Sonu Z ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "z" olan 4 harfli toplam 172 adet kelime bulundu. Sonu z harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında z harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde z harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

LİNZ

Dokumacı cenderesi. (Çaltı Söğüt Ankara).

GAYZ

Öfke, hınç.

EKUZ

Öküz.

UPUZ

Uzakta.

FAİZ

İşletmek için bir yere ödünç verilen paraya karşılık alınan kâr, getiri, ürem, nema. Kapitalist ekonomide, artık değerin değişikliğe uğramış biçimi olarak paranın fiyatı, kiralanan paranın kira bedeli.

GERZ

Kanalizasyon. Fenalık. Yollarda olan üstü açık su yolu: Yağmur yağdı gerzler taştı. Bakımsız, meyve vermeyen ağaç. Zamanında yavrulamayân hayvan.

ÜYEZ

Hayvanlara konup yapışan, onları tedirgin eden bir çeşit sinek. Tatarcık. Sivrisinek, at sineği, eşek sineği, tatarcık, büvelek.

İNEZ

Hastalıktan yeni kurtulmuş, tam iyileşememiş kişi. Sıska, cılız, bakımsız, hastalıklı kişi. Olmamış, ham: Bu sene hasılatım inez bir halde. Hafif, yavaş.

BÖÜZ

Bu defa, bu sefer.

UMUZ

Omuz.

ENEZ

Hantal, vurdumduymaz. Edirne iline bağlı ilçelerden biri.

UYAZ

Sivrisinek, tatarcık. Atsineği.

IZOZ

Kılıksız, uyuşuk, sünepe.

OVAZ

Üvez.

EŞİZ

Bileşimleri özdeş, geometrileri değişik özdeciklerden her biri. Birleşimleri özdeş, yapıları değişik özdeciklerden her biri. Molekül bileşimleri ve molekül ağırlıkları ördeş, ancak bileşen atom ya da atom kümelerinin uzaydaki dizilişleri ayrı olan bileşikler. Örn. bütan ve izo-bütan.

ENİZ

Boş duran tarla.

BUZZ

Perdeli çalgılarda sap veya köprü ayarı hatalarından veya perde demirlerinin fazla aşınmasından kaynaklanan, telin titreşimi sırasında üst perde demirlerine çarpması ile oluşan gürültü.

ÖNEZ

Önceleri, eskiden.

DERZ

Duvar taşlarının veya tuğlalarının harçla doldurulup üzerinden mala çekilerek düzeltilen aralığı.

OMAZ

Olmaz.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük