YU ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "yu" olan, toplam 1048 adet kelime bulunmaktadır. yu ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu yu ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde yu olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

YUVARLAKLAŞTIRMAK, YUKARIÇİFTLİKKÖYÜ, YUKARIHACIAHMETLİ, YUKARIHÜSEYİNŞEYH, YUKARIİHSANGAZİLİ, YUKARIKIZILCAÖREN, YUKARIKIZILÇEVLİK, YUKARITÜFEKÇİOĞLU, YUMURTAPİÇİGİLLER, YUNUSBALIĞIGİLLER

16 harfli kelimeler

YUVARLAKLAŞTIRMA, YUKARIBEYLERBEYİ, YUKARIBOYNUYOĞUN, YUKARIÇİFTLİKKÖY, YUKARIDAMLAPINAR, YUKARIELMAHACILI, YUKARIKARACAÖREN, YUKARIKARAFAKILI, YUKARIKARAHACILI, YUKARIKEKLİKTEPE, YUKARIMOLLAHASAN, YUKARISALLIPINAR, YUKARISEVİNDİKLİ, YUKARIŞEHİTKEMAL, YUKARIYAHYASARAY, YUMRUKLAYABİLMEK, YUMURTLAYABİLMEK, YUMURTLAYIVERMEK, YUVARLAKPULLULAR

15 harfli kelimeler

YUDUMLAYABİLMEK, YUKARIAĞCAGÜNEY, YUKARIAKÇAGEDİK, YUKARIBELEMEDİK, YUKARIBEYÇAYIRI, YUKARIBORANDERE, YUKARIÇAKIRÇAYI, YUKARIÇAMURDERE, YUKARIÇAVDARLIK, YUKARIDANİŞMENT, YUKARIDÜĞENCİLİ, YUKARIDÜZMEYDAN, YUKARIHACIBEKİR, YUKARIISIRGANLI, YUKARIİĞDEAĞACI, YUKARIKARABAHÇE, YUKARIKARAGÜNEY, YUKARIKARAHALİT, YUKARIKARAKISIK, YUKARIKILIÇTAŞI, YUKARIKIZILKALE, YUKARIKOCAYATAK, YUKARIKÖSELERLİ, YUKARIKUZFINDIK, YUKARIMAHMUTLAR, YUKARIPINARBAŞI, YUKARIPİRİBEYLİ, YUKARIPULLUYAZI, YUKARISARIKAMIŞ, YUKARIŞEHİRÖREN, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

YUMURTLAYANLAR, YUVARLAKLAŞMAK, YUDUMLAYABİLME, YUKARIALİÇOMAK, YUKARIBADEMÖZÜ, YUKARIBAHÇELER, YUKARIBAKRAÇLI, YUKARIBALCILAR, YUKARIBALÇIKLI, YUKARIBAYINDIR, YUKARIBELTARLA, YUKARIBEŞPINAR, YUKARIBOSTANCI, YUKARIBÖLÜKLER, YUKARICİHANBEY, YUKARIÇAVUNDUR, YUKARIÇAYBELEN, YUKARIÇAYIRCIK, YUKARIÇIĞILGAN, YUKARIÇİNPOLAT, YUKARIÇOBANİSA, YUKARIÇOBANÖZÜ, YUKARIDEMİRTAŞ, YUKARIDİKENCİK, YUKARIDOLAYLAR, YUKARIFINDIKLI, YUKARIGÖNDELEN, YUKARIGÜLBAHÇE, YUKARIGÜLDEREN, YUKARIILIPINAR, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

YUMUŞAKLAŞMAK, YUMUŞATICILIK, YURTLANDIRMAK, YUVARLAKLAŞMA, YUKARIAĞADEVE, YUKARIAKPAZAR, YUKARIAKPINAR, YUKARIAVLAYAN, YUKARIAYBASTI, YUKARIAYDINLI, YUKARIAYVACIK, YUKARIAZLIKLI, YUKARIBADEMLİ, YUKARIBAĞDERE, YUKARIBAĞLICA, YUKARIBOZKUYU, YUKARICANÖREN, YUKARICİVANLI, YUKARIÇAMURCU, YUKARIÇAMURLU, YUKARIÇANAKÇI, YUKARIÇARIKCI, YUKARIÇAVUŞLU, YUKARIÇAYANLI, YUKARIÇAYIRLI, YUKARIÇAYKUYU, YUKARIÇİÇEKLİ, YUKARIÇİRİŞLİ, YUKARIÇULHALI, YUKARIDAĞDERE, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

YUGOSLAVYALI, YUMRUKLANMAK, YUMRUKLAŞMAK, YUMURTACILIK, YUMURTLATMAK, YUMUŞAKÇALAR, YUMUŞAKLAŞMA, YUMUŞATILMAK, YUMUŞATMALIK, YUNANİSTANLI, YURTLANDIRMA, YURTSEVERLİK, YUĞURTÇİÇEĞİ, YUKARIAKÖREN, YUKARIAKTEPE, YUKARIALADAĞ, YUKARIALAGÖZ, YUKARIALIÇLI, YUKARIALINLI, YUKARIALİCAN, YUKARIARATAN, YUKARIAYAZCA, YUKARIAYDERE, YUKARIBALLIK, YUKARIBEĞDEŞ, YUKARIBERÇİN, YUKARIBOĞALI, YUKARIBURNAZ, YUKARICAMBAZ, YUKARIÇAĞLAN, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

YUDUMLANMAK, YUMAKLANMAK, YUMRUKLAMAK, YUMRUKLANMA, YUMRUKLAŞMA, YUMRULANMAK, YUMUKLAŞMAK, YUMURTAKÖKÜ, YUMURTLAMAK, YUMURTLATMA, YUMUŞATILMA, YUSYUVARLAK, YUTTURULMAK, YUVARLAKLIK, YUVARLANMAK, YUVARLATMAK, YUDUMLATMAK, YUĞURLANMAK, YUKARIAKTAŞ, YUKARIARDIÇ, YUKARIARGIT, YUKARIBATAK, YUKARIBOĞAZ, YUKARIBOZAN, YUKARIBUCAK, YUKARIBUDAK, YUKARIÇAMLI, YUKARIÇANAK, YUKARIÇANLI, YUKARIÇAPAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

YUDUMLAMAK, YUDUMLANMA, YUFKACILIK, YUHALANMAK, YUMAKLAMAK, YUMAKLANMA, YUMRUKLAMA, YUMRULANMA, YUMUKLAŞMA, YUMURTACIK, YUMURTALIK, YUMURTLAMA, YUMUŞAKLIK, YUMUŞATICI, YUMUŞATMAK, YURTLANMAK, YURTSUZLUK, YURTTAŞLIK, YUTTURMACA, YUTTURULMA, YUVALANMAK, YUVARLACIK, YUVARLAMAK, YUVARLANIŞ, YUVARLANMA, YUVARLATMA, YUVARÖLÇER, YUVGULAMAK, YUDUMLATMA, YUFKALAMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

YUDUMLAMA, YUHALAMAK, YUHALANMA, YUKARIDAN, YUMAKLAMA, YUMDURMAK, YUMURTACI, YUMUŞACIK, YUMUŞAKÇA, YUMUŞAMAK, YUMUŞATIŞ, YUMUŞATMA, YURTLANMA, YURTSAMAK, YURTSEVER, YUTKUNMAK, YUTTURMAK, YUVALAMAK, YUVALANMA, YUVARLAMA, YUVGULAMA, YUFALAMAK, YUFKALMAK, YUGULARİS, YUGURDMAK, YUĞRULMAK, YUĞRUMLUK, YUĞŞUNMAK, YUĞURTMAK, YUĞURTMEC, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

YUFKALIK, YUGOSLAV, YUHALAMA, YUMDURMA, YUMRUCUK, YUMRULUK, YUMULMAK, YUMURCAK, YUMUŞAMA, YUNDUSUZ, YURTSAMA, YUSUFÇUK, YUSUFELİ, YUSYUMRU, YUTKUNMA, YUTTURMA, YUTULMAK, YUVALAMA, YUVARLAK, YUBANMAK, YUBATMAK, YUDULMAK, YUDUNMAK, YUDURMAK, YUDUZMAK, YUFKACUK, YUGIRMAK, YUGURMAK, YUĞARLAK, YUĞŞUMAK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

YUFKACI, YUMULMA, YUMURTA, YUMUŞAK, YUNANCA, YURTLUK, YURTSAL, YURTSUZ, YURTTAŞ, YUTULMA, YUGULUM, YUĞACIK, YUHACUK, YUHUNTU, YUKALIK, YUKARGI, YULAÇAN, YULAFLI, YULAMAK, YULARLI, YUMACIK, YUMAKLI, YUMALAK, YUMIRTA, YUMMACA, YUMUCAK, YUMUÇMA, YUMULTU, YUMURCA, YUMURDA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

YUKARI, YUMMAK, YUMRUK, YUMULU, YUNMAK, YUTMAK, YUVALI, YUDDUM, YUDGUN, YUGACI, YUGIRT, YUĞADI, YUĞLUK, YUĞMAK, YUĞRUK, YUĞRUM, YUĞSÜK, YUHARİ, YUHSIZ, YUKARİ, YUKLÜK, YUKSTA, YULARI, YULDUZ, YULMAK, YULTAR, YUMBAÇ, YUMKAÇ, YUMMAH, YUMROH, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

YUDUM, YUFKA, YUKAÇ, YULAF, YULAR, YUMAK, YUMMA, YUMRU, YUMUK, YUNAK, YUNAN, YUNMA, YURDU, YUTAK, YUTMA, YUTUM, YUVAR, YUNUS, YUCAN, YUDAK, YUDAN, YUFGA, YUFHA, YUGAL, YUĞAÇ, YUĞAL, YUĞÜÇ, YUKAL, YUKKA, YUKLİ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

YUHA, YUMA, YUNA, YURT, YUVA, YUBA, YUGA, YUGU, YUĞA, YUĞU, YUHI, YUHİ, YUHU, YUKA, YUKU, YULA, YUND, YUNT, YURA, YURÇ, YURD, YUVU

3 harfli kelimeler

YUF, YUH, YUA, YUĞ, YUK, YUL, YUM, YUN, YUV, YUZ

2 harfli kelimeler

YU

Bazı kelimelerin anlamları

YU

Buraya bak, buraya gel anlamında kullanılan ünlem. Çok yazık, yuh, yuf.

YUKARIÇİFTLİKKÖY

Iğdır ili, Aralık belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Karabük ilinde, Safranbolu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

YUKARIBEYLERBEYİ

Gaziantep şehri, ŞehitKâmil ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

YUKARIHACIAHMETLİ

Kırşehir ili, Çiçekdağı belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

YUNUSBALIĞIGİLLER

(Delphinidae),iyi bilinen türleridir.

YUKARIBOYNUYOĞUN

Giresun ilinde, Tirebolu ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

YUKARIKIZILCAÖREN

Karabük şehri, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

YUKARIÇİFTLİKKÖYÜ

Kırşehir kenti, Kaman belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

YUKARIİHSANGAZİLİ

Yozgat kenti, Salmanlı nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

YUKARIHÜSEYİNŞEYH

Sakarya ili, Hendek ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

YUKARIKIZILÇEVLİK

Kayseri ilinde, Pınarbaşı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

YUKARIDAMLAPINAR

Kars ili, Selim belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

YUVARLAKLAŞTIRMA

Yuvarlaklaştırmak işi.

YUMURTAPİÇİGİLLER

Kuşlar (Aves) sınıfının, dalgıç kuşları (Pygopodes) takımından, bacakları vücutlarının çok gerisinde, ayakları yarı perdeli, kuyrukları körelmiş, böcek, balık ve benzerleri yiyen türleri olan bir familya.

YUKARITÜFEKÇİOĞLU

Ankara şehri, Yenimehmetli nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

YUVARLAKLAŞTIRMAK

Yuvarlak duruma getirmek.

  -   -   -  

Anlamında YU bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde YU geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACIMA

Acımak durumu. Başka bir kimsenin veya canlının mutsuzluğuna karşı duyulan üzüntü, merhamet.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABSTRAKSİYONİZM

Soyutçuluk.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

ABSTRE

Soyut.

ADIM

Yürümek için yapılmış olan ayak atışlarının her biri. Bir yarışın belirli uzaklığı kapsayan bölümlerinden her biri, etap. Ayakta, esas duruşta, bir ayağın türlü yönlerde iki ayak boyu kadar yer değiştirmesi. Girişim, hamle. Bir ayak atışıyla alınan ve uzunluğu yaklaşık 75 santimetre olan mesafe. Bir gösterge ucunun eş olarak ayrılmış yaylardan biri boyunca aldığı yol. İki diş arasındaki aralık.

AFGAN

Afganistan halkından veya bu halkın soyundan olan kimse.

AÇIMLAMAK

Bir sorunu veya konuyu ele alıp en ince noktasına kadar gözden geçirerek anlatmak, şerh etmek, teşrih etmek.

ACITMAK

Acılık vermek. Ağrı, sızı duyulmasına sebep olmak.

ADAMCAĞIZ

Kendisine sevgi veya acıma duyulan erkek.

ACISIZ

Tadı acı olmayan. Üzüntüsü, sıkıntısı olmayan, kedersiz. Ağrı, sızı duyulmayan.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

ABLALIK

Abla olma durumu. Yakın ve koruyucu davranışta bulunma.

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

AÇMAZ

Satranç oyununda şahı koruyan taşlardan birinin yerinden oynatılamaması durumu. Tuluatta karşısındakine bir nükte veya tekerleme söyleme kolaylığını veren söz. İçinden zor çıkılır durum.

AFFETTUOSO

Bir parça yumuşak ve duygulu bir biçimde çalınarak.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).