Y ile başlayan 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "y" olan, 7 harfli toplam 1190 adet kelime bulunmaktadır. y harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu y harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde y harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

YÜREMEK

Yadırgamak.

YALLAMA

İşe yaramaz, gailesiz, elinden iş gelmez.

YENERAL

Yenen, kazanan, üstün gelen kimse.

YUURMAH

Yoğurmak.

YORDUMA

Lale, gelincik.

YÜNÖREN

Erzurum kenti, Akşar bucağına bağlı bir yer. Kayseri ilinde, Elbaşı nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Muş ilinde, Korkut ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Sivas kenti, Karacaören bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Van ilinde, Erciş belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

YADİGAR

Bir kimseyi, bir olayı hatırlatan nesne veya kişi, andaç. Bir kimseyi ya da bir olayı anımsatan kimse.

YAZSERİ

İlkbahar.

YEDECEK

Saban okunun ön ucundaki deliğe, boyunduruğu tutturmak için geçirilen kalın demir ya da ağaç çivi. Önder, kılavuz. Kağnı ve saban oklarını boyunduruğa tutturmağa yarayan ağaç çivi. (Merzifon Amasya; Emeğil Pınarbaşı Kayseri).

YİĞİTEL

Güçlü, korkusuz, kahraman kimse.

YIPRAMA

Yıpramak işi.

YANIRLI

Sırt. Kir bağlamış.

YAGISAK

Budala.

YERLİCE

Türkçe. Bayburt şehrinde, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Trabzon ilinde, Maçka ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

YOLKAYA

Çankırı şehri, Korgun belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Sivas şehrinde, Yavu nahiyesine bağlı bir yer.

YEŞİLÖZ

Amasya ilinde, Ezinepazarı nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Ankara şehrinde, Güdül ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Ankara kenti, Hasayaz nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Ankara şehrinde, Yenimehmetli bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Antalya kenti, Demirtaş bucağına bağlı bir yer. Batman ilinde, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Çankırı şehri, Kurşunlu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Erzurum şehrinde, Aras nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Erzurum kenti, Köprüköy ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Kastamonu ili, İnebolu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Mardin şehrinde, Midyat ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Nevşehir kenti, Gülşehir ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Nevşehir ilinde, Ürgüp belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Sivas kenti, Gemerek ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Şırnak şehrinde, Beytüşşebap ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Zonguldak ilinde, Eğerci nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

YÜRÜKER

Hızlı giden, koşan kimse.

YAPARIH

Yaparız.

YUMUŞÇU

Hizmetçi.

YAPIŞIM

Değişik özdek katmanları arasındaki özdeciksel çekimden kaynaklanan tutunum.