Sonu Z ile biten 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "z" olan 7 harfli toplam 801 adet kelime bulundu. Sonu z harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında z harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde z harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KABAKOZ

İstanbul şehrinde, Şile ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Manisa şehrinde, Gördes ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

GENEVİZ

Kereviz. Küçük arı oğulu.

KAKANUZ

Kendisinden bir şey alınamayan adam, bencil.

BADARIZ

Ağacın gövdesinden ilk ayrılan dal, sürgün. Çalı çırpılı, odunlu yer, fundalık. Ağaç sürgünü.

ZOMAYIZ

Biçimsiz, kaba.

VİDOSUZ

Vido ile oynanmayan.

ÇÖMELEZ

Kısık.

ALTINÖZ

Soyu üstün nitelikli, değerli olan kimse. Konya ili, Yunak ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

İNCİĞEZ

Bartın ili, Amasra ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Kastamonu şehrinde, Daday belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Kastamonu ilinde, Devrekâni belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Kastamonu ili, İhsangazi ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

TETANOZ

Clostridium tetani'nin neden olduğu insan ve hayvan vücuduna açık yaralardan giren kasların sürekli ağrılı kasılmasıyla kendini gösteren ateşli ve tehlikeli bir hastalık, kazıklı humma.

ŞIRASIZ

Şırası olmayan.

TAMATEZ

Domates.

KURUGAZ

Kurumaya başlamış (ağaç için).

ÇAHAVUZ

Akbaba.

KAPISIZ

Kapısı olmayan. Bir işi olmayan.

EPİKRİZ

Hikâye.

ALEVNAZ

Aşk ateşine düşmüş nazlı güzel.

ATEŞSİZ

Ateşi olmayan.

GÜZELÖZ

Ankara ilinde, Nallıhan ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Batman ili, Gercüş ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Kayseri kenti, Yeşilhisar belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

LERNEAZ

Çapa kurdu hastalığı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük