Sonu MAHYA ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "mahya" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu mahya ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında mahya olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde mahya olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

MAHYA

Ramazan gecelerinde, camilerde iki minare arasına gerilen ipler üzerine kandil veya elektrik ampulleriyle yazılan yazı veya yapılmış olan resim. Çatılarda iki eğik yüzeyin birleştiği bölüm.

  -   -   -  

Anlamında MAHYA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde MAHYA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

MAHYACILIK

Mahya yapma işi.

BEŞİKÇATI

(Mimarlık) Mahya aşığından başlayarak yalnız iki yana eğimi olan çatı. a. bk. çadırçatı, sundurma çatı, kırmaçatı, oturma çatı.

ÇATIAŞIĞI

(Mimarlık) Aynı yükseklikte olan çatı merteklerini birbirlerine bağlayan hatıllardan her biri. a. bk. mertek, mahya aşığı.

MAHYACI

Mahya yapan kimse. Kiremit aktarıcısı.

MAHA

Evlerin çatısında köşelerden çatının ortasına doğru uzanan direklerden her biri, mahya. Arabanın ön dingilinin üstündeki hareket edebilen kalın ağaç parçası. Çatıdaki köşe ağaçları.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük