse senedi ve tahvil alım satımını da kapsamaktadır. Tüm forex işlemleri internet üzerinden yapılabilmekte, hatta cep telefonu ile bile kontrol edilebilmektedir.

KIRICI

Kırma işini yapan. Senet, tahvil, bono ve süresi gelmemiş alacaklarla ilgili alışveriş veya işlem yapan kimse veya kuruluş. Bir şeyin gerektiği gibi gelişmesini, oluşmasını önleyen, engelleyen. Kaba, sert, çevresindekileri inciten (davranış, söz vb.). Kırınım oluşturan.

DÖNÜŞTÜRÜM

Dönüştürme işi, tahvil.

TAŞINIR

Taşınabilen (eşya). Para, çek, senet, tahvil vb. değerli kâğıt, taşınabilir, menkul.

KONSOLİT

Vadesi belli olmayan ve yalnızca faizi ödenen devlet tahvili. Bir tür iskambil oyunu.

BULDOG

İngiltere'de çıkarılan yabancı tahvil.

DÖNDÜRME

Döndürmek işi, irca, tahvil.

AMORTİSMAN

Yıpranma payı. Faizin işlemesine son vermek için bir tahvilin birden ödenmesi.

DÖNÜŞTÜRME

Dönüştürmek işi, tahvil.

BORSACI

Değerli kâğıt, para ve tahvil üzerine borsa oyunu yapan kimse.

SÜRÜM

Bir ticaret malının satılır olması, revaç. Bir paranın geçer olması, tedavül. Değişik biçim, versiyon. Devletçe para, senet ve tahvil çıkarma, piyasaya sürme, emisyon. Bir konuyla ilgili değişik metinlerden her biri, versiyon.