Z ile başlayan 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "z" olan, 3 harfli toplam 59 adet kelime bulunmaktadır. z harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu z harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde z harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ZIĞ

Çamur. Ezinç, üzüntü. Çıkışma. Gübre suyu. Sulu çamur.

ZAR

İnce perde ya da örtü. Birbirine sımsıkı yapışık hücre veya moleküllerden oluşan ve bitkilerin çeşitli bölümlerini bir kın gibi saran ince tabaka, cidar, çeper. Car (II). Tavla ve başka oyunlarda kullanılan kemik, fil dişi, plastik vb. maddelerden küp olarak yapılmış olan ve altı yüzünde, birden altıya kadar benekler bulunan oyun aracı. İnce ve yumuşak yaprak biçimindeki organlar veya organ bölümleri, çeper.

ZIP

Zıplayan veya birdenbire fırlayan bir şeyin hareketi veya çıkardığı ses.

ZEE

Hayır. Defol.

ZEB

Çatlak testi ve küplere kıtık, bezir, yumurta karılarak yapılan yama.

ZÖN

Şişman.

ZEH

Tırnak dibi. Genellikle kara kumaştan giysi kolunun ucuna dikilen ince parça. Çizgi. Çizgi gibi ince oyuk, yiv. Ayrıt. Köşe, keskin kıyı çizgisi.

ZOĞ

Çarık yapmak için kesilen gön parçaları. Çarık. Biçilmiş, bağlam yapılmış buğday. Yapı üstüne atılan, çapı 60-75 cm., uzunluğu 7-10 metrelik ağaç. İnce uzun ağaç. Cevizli sucuk kurutmak için yapılan askı. Arka, sırt. Sürgün, filiz. Bir çarık eninde kesilmiş gön, deri. Eşit kesilen gönün parçalarından biri. Biçildiği yerde duran ot, ekin.

ZEM

Bir kimseyi kötüleme, yerme, yergi.

ZÖV

Yeni doğmuş çocukların başında çıkan çıban.

ZEK

Tarlada ekin, fide, fidanlar arasında yetişen zararlı ot. Nemli.

ZIV

Tığ.

ZAG

Kargaya benzeyen, kara renkli bir kuş. Hayvan çanı. (Söğütönü Eskişehir).

ZOA

Biçilen ekini toplamayıp olduğu yerde bırakma yöntemi. (Güllüce Gümüşhacıköy Amasya).

ZER

Altın.

ZEY

Şap.

ZÜT

Salt.

ZÖL

Uzun (insan için).

ZIR

Büsbütün, tümden. Kâğıt oyununda fazla sayı yapma. Ağlamaklı olanı, iyice ağlatmak için söylenen bir söz. Perişan. Hiç.

ZET

Biraz sonra.