YA ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ya" olan, toplam 3651 adet kelime bulunmaktadır. ya ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ya ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ya olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

YALIÇAPKINIGİLLER, YABANCILAŞABİLMEK, YAĞMURLUSARIUŞAĞI, YAKINLAŞTIRABİLME, YAPILANDIRABİLMEK, YARARLANILABİLMEK, YASALAŞTIRABİLMEK, YASALLAŞTIRABİLME, YAYINBALIĞIGİLLER

16 harfli kelimeler

YABANCILAŞTIRMAK, YANITLANDIRILMAK, YABANCILAŞABİLME, YAĞMURKUŞUGİLLER, YAĞMURLUBÜYÜKOBA, YAĞMURLUSAYOBASI, YAKALIKAMÇILILAR, YAKLAŞTIRABİLMEK, YALIÇAPKIMGİLLER, YALNIZLAŞABİLMEK, YAPILANDIRABİLME, YARARLANDIRILMAK, YARARLANILABİLME, YARDIMLAŞABİLMEK, YARDIMLAŞMACILIK, YASALAŞTIRABİLME, YAYGINLAŞABİLMEK

15 harfli kelimeler

YABANCILAŞTIRMA, YANITLANDIRILMA, YANSIZLAŞTIRMAK, YASALAŞTIRILMAK, YAYGINLAŞTIRMAK, YABANİLEŞTİRMEK, YADGEREKİRCİLİK, YAĞMALAYABİLMEK, YAĞMURLUARMUTLU, YAHUDİSEVMEZLİK, YAKAÇİFTLİKKÖYÜ, YAKINLAŞABİLMEK, YAKIŞTIRABİLMEK, YAKLAŞILABİLMEK, YAKLAŞTIRABİLME, YALANLAYABİLMEK, YALNIZLAŞABİLME, YANITLAYABİLMEK, YANSILAYABİLMEK, YAPIŞTIRABİLMEK, YAPIŞTIRIVERMEK, YARARLANABİLMEK, YARARLANDIRILMA, YARAŞDURUBİLMEK, YARDIMLAŞABİLME, YARGILANABİLMEK, YARGILATABİLMEK, YARGILAYABİLMEK, YARIMKANATLILAR, YARIMKORDALILAR, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

YAKINLAŞTIRMAK, YANITLANDIRMAK, YANSIZLAŞTIRMA, YAPAYLAŞTIRMAK, YAPILABİLİRLİK, YARDIMSEVERLİK, YASAKLAYICILIK, YASALAŞTIRILMA, YASSILAŞTIRMAK, YATIŞTIRICILIK, YAVANLAŞTIRMAK, YAYGINLAŞTIRMA, YABANİLEŞTİRME, YABANİSİNAMEKİ, YABANSAMIRSAĞI, YAĞMALAYABİLME, YAHYAYAZICILAR, YAKADEMİRCİLER, YAKALANABİLMEK, YAKALANIVERMEK, YAKALATABİLMEK, YAKALAYABİLMEK, YAKALAYIVERMEK, YAKINLAŞABİLME, YAKIŞTIRABİLME, YAKLAŞILABİLME, YALAKÇUKURÖREN, YALANLAYABİLME, YALIMALÇAHLIĞI, YALINLANDIRMAK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

YABANCILAŞMAK, YABANILLAŞMAK, YAKAMOZLANMAK, YAKINLAŞTIRMA, YAKIŞIKSIZLIK, YANITLANDIRMA, YAPAYLAŞTIRMA, YAPILANDIRMAK, YAPISALLAŞMAK, YAPIŞTIRILMAK, YARAMAZLAŞMAK, YARARLANILMAK, YASALAŞTIRMAK, YASSILAŞTIRMA, YAVANLAŞTIRMA, YAVAŞLATILMAK, YADSIYABİLMEK, YAĞDIRABİLMEK, YAĞLAYABİLMEK, YAKALANABİLME, YAKALANIVERME, YAKALATABİLME, YAKALAYABİLME, YAKALAYIVERME, YAKIŞTIRILMAK, YAKLAŞABİLMEK, YAKLAŞIVERMEK, YAKTIRABİLMEK, YALANCITIRTIL, YALAPŞIKLAMAK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

YABANCILAMAK, YABANCILAŞMA, YABANILLAŞMA, YABANİLEŞMEK, YAĞMURLAYICI, YAĞMURSUZLUK, YAKAMOZLANMA, YAKIŞIKLILIK, YAKIŞTIRMACA, YAKLAŞTIRMAK, YALÇINLAŞMAK, YALDIZLANMAK, YALDIZLATMAK, YALNIZLAŞMAK, YALTAKLANMAK, YANILTICILIK, YANKESİCİLİK, YANSITICILIK, YANTUTMAZLIK, YAPILANDIRMA, YAPINTICILIK, YAPISALCILIK, YAPISALLAŞMA, YAPIŞTIRILMA, YAPRAKKURUSU, YAPRAKLANMAK, YARADILIŞTAN, YARAMAZLAŞMA, YARARLANILMA, YARDIMLAŞMAK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

YABANCILAMA, YABANCILLIK, YABANİLEŞME, YADIRGANMAK, YADIRGATMAK, YAFTALANMAK, YAĞDIRILMAK, YAĞIŞSIZLIK, YAĞMALANMAK, YAĞMURLAMAK, YAĞMURÖLÇER, YAKINLAŞMAK, YAKINSAKLIK, YAKIŞTIRMAK, YAKLAŞILMAK, YAKLAŞTIRMA, YALANCIKTAN, YALANLANMAK, YALAZLANMAK, YALÇINLAŞMA, YALDIZCILIK, YALDIZLAMAK, YALDIZLANMA, YALDIZLATMA, YALIÇAPKINI, YALINLAŞMAK, YALITKANLIK, YALNIZCILIK, YALNIZLAŞMA, YALPALANMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

YABANCILIK, YABANILLIK, YABANSILIK, YABANSIMAK, YABANTIRAK, YADIRGAMAK, YADIRGANMA, YADIRGATMA, YAFTALAMAK, YAĞDIRILMA, YAĞILAŞMAK, YAĞIŞÖLÇER, YAĞMACILIK, YAĞMALAMAK, YAĞMALANMA, YAĞMURLAMA, YAKALANMAK, YAKALATMAK, YAKALIKSIZ, YAKINLARDA, YAKINLAŞMA, YAKINSAMAK, YAKIŞIKSIZ, YAKIŞTIRMA, YAKLAŞILMA, YALANCILIK, YALANLAMAK, YALANLANMA, YALAZLAMAK, YALAZLANMA, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

YABALAMAK, YABANİLİK, YABANSIMA, YADIMLAMA, YADIRGAMA, YADSINMAK, YAFTALAMA, YAĞDANLIK, YAĞDIRMAK, YAĞILAŞMA, YAĞLANMAK, YAĞLATMAK, YAĞLAYICI, YAĞLIDERE, YAĞMALAMA, YAĞMURLUK, YAĞMURSUZ, YAĞSIZLIK, YAHUDİLİK, YAKALAMAK, YAKALANIŞ, YAKALANMA, YAKALATMA, YAKALIKLI, YAKICILIK, YAKINSAMA, YAKIŞIKLI, YAKLAŞMAK, YAKTIRMAK, YALABIMAK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

YABALAMA, YABANCIL, YABANİCE, YABANLIK, YADSIMAK, YADSINMA, YAĞCILIK, YAĞDIRMA, YAĞIŞSIZ, YAĞLAMAK, YAĞLANMA, YAĞLATMA, YAĞLIKÇI, YAĞLILIK, YAĞMURLU, YAĞÖLÇER, YAHŞİHAN, YAHŞİLİK, YAHUDİCE, YAKAKENT, YAKALAMA, YAKARMAK, YAKILMAK, YAKINDAN, YAKINLIK, YAKINMAK, YAKINSAK, YAKIŞMAK, YAKLAŞIK, YAKLAŞIM, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

YABANCI, YABANIL, YABANSI, YADSIMA, YAĞHANE, YAĞILIK, YAĞILTI, YAĞIMSI, YAĞIŞLI, YAĞLAMA, YAĞMACI, YAHYALI, YAKACAK, YAKALIK, YAKAMOZ, YAKARCA, YAKARIŞ, YAKARMA, YAKASIZ, YAKILMA, YAKIMCI, YAKINDA, YAKINIŞ, YAKINMA, YAKINTI, YAKIŞIK, YAKIŞMA, YAKITÇI, YAKİNEN, YAKUTÇA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

YABANİ, YAĞLIK, YAĞMAK, YAĞMUR, YAĞRIN, YAĞSIZ, YAHUDİ, YAKALI, YAKARI, YAKAZA, YAKICI, YAKMAÇ, YAKMAK, YALAKA, YALAMA, YALÇIN, YALDIZ, YALGIN, YALINÇ, YALLAH, YALMAN, YALNIZ, YALOVA, YALPAK, YALPIK, YALTAK, YALVAÇ, YAMACI, YAMALI, YAMAMA, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

YABAN, YABGU, YAFTA, YAĞAR, YAĞCI, YAĞIR, YAĞIŞ, YAĞIZ, YAĞLI, YAĞMA, YAHEY, YAHNİ, YAHŞİ, YAHUT, YAKIM, YAKIN, YAKIŞ, YAKIT, YAKMA, YAKUT, YALAK, YALAN, YALAZ, YALIM, YALIN, YALIZ, YALPA, YALPI, YAMAÇ, YAMAK, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

YABA, YAĞI, YAHU, YAKA, YAKI, YALI, YAMA, YANİ, YAPI, YARA, YARI, YASA, YATI, YAVE, YAYA, YAZI, YAAH, YAAN, YAAR, YABI, YABİ, YABU, YADA, YADI, YAFA, YAĞA, YAHA, YAHI, YAHİ, YAHN, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

YAD, YAĞ, YAK, YAL, YAN, YAR, YAS, YAT, YAY, YAZ, YAA, YAB, YAG, YAH, YAM, YAP, YAŞ, YAV

2 harfli kelimeler

YA

Bazı kelimelerin anlamları

YA

"Ey, hey" anlamlarında bir seslenme sözü. Bazı çekimli zamanlardan sonra gelerek anlamı pekiştiren, kuvvetlendiren bir söz: Yediydin ya. Oturmuşum ya. Şaşma, şaşkınlık bildiren bir söz. Bilinen, görülen, hatırlanıp anlatılan bir olay dolayısıyla da sorulan başka bir konu için kullanılan bir söz. Gereklik ve onay bildiren cümlelerde yargının onaylandığını bildiren bir söz. Cevap niteliğinde olan cümlenin sonuna getirildiğinde asıl yargının arkadan gelen cümle ile anlatılacağını belirten bir söz. Evet. Dilek ve geniş zaman kiplerinde yargıyı güçlendiren bir söz. Bir düşüncede sıra ile yer alan ayrı cins ögelerden biri ötekilerden üstün görüldüğünde "hele, özellikle" anlamlarında kullanılan bir söz. Bir düşüncenin karşıtı düşünülürken kullanılan bir söz.

YABANCILAŞTIRMAK

Yabancı duruma getirmek.

YAĞMURLUSAYOBASI

Kırşehir ilinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

YABANCILAŞABİLMEK

Yabancılaşma imkânı veya olasılığı bulunmak.

YASALAŞTIRABİLMEK

Yasalaştırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

YAĞMURKUŞUGİLLER

(Charadriidae),iyi bilinen türleridir.

YAYINBALIĞIGİLLER

Arakonakçı olarak önemli türleri de bulunan balıklar familyası. (Siluridae),türleri iyi bilinirler.

YAPILANDIRABİLMEK

Yapılandırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

YASALLAŞTIRABİLME

Yasallaştırabilmek işi.

YABANCILAŞABİLME

Yabancılaşabilmek işi.

YAĞMURLUBÜYÜKOBA

Kırşehir şehrinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

YARARLANILABİLMEK

Yararlanılma imkânı veya olasılığı bulunmak.

YAĞMURLUSARIUŞAĞI

Kırşehir ili, Kaman belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

YALIÇAPKINIGİLLER

Örneği yalıçapkını olan omurgalı hayvanlardan kuşlar sınıfına giren bir familya.

YAKINLAŞTIRABİLME

Yakınlaştırabilmek işi.

YANITLANDIRILMAK

Cevaplandırılmak.

  -   -   -  

Anlamında YA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde YA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABACILIK

Abacının yaptığı iş.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABAJURCULUK

Abajurcunun yaptığı iş.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ABAJURCU

Abajur yapan veya satan kimse.

ABAJURSUZ

Abajuru olmayan.

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük