YEL ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "yel" olan, toplam 261 adet kelime bulunmaktadır. yel ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu yel ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde yel olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

YELLİCEDEMİRCİLER, YELPAZEKANATLILAR

14 harfli kelimeler

YELKOVANGİLLER, YELKOVANGİLİER

13 harfli kelimeler

YELPAZELENMEK, YELPAZEKUYRUK

12 harfli kelimeler

YELPAZELEMEK, YELPAZELENME, YELDEĞİRMENİ, YELKENBULUTU, YELLENDİRMEK, YELLEŞDÜRMEK, YELPİRDETMEK

11 harfli kelimeler

YELDİRMESİZ, YELEKLENMEK, YELKENCİLİK, YELKENLEMEK, YELPAZELEME, YELPİRDEMEK, YELKENKANAT, YELBİRDEMEK, YELDİRDEMEK, YELDİRGEMEK, YELGİRDEMEK, YELİŞTÜRMEK, YELKENCİLER, YELLEHLEMEK, YELLENDİRME, YELLEŞDÜMEK, YELPELENMEK, YELPİRDETME, YELPİZLEMEK, YELVEGİLLER

10 harfli kelimeler

YELDİRMELİ, YELEKLEMEK, YELEKLENME, YELELENMEK, YELKENLEME, YELPİRDEME, YELÇALGINI, YELDİRGEME, YELEGERGEN, YELEKENLİK, YELEKSIRTI, YELELİKURT, YELENLEMEK, YELIEMÇEYH, YELİMSEMEK, YELİNLEMEK, YELİNNAMAK, YELİNNEMEK, YELKELEMEK, YELLİBURUN, YELLİKIRAN, YELLİMKARA, YELPELEMEK, YELTELEMEK, YELYEPELEK

9 harfli kelimeler

YELDİRMEK, YELEKLEME, YELELENME, YELLENMEK, YELTENMEK, YELBİRDEK, YELBULUTU, YELÇALIĞI, YELDİRDEK, YELEBİMEK, YELEĞENCE, YELEPİMEK, YELİMKARA, YELİNCEYH, YELKENLER, YELKENLİK, YELKİNMEK, YELKUYRUK, YELLEMCEK, YELLİTEPE, YELLONGOZ, YELMEŞMEK, YELTEŞLİK, YELTEYİCİ, YELTİNMEK, YELYARASI

8 harfli kelimeler

YELDİRME, YELENGEÇ, YELKENCİ, YELKENLİ, YELKESEN, YELKIRAN, YELKOVAN, YELLEMEK, YELLENME, YELÖLÇER, YELSEMEK, YELTENİŞ, YELTENME, YELYUTAN, YELBASTI, YELBEYİN, YELÇAKGI, YELDEĞEN, YELDÜNNE, YELDÜRÜÇ, YELELEĞİ, YELENMEK, YELETTEN, YELEVLEN, YELFIRIŞ, YELFİRİK, YELİKCEN, YELİKGEN, YELİKKEN, YELİKMEK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

YELEKEN, YELLEME, YELPAZE, YELSEME, YELALAN, YELALTI, YELATAN, YELBENT, YELBEYİ, YELBOĞA, YELEBÜK, YELEÇLİ, YELEGEN, YELEĞEN, YELEĞİM, YELEKİM, YELEKİN, YELELEK, YELEMEK, YELEMSE, YELENTİ, YELESEN, YELESER, YELEŞİK, YELEŞUK, YELEYEN, YELGUFA, YELGUŞU, YELİGEN, YELİMEK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

YELELİ, YELEME, YELKEN, YELLOZ, YELMEK, YELPİK, YELTEK, YELATI, YELATİ, YELBAY, YELBİK, YELBİR, YELBİZ, YELÇAR, YELDAN, YELDİR, YELECE, YELEDE, YELERE, YELESE, YELGİN, YELİNK, YELKAZ, YELKUM, YELLEH, YELLEK, YELLİK, YELLİM, YELLİN, YELLÖZ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

YELEÇ, YELEK, YELİN, YELLİ, YELME, YELVE, YELAL, YELCİ, YELDA, YELEF, YELEN, YELER, YELFE, YELGİ, YELİK, YELİM, YELİŞ, YELİZ, YELKE, YELKİ, YELLÜ, YELÖK, YELPE, YELTE

4 harfli kelimeler

YELE, YELİ

3 harfli kelimeler

YEL

Bazı kelimelerin anlamları

YEL

Rüzgâr. Romatizma ağrısı. Kalın bağırsaktaki gaz.

YELPAZEKUYRUK

Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, ötleğengiller (Sylviidae) familyasından, 10 cm kadar uzunlukta, sırt tarafı, kanatlar ve orta kuyruk tüyleri siyahımsı kahverengi, tüylerin kenarları hafif sarımsı kahverengi olan, Türkiye'de Marmara, Ege sahilleri ile Doğu Akdeniz bölgesinde yaşayan, böcek, böcek larvaları ve küçük Salyangozlarla beslenen yerli bir tür.

YELDEĞİRMENİ

Bingöl ilinde, Adaklı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

YELDİRMESİZ

Yeldirmesi olmayan.

YELPAZELENME

Yelpazelenmek işi.

YELLİCEDEMİRCİLER

Bolu şehrinde, Mengen ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

YELLENDİRMEK

Yellenme işini yaptırmak.

YELPAZELENMEK

Kendini yelpaze ile serinletmek.

YELKOVANGİLLER

Kuşlar sınıfının, fırtına kuşları takımından bir familya.

YELKOVANGİLİER

(puffinindae),(İng.puff=şişmek),omurgalı hayvanlardan kuşlar (Aves) sınıfının fırtınakuşları (Tubinares) takımının (bk) bir familyası. Kanatları çok sivri burun delikler ayrık iki boru halindedir.Denizlerde yaşarlar, deniz hayvanlariyle beslenirler.Kara-gagalı yelkovan (puffinus puffinus), sarı-gagalı yelkovan (p.kuhlii) iyi bilinen türleridir (bk).

YELEKLENMEK

Kanatlanmak, kanat açmak.

YELPİRDETMEK

Hafifçe sallamak, kımıldatmak. Sallatmak. Dalgalandırmak. Çalkalamak.

YELPAZEKANATLILAR

Genellikle başka böceklerin asalağı olarak yaşayan, dişileri kanatsız, gözleri çıkık ve iri böcekler takımı.

YELPAZELEMEK

Yelpaze veya bir başka nesne ile yel yapmak.

YELKENBULUTU

Hava açıkken görünen ve yel çıkacağının belirtisi sayılan bulutçuk.

YELLEŞDÜRMEK

Yerleştirmek.

  -   -   -  

Anlamında YEL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde YEL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AKI

Herhangi bir kuvvet alanında, belli bir düzlemin belli bir bölümünden geçtiği varsayılan güç çizgileri, seyelan.

AYIBACAĞI

Çift yan yelkenlerden birini sağdan, birini soldan kullanma biçimi.

ARMADOR

Geminin direk, seren, yelken, ip vb. donanımını düzenleyen usta.

ARİYA

Sancağı, yelkeni veya sereni direkten aşağı alma.

BALON

Isıtılmış hava veya havadan daha hafif bir gazla doldurulan, atmosferde uçabilen, küre biçiminde araç. Aslı olmayan, palavra şey. Karikatürde içi sözle doldurulan yuvarlak. Karnı yuvarlak ve şişkin, boynu dar cam kap. Hava veya gazla doldurulmuş, kauçuktan yapılmış olan çocuk oyuncağı. Geriden gelen rüzgârdan yararlanmak amacıyla yatın ana direği üzerine çekilen üç köşeli, hafif yelken.

ALÇAKLIK

Alçak olma durumu, denaet, pespayelik. Alçakça davranış, habaset, şenaat.

ARMA

Bir devletin, bir hanedanın veya bir şehrin simgesi olarak kabul edilmiş resim, harf veya şekil, ongun (II). Geminin yürümesine hizmet eden direk, seren, ip, halat ve yelken takımı.

BABAFİNGO

Yelkenli gemilerde direklerin ve gabyanın üstünde bulunan en yüksek bölüm.

AĞCIK

Palmiyelerde çiçeklerin dibinin çevresindeki telli kın.

ANLATI

Ayrıntılarıyla anlatma. Roman, hikâye, masal vb. edebî türlerde bir olay dizisini anlatma biçimi, hikâyeleme, hikâye etme, tahkiye.

BARÇA

Orta Çağda kullanılan kürekli ve yelkenli taşıma gemisi. Kalyon türünden küçük savaş gemisi.

ANEMOMETRE

Yelölçer.

AJANS

Haber toplama, yayma ve üyelerine dağıtma işiyle uğraşan kuruluş. Bu iş kollarının çalıştığı büro. Radyoda haber bülteni.

BASTİKA

Bir yelken serenine veya herhangi bir ağaca açılan delik.

BADISABA

Sabah yeli.

AMAÇLI

Amacı olan, gayeli. Bir amaca yönelik.

ASLAN

Kedigillerden, Afrika'da ve Asya'da yaşayan, erkekleri yeleli, yırtıcı, uzunluğu 160, kuyruğu 70 santimetre ve ucu püsküllü, çok koyu sarı renkli güçlü bir tür memeli, arslan. Zodyak üzerinde Yengeç ile Başak arasında yer alan takımyıldızın adı. Gürbüz, cesur ve yiğit adam.

AGEL

Arap erkeklerinin kefiyelerinin üzerine bağladıkları, yünden örülmüş kalın çember bağ.

APAZLAMAK

Avuçlamak. Gemi apazlama rüzgârla gitmek. Yelken rüzgârla dolup şişmek.

AİDAT

Dernek, kuruluş, kulüp üyelerinin belli sürelerde, belli miktarlarda ödedikleri para, ödenti. Bir hizmet karşılığı sürekli ve düzenli ödenen para. Kesenek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük