Y ile başlayan 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "y" olan, 3 harfli toplam 77 adet kelime bulunmaktadır. y harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu y harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde y harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

YAH

Hayır, yok, olmaz. Evet. Şaşkınlık, kararsızlık bildiren ünlem. Öküz güderken kullanılan ünlem. Yakmak.

YEŞ

Ekşi hamurdan yapılan bir çeşit yemek.

YAD

Yabancı.

YOU

Hayır, değil, yok.

YİV

Bir yüzeyin üzerinde çizgi biçiminde olan, sarmal girinti veya çıkıntı. Bir sütun gövdesinin veya bir vazo karnının çevresine eşit aralıklarla paralel veya sarmal olarak uzunlamasına açılan oyuk. Ek çizgisi. Bir dişli çarkta veya bir vidada iki diş arasında kalan çukur bölüm. Saçta ayırma yeri.

YEY

Yeğ. Ağlayan çocuğu susturmak için yinelenerek kullanılan bir ünlem: Yey yey gel ağlama, yey yey. Eski türkçe yeg: yeğ , daha iyi. Bir çocuk oyuncağı olan tüfekli yay. (Beyceğiz Fatsa Ordu).

YÖM

Hayırlı. Kötü niyet. Uğur.

YIH

Develeri çöktürmek için kullanılan ünlem.

YAK

Tibet'te, Asya'nın bazı yörelerinde yabani veya evcil olarak yaşayan, kılları uzun bir tür öküz, Tibet öküzü, Tibet sığırı (Bos grunniens).

YEG

Daha iyi, yeğ.

YİR

Yer. Yer, mekân, mahal. Yer, arz, zemin. Yurt, memleket.

YAN

Bir şeyin ön, arka, alt ve üst dışında kalan bölümü, profil. Birlikte, beraberinde olma. İkinci derece olan. Üst. Tali. Savaş düzenindeki ordunun iki kanadından her biri. Üstte, altta, arkada veya önde olmayan. Bir denklemde "=" işaretiyle ayrılmış olan iki anlatımdan her biri. Futbol veya hentbolda, topun, alanın yan çizgileri dışına çıkması, taç. Sağ ve solun ortak adı, yön, taraf, cihet. Yer. Bir tarafa yönelerek. İstekleri karşıt olan iki kişiden veya topluluktan biri.

YİM

Yem. Yün.

YAĞ

Birleşiminde stearik, oleik, palmitik asitlerle gliserin bulunan ve bunların oranlarına göre kıvamları değişen bitkisel veya hayvansal madde. Güzel kokulu bitkilerden çıkarılan uçucu, kokulu ve sıvı madde. Abartılı övgü. Vücudun, atılması gereken amonyak, üre vb. maddelerini içine alarak deriden sızan ve ter kokusunu veren madde. Vazelin, mazot gibi yağları andıran ve sanayide kullanılan bir mineral madde.

YÜÇ

Üç.

YAL

Köpek ve sığırlara yedirilmek için un ve kepekle hazırlanan yiyecek.

YEL

Rüzgâr. Romatizma ağrısı. Kalın bağırsaktaki gaz.

YUA

Şaşma, korku bildiren ünlem.

YEM

Hayvan yiyeceği. Birini aldatabilmek için hazırlanmış düzen, kullanılan kimse veya şey. Rüşvet. Kumarda ütülecek kimseye oyunun başında bilinçli olarak kazandırılan para. Kuş ve balık tutmak için tuzağa bırakılan, oltaya takılan yiyecek veya yiyecek görüntüsündeki nesne. Ağızotu.

YIA

Hayır, olmaz, yok.