I ile başlayan 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ı" olan, 4 harfli toplam 114 adet kelime bulunmaktadır. ı harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ı harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ı harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

IRAF

Raf.

ILIM

İstek ve tutkularda ölçülü davranma erdemi, ölçülülük, itidal. Gün tün eşitliği.

IPİK

Tavuk ibiği.

IŞIK

Cisimleri görmeyi, renkleri ayırt etmeyi sağlayan fiziksel enerji, erke, ziya, nur, şavk. Yüksek derecede ısıtılan cisimlerin veya çeşitli enerji biçimleriyle uyarılan cisimlerin gaz ışı yaydığı gözle görülen ışıma. Aydınlanmak için kullanılan elektrik. Bir yeri aydınlatmaya yarayan araç. Mutluluk, sevinç veya zekâdan doğan, özellikle yüzde ve gözlerde beliren parıltı. Yol gösteren, aydınlatan kimse, düşünce, eser vb.

ILAN

Yılan.

ICIK

Çok az, biraz. Azmış yara. Çok az, azıcık: Icık dur.

IKIZ

Eksik.

IRIS

Sandık eşyası. Mutluluk, saadet.

IRGI

Testere dişlerinin çapraz olması durumu: Irgı iyi olan testere iyi keser.

ITIR

Güzel koku. Itır çiçeği.

INDİ

Şimdi.

IRME

Dar ve çalılık yollar.

ISIL

Isı ile, sıcaklıkla ilgili, termik.

IRIK

Az açıklık, aralık. Şans, uğur: Senin ırığın bana iyi gelmedi. Zayıf. Erken.

IRIB

Büyük balık ağı.

IHTI

Rüzgâr ve yağmurun etki yapamadığı gizli, kuytu yer. Düşkün, fakir. Zayıf.

ILGI

At, eşek ya da keçi sürüsü. Keçi ve koyun çobanı. Soy sop. Hısım, akraba. Düğme. Ev eşyası: Bugün yaylaya ilgi taşıdım. Kendi halinde, başıboş. Patika. Ses şada: Bir ılgı geldi. Keçi. Koyun. Sürü. Çoban.

IMKA

Sıvıları boşaltmaya yarayan huni.

ISIM

Hısım.

IRAK

Uzak. Ortadoğu'da bulunan ve Türkiye'nin komşusu olan bir ülke. Klasik Türk müziğinde, aynı adla anılan ve kalın fa diyez notasını andıran perdedeki makamlardan biri.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük