Sonu ZI ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "" olan, toplam 242 adet kelime bulunmaktadır. Sonu zı ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında zı olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde zı olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

GÖKÇEAĞAÇSAKIZI, MUSABEYLİBOĞAZI, YUKARIPULLUYAZI

14 harfli kelimeler

DEĞİRMENBOĞAZI, GÜMÜŞLÜVIZVIZI, İSTANBULBOĞAZI, KURTLUSARIMAZI

13 harfli kelimeler

ÇAMPAŞASAKIZI, YUKARIGÖLYAZI

12 harfli kelimeler

DENİZYILDIZI, SABAHYILDIZI, TARSUSBEYAZI, AŞAĞIGÖLYAZI, ÇOBANYILDIZI, DEĞİRMENAĞZI, HADAHYILDIZI, SUFRAYILDIZI, TANRIYILDIZI, ZAHİRYILDIZI, ZÖHREYILDIZI

11 harfli kelimeler

BAKIRBOĞAZI, ILICABOĞAZI, İRTEYILDIZI, KABAKBOĞAZI, KOÇARBOĞAZI, MARAŞBOĞAZI, MUHATBOĞAZI, SAÇIKIRMIZI, SERÇEBOĞAZI, ÜLKERYÜDIZI, YUKARIKIRZI

10 harfli kelimeler

ALPYILDIZI, KIPKIRMIZI, TAVŞANAĞZI, ARSLANYAZI, AŞAĞIKIRZI, DANYILDIZI, DEREBOĞAZI, FİNCANAĞZI, GALKANGAZI, GOKLANKIZI, HARMANYAZI, KALEBOĞAZI, KANKIRMIZI, KAYABOĞAZI, KOKLANKIZI, KOŞUBOĞAZI, KÜREBOĞAZI, ODUNBOĞAZI, SAHRATAĞZI, SARPINAĞZI, SCHİFFBAZI, SEKİLİYAZI, TANYILDIZI, TUZBURGAZI, YONTUKYAZI, YUKARIYAZI

9 harfli kelimeler

ASLANAĞZI, DENİZKIZI, KUŞPALAZI, YAVRUAĞZI, BASMAYAZI, ALTINYAZI, ATBURGAZI, AVŞARAĞZI, BALIĞAĞZI, BOZCAYAZI, BÖLÜKYAZI, BURUNAĞZI, ÇAMLIYAZI, ÇATALYAZI, ÇEVRİYAZI, ÇİÇEKYAZI, ÇÖKEKYAZI, DİLEKYAZI, DOĞANYAZI, DUMLUYAZI, DÜĞÜNYAZI, DÜLEKKAZI, GEÇİTAĞZI, GEDİKAĞZI, GIMILGIZI, GÖKÇEYAZI, GÖKSUGIZI, GUŞKİRAZI, GÜMÜŞYAZI, GÜNBOĞAZI, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

KURTAĞZI, AÇIKYAZI, AĞILYAZI, AKÇAYAZI, ALANYAZI, ALGIAĞZI, ARPAYAZI, ASLANAZI, ÇALIYAZI, DANAAĞZI, DEDEYAZI, DEREAĞZI, DEVEAĞZI, EKİNYAZI, ELMAYAZI, ERİKYAZI, ESENYAZI, EŞMEYAZI, EYNEAĞZI, GAPIKIZI, HAVAGAZI, İNCEYAZI, KAPIAĞZI, KAPIKIZI, KARAPAZI, KARAYAZI, KAYAAĞZI, KOCAYAZI, KURDAĞZI, KURUYAZI, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BAŞYAZI, BOZYAZI, KIRMIZI, TELYAZI, DÜZYAZI, ACAKIZI, ADAYAZI, ALTYAZI, ANAYAZI, ARAYAZI, BAĞYAZI, BALDIZI, BEYYAZI, ÇAMYAZI, ÇAYAĞZI, DAĞAĞZI, GAZBAZI, GIRBIZI, GIRMIZI, GÖKYAZI, GÖLYAZI, GÖVGAZI, GÖVKAZI, GÜLAĞZI, GÜLYAZI, GÜNYAZI, HANAĞZI, KAŞYAZI, KEZAĞZI, KOÇYAZI, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AKYAZI, ELKIZI, ELSAZI, EMGIZI, HALAZI, ÖZYAZI, YALAZI

5 harfli kelimeler

ARAZI, BUZZI, CAZZI, HIFZI, IRAZI, İRAZI, MIRZI, TAMZI, YAAZI, ZAVZI

4 harfli kelimeler

BAZI, KAZI, MAZI, PAZI, RAZI, SIZI, TAZI, YAZI, ARZI, CAZI, CIZI, KUZI, MIZI, ZIZI

3 harfli kelimeler

AZI

2 harfli kelimeler

ZI

Bazı kelimelerin anlamları

ZI

Arı kovanı.

GÖKÇEAĞAÇSAKIZI

Sinop kenti, Boyabat ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

İSTANBULBOĞAZI

Ordu şehri, Perşembe ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

DEĞİRMENBOĞAZI

Balıkesir ilinde, Darıca bucağına bağlı bir bölge. Sivas şehri, Celâlli bucağına bağlı bir bölge.

KURTLUSARIMAZI

Hatay ilinde, Kırıkhan ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

MUSABEYLİBOĞAZI

Yozgat şehri, Musabeyli bucağına bağlı bir yer.

ÇOBANYILDIZI

Venüs gezegeni. Tunceli kenti, Pülümür ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

GÜMÜŞLÜVIZVIZI

Ateş böceği.

DENİZYILDIZI

Denizyıldızlarından, yıldız biçiminde beş kolu olan, kayalıklar üzerinde yaşayan, derisi dikenli bir hayvan (Aster).

DEĞİRMENAĞZI

Giresun kenti, Keşap belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

TARSUSBEYAZI

Adana ve Mersin çevresinde üretilen, kalın kabuklu, beyaz renkli bir tür yerli üzüm.

SABAHYILDIZI

Afrika'da yetişen sert ve kaba dokulu, turuncu sarı renkli ağaç (Nauclea didemichii).

YUKARIPULLUYAZI

Hatay ili, Yayladağı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

ÇAMPAŞASAKIZI

Sinop kenti, Durağan belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

AŞAĞIGÖLYAZI

Samsun şehri, Lâdik ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

YUKARIGÖLYAZI

Samsun şehrinde, Lâdik belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

  -   -   -  

Anlamında ZI bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ZI geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACISIZ

Tadı acı olmayan. Üzüntüsü, sıkıntısı olmayan, kedersiz. Ağrı, sızı duyulmayan.

AÇIKLIK

Açık olma durumu, aleniyet. Uzaklık, mesafe. Bitki örtüsü olmayan, çıplak yer. Gerçeği olduğu gibi yansıtma durumu. Boş ve geniş yer, meydanlık. Bir söz veya yazıda maksadın açık olması özelliği, duruluk, vuzuh. Dürbün, fotoğraf makinesi vb. optik araçlarda ağız çapı, ışığın girebildiği delik.

AÇMAZLIK

Açmaz olma durumu. Ağzı sıkı olma durumu.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

ACINMAK

Acıma işine konu olmak. Başkasının hesabına üzülmek, yazıklanmak, yerinmek.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ACEMCE

Farsça. Bu dille yazılmış olan.

AÇIKÇA

Gizli bir yönü kalmaksızın, kolay anlaşılır bir biçimde, alenen, aşikâre.

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

AÇIKTAN

Bir yerin uzağından. Ayrıca, ek olarak. Sıra ve aşama gözetilmeden, dışarıdan atayarak. Önceden belirlenmiş bir bütçeye bağlı kalmaksızın.

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.

AÇACAK

Şişelenmiş bazı içeceklerin kapaklarını açmaya yarayan araç. Anahtar. Teneke kutu içinde korunmuş yiyeceklerin kapağını açmaya yarayan araç.

AÇIKLAMAK

Bir konuyla ilgili gerekli bilgileri vermek, izah etmek. Açıkça söylemek, ifşa etmek. Belirtmek, göstermek, açığa vurmak, izhar etmek. Bir sorunla ilgili aydınlatıcı bilgi vermek, tavzih etmek. Bir sözün, bir yazının ne anlatmak istediğini belirtmek, yorumlamak.

ACITMAK

Acılık vermek. Ağrı, sızı duyulmasına sebep olmak.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.