Z ile başlayan 13 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "z" olan, 13 harfli toplam 21 adet kelime bulunmaktadır. z harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu z harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde z harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ZERZEVATÇILIK

Zerzevatçının işi, sebzecilik.

ZEDELEYEBİLME

Zedeleyebilmek işi.

ZEMBİLİGÖZGÖZ

Simit, kandil simidi, çöreği.

ZİNCİRLİKÖPRÜ

Rize şehrinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ZAMANDAŞÇILIK

Sahnede aynı zamanda iki olayın gösterilmesi veya kişilerin açık konuşmalarından başka, gizli düşüncelerini de ayrı bir tarzda anlatmaları temeline dayanan yeni tekniğe göre eser yazma çığırı.

ZIPLAYABİLMEK

Zıplamak elinde olmak.

ZÜPPELEŞTİRME

Züppeleştirmek işi.

ZARKANATLILAR

Birbirine eşit ve zarsı iki çift kanadı olan, tambaşkalaşma gösteren ve arılarla karıncaları da içine alan, ağız yapıları ısırıcı ya da yalayıcı böcekler dizisi. (Otuz bini aşkın türü kapsar.). (Eş anlamlısı: arılar ve karıncalar Hymenoptera), Eklembacaklı hayvanlardan gerçek-eklembacaklılar (Euarthropoda) alt-dalının böcekler (İnsecta) sınıfının kanatlılar (Pterygota) alt-sınıfına giren bir takımı. Vücut bölgeleri belirli olarak ayrılmıştır. Ağız parçaları ısırıcı ve emici tiptedir. Kanatları zar gibi saydam ve az damarlıdır. Gelişmelerinde tüm-başkalaşma vardır. Sıcak severler. Gündüz böcekleridir. Badem arısı (Cimbex quadrimaculatus), bal arısı (Apis mellifica), eşek arısı (Vespa crabro), incir eşek arısı (Blastophaga psenes), toprak yaban arısı (Bombus terrestris), buğday karıncası (Messor semirufus), kırmızı orman karıncası (Formica rufa) iyi bilinen türleridir.

ZIVANABIÇKISI

Pencerenin çerçeve tahtasına geçme açan testere. (Aksaray Niğde).

ZIRHLANDIRMAK

Zırhla kaplamak. Zırh giydirmek. Kuvvetlendirip sağlamlaştırmak.

ZEVKLENDİRMEK

Zevklenme işini yaptırmak.

ZEYTİNYAPRAĞI

Bir çeşit zoka.

ZEMBİLİGOZGOZ

Ceviz. Sepet. Simit, kandil simidi, çöreği.

ZİKREDEBİLMEK

Zikretme imkânı veya olasılığı bulunmak. Zikretmeyi becermek.

ZERDALİDİKENİ

Centaurea sostitialın Compositae.

ZİNDELEŞTİRME

Zindeleştirmek işi.

ZENKERNEKROZU

Sadece çizgili kas dokusunda oluşan ve hiyalin dejenerasyonunu takiben meydana gelen bir çeşit pıhtılaşma nekrozu. En tipik olarak kuzu, buzağı ve oğlakların enzootik kas distrofisinde görülür.

ZIMPARALANMAK

Zımparalama işi yapılmak.

ZEKİMÜRENDİŞİ

Örme fanilalarda görülen bir süs. (Yalvaç Isparta).

ZORLAYABİLMEK

Zorlamaya gücü yetmek.