Sonu YA ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ya" olan, toplam 879 adet kelime bulunmaktadır. Sonu ya ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında ya olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ya olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

KONDRODİSTROFİYA, KUREYŞLİSARIKAYA

15 harfli kelimeler

HANYERİSARIKAYA, İMMÜNOSİTOKİMYA, SİRKUMFERENSİYA

14 harfli kelimeler

AFRODİZİOMANYA, AŞAĞIKESMEKAYA, AŞAĞIKIZILKAYA, ESKİKARACAKAYA, FENİLKETONURYA, KARAGÖZFASULYA, PROTUBERANSİYA, PSÖDOPARAFİLYA, YUKARIKARAKAYA, YUKARISARIKAYA

13 harfli kelimeler

BİBLİYOGRAFYA, AŞAĞIKARAKAYA, DOĞUKESMEKAYA, GLOSSOTRİKİYA, İNTUMEZENSİYA, KONVERGENSİYA, KSANTOKROMİYA, PALEOCOĞRAFYA, SPONDİLODİNYA

12 harfli kelimeler

ELEKTROKİMYA, FİTOCOĞRAFYA, KAPTANIDERYA, ALKAPTONURYA, BAŞTANKARAYA, BİYOCOĞRAFYA, DEĞİRMENKAYA, İBRAHİMKAHYA, KAMBERLİKAYA, LAMELLİPODYA, MAGNETOKİMYA, MAKROFİLARYA, METANEFRİDYA, METASERKARYA, MİKROFİLARYA, PEDİSELLERYA, SERATOTRİHYA, SERATOTRİŞYA, SOMNOLENSİYA, SPEKTROKİMYA, TRAGİKOMEDYA, TRİKOBOTRİYA, UZUNLAMASIYA, YALDIZLIKAYA

11 harfli kelimeler

ÇILDIRASIYA, ESKATOLOGYA, FİZİKOKİMYA, KARTOGRAFYA, KOZMOGRAFYA, PANDİSPANYA, PREHİSTORYA, SARIPAPATYA, AMBELEBULYA, BÖLÜCEKKAYA, DABANDORUYA, ESKİŞARKAYA, HEMATOKEZYA, HİSARLIKAYA, İMMÜNOKİMYA, KALECİKKAYA, KAPAKLIKAYA, KAZIKLIKAYA, KIZILCAKAYA, LÖKOTRİKİYA, MAKANOKİMYA, MALASSEZİYA, MİKROTRİKYA, ÖZKIZILKAYA, PINARLIKAYA, PSÖDOLABİYA, RUMİPAPATYA, SÖĞÜTLÜKAYA, SUBSTANSİYA, TEBEŞİRBOYA, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ATARAKSİYA, AVUSTRALYA, DİFENBAHYA, ETNOGRAFYA, KANÇILARYA, LİTOGRAFYA, MULTİMEDYA, PETROKİMYA, PROLETARYA, RADYOKİMYA, SARICAKAYA, TERMOKİMYA, TİPOGRAFYA, TOPOĞRAFYA, ADVENTİSYA, ARSLANKAYA, AVLAĞIKAYA, BİPİNNARYA, BOSTANKAYA, BULGURKAYA, ÇAKMAKKAYA, ÇEVRİMKAYA, ÇİKUNGUNYA, ÇİVİLİKAYA, DİKİLİKAYA, DİPLOKARYA, DİRİLKİMYA, DİRSEKKAYA, DİSMORFİYA, DUŞAMADIYA, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ALACAKAYA, BAKALORYA, BARATARYA, BİYOKİMYA, DARIDÜNYA, ENTELEKYA, FOTOKİMYA, HEGEMONYA, İSKALARYA, İSPİRALYA, KAFETERYA, KATAVAŞYA, KIZILBOYA, LAMİNARYA, LEBİDERYA, MALİHÜLYA, MELANURYA, OROGRAFYA, PALİKARYA, SALAPURYA, AZMANKAYA, AKBABAÇYA, AKBUBAÇYA, ALASEVİYA, ALTINKAYA, ALTUNKAYA, ARDIÇKAYA, AŞAĞIKAYA, AVUSDÜRYA, AYDINKAYA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ANAVAŞYA, APUKURYA, BARBUNYA, BEDAVAYA, COĞRAFYA, ÇİNÇİLYA, DİPLARYA, DOYASIYA, EKSERİYA, FANTAZYA, GARDENYA, İSTRALYA, JEOKİMYA, KAMPANYA, KIYASIYA, KUMPANYA, PARANOYA, PASKALYA, SAKSONYA, SARDUNYA, SARIKAYA, ŞAMPANYA, TOMBİLYA, TRAGEDYA, TRAKUNYA, ABRIKAYA, ABULATYA, AĞILKAYA, AĞIRKAYA, AKALAZYA, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ABLATYA, ANGARYA, ANTALYA, ASTARYA, BATARYA, BEGONYA, ÇANKAYA, FAMİLYA, FASARYA, İSPALYA, İSPANYA, İSTADYA, KAMELYA, KANARYA, KAVASYA, KAVİLYA, KOLONYA, KOMEDYA, KUMANYA, KÜTAHYA, LAZANYA, LİTURYA, LOBELYA, LOTARYA, MADALYA, MAHUNYA, MALARYA, MALATYA, MANOLYA, MOBİLYA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AÇELYA, AKASYA, ALANYA, AMASYA, AVARYA, BAKAYA, EŞKIYA, EVLİYA, İLARYA, KARAYA, PAPAYA, PLANYA, SEKOYA, STADYA, ÜTOPYA, ADALYA, AHANYA, AKKAYA, AKSAYA, ALKAYA, ANOSYA, ARAZYA, ASANYA, ATELYA, BADIYA, BADİYA, BATIYA, BOZİYA, ÇİNEYA, DOSİYA, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ARİYA, BADYA, BALYA, BAMYA, BASYA, DALYA, DAVYA, DERYA, DOSYA, DÜNYA, FALYA, FANYA, FULYA, FURYA, GABYA, GAYYA, HANYA, HAVYA, HÜLYA, HÜRYA, KALYA, KİMYA, KONYA, KOPYA, KURYA, MAFYA, MAHYA, MALYA, MARYA, MEDYA, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ARYA, ASYA, BOYA, DİYA, EŞYA, FOYA, GÜYA, HAYA, İHYA, KAYA, KIYA, MAYA, ORYA, RİYA, RÜYA, SAYA, SİYA, SOYA, TAYA, VEYA, VİYA, YAYA, ZİYA, BAYA, BEYA, BUYA, CİYA, ÇAYA, ÇIYA, ÇİYA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

AYA, OYA, EYA, İYA, UYA

2 harfli kelimeler

YA

Bazı kelimelerin anlamları

YA

"Ey, hey" anlamlarında bir seslenme sözü. Bazı çekimli zamanlardan sonra gelerek anlamı pekiştiren, kuvvetlendiren bir söz: Yediydin ya. Oturmuşum ya. Şaşma, şaşkınlık bildiren bir söz. Bilinen, görülen, hatırlanıp anlatılan bir olay dolayısıyla da sorulan başka bir konu için kullanılan bir söz. Gereklik ve onay bildiren cümlelerde yargının onaylandığını bildiren bir söz. Cevap niteliğinde olan cümlenin sonuna getirildiğinde asıl yargının arkadan gelen cümle ile anlatılacağını belirten bir söz. Evet. Dilek ve geniş zaman kiplerinde yargıyı güçlendiren bir söz. Bir düşüncede sıra ile yer alan ayrı cins ögelerden biri ötekilerden üstün görüldüğünde "hele, özellikle" anlamlarında kullanılan bir söz. Bir düşüncenin karşıtı düşünülürken kullanılan bir söz.

PSÖDOPARAFİLYA

Tomurcukların üzerini çeviren yapraksı yapı.

YUKARIKARAKAYA

Yozgat ili, Çekerek ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

KUREYŞLİSARIKAYA

Erzincan kenti, Üzümlü ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

HANYERİSARIKAYA

Kırşehir şehrinde, Akpınar ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ESKİKARACAKAYA

Bursa ili, Tahtaköprü nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

YUKARISARIKAYA

Yozgat ilinde, Sarıkaya belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

PROTUBERANSİYA

Tümsek, kabartı.

KARAGÖZFASULYA

Börülce.

İMMÜNOSİTOKİMYA

Hücrelerdeki antijenleri özel antikorlarla işaretleyerek immünoflüoresan mikroskobunda inceleme ya da elektronca yoğun bir madde ile beraber antikorlarla işaretleyerek elektron mikroskobunda inceleme tekniği.

AFRODİZİOMANYA

Kişide cinsel ilişkiye aşırı düşkünlük durumu, aşırı cinsel arzu.

AŞAĞIKIZILKAYA

Konya ili, Hadım belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

FENİLKETONURYA

Fenilalanin hidroksilaz enziminin yokluğu sebebiyle doğuştan metabolizma hatası olarak vücut sıvısında fenilalaninin toplanmasına ve zihinsel gerilemeye yol açan ve tedavi edilmezse erken ölüm görülen hastalık. Fenilketonüri.

AŞAĞIKESMEKAYA

Şanlıurfa şehrinde, Harran belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

KONDRODİSTROFİYA

Kıkırdağın normal dışı gelişimiyle belirgin bozukluk, kondrodistrofi.

SİRKUMFERENSİYA

Çevre, çember, bir şeyin etrafında dönme.

  -   -   -  

Anlamında YA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde YA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABAJURSUZ

Abajuru olmayan.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ABAJURCULUK

Abajurcunun yaptığı iş.

ABACILIK

Abacının yaptığı iş.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABAJURCU

Abajur yapan veya satan kimse.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.