YÜ ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "" olan, toplam 602 adet kelime bulunmaktadır. yü ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu yü ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde yü olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

YÜZEYSELLEŞTİRMEK, YÜZSÜZLEŞTİRİLMEK

16 harfli kelimeler

YÜZEYSELLEŞTİRME, YÜZSÜZLEŞTİRİLME

15 harfli kelimeler

YÜZSÜZLEŞTİRMEK, YÜRÜKKARACAÖREN

14 harfli kelimeler

YÜKSEKLİKÖLÇER, YÜKÜMLENDİRMEK, YÜREKLENDİRMEK, YÜZSÜZLEŞTİRME, YÜKSEKISIÖLÇER, YÜKSELTEBİLMEK, YÜKÜNLEŞTİRİCİ, YÜRÜTÜLEBİLMEK, YÜRÜYECEKLEYİN, YÜZEYSELLEŞMEK, YÜZLEŞTİRİLMEK

13 harfli kelimeler

YÜKSEKÖĞRETİM, YÜKSELTGENMEK, YÜKÜMLENDİRME, YÜREKLENDİRME, YÜKSEKÖĞRENİM, YÜCELTEBİLMEK, YÜKLENEBİLMEK, YÜKLETEBİLMEK, YÜKLEYEBİLMEK, YÜKSELEBİLMEK, YÜKSELİVERMEK, YÜKSELTEBİLME, YÜKSELTGEYİCİ, YÜKSELTTİRMEK, YÜRÜĞENLENMEK, YÜRÜKKEÇİDERE, YÜRÜKYENİCESİ, YÜRÜTÜLEBİLME, YÜZDÜREBİLMEK, YÜZEYSELLEŞME, YÜZLEŞEBİLMEK, YÜZLEŞTİRİLME

12 harfli kelimeler

YÜKLENİCİLİK, YÜKSELTGEMEK, YÜKSELTGENME, YÜKSELTİLMEK, YÜZLEŞTİRMEK, YÜZSÜZLEŞMEK, YÜCELEBİLMEK, YÜCELTEBİLME, YÜĞRÜŞTÜRMEK, YÜKLENDİRMEK, YÜKLENEBİLME, YÜKLETEBİLME, YÜKLETTİRMEK, YÜKLEYEBİLME, YÜKSELEBİLME, YÜKSELİVERME, YÜKSELTTİRME, YÜRÜKAKÇAYIR, YÜRÜTEBİLMEK, YÜRÜYEBİLMEK, YÜZDÜREBİLME, YÜZGÖRÜMCESİ, YÜZGÖRÜMLÜĞÜ, YÜZGÖRÜMLÜYH, YÜZLENDİRMEK, YÜZLEŞEBİLME

11 harfli kelimeler

YÜCELTİLMEK, YÜKLENİLMEK, YÜKLETİLMEK, YÜKSELTGEME, YÜKSELTİLME, YÜKÜMLENMEK, YÜREKLENMEK, YÜREKSİZLİK, YÜRÜTÜCÜLÜK, YÜZDÜRÜLMEK, YÜZEYLEŞMEK, YÜZLEŞTİRME, YÜZSÜZLEŞME, YÜZYILLARCA, YÜCELEBİLME, YÜĞÜRDÜŞMEK, YÜKLENMELİK, YÜKLETTİRME, YÜKSEKBASKI, YÜKSEKYAYLA, YÜKSÜNÜLMEK, YÜKÜNDÜRMEK, YÜRÜKBAYIRI, YÜRÜKBÖREĞİ, YÜRÜKCAMİLİ, YÜRÜKMEZARI, YÜRÜTEBİLME, YÜRÜTTÜRMEK, YÜRÜYEBİLME, YÜSÜFEFENDİ, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

YÜCELTİLME, YÜKLENİLME, YÜKLETİLME, YÜKSEKOKUL, YÜKSELTMEK, YÜKÜMLENME, YÜKÜMLÜLÜK, YÜREKLENME, YÜREKLİLİK, YÜRÜRÇALAR, YÜRÜTÜLMEK, YÜZBAŞILIK, YÜZDÜRÜLME, YÜZERGEZER, YÜZEYLEŞME, YÜZLEŞMECE, YÜCELENMEK, YÜĞRÜLEMEK, YÜĞÜRULMEK, YÜKSEKOLUK, YÜKSEKÖREN, YÜKSEKTEPE, YÜKSELTGEN, YÜKSÜNÜLME, YÜKÜMSEMEK, YÜKÜNDÜRME, YÜKÜNLEŞME, YÜLEHLEMEK, YÜLEKLEMEK, YÜMSELTMEK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

YÜCELTMEK, YÜKLENMEK, YÜKLETMEK, YÜKLEYİCİ, YÜKSEKLİK, YÜKSEKOVA, YÜKSELMEK, YÜKSELTEÇ, YÜKSELTME, YÜKSÜNMEK, YÜRÜTÜLME, YÜRÜTÜLÜŞ, YÜZDÜRMEK, YÜZLEMECE, YÜZLENMEK, YÜZLEŞMEK, YÜZNUMARA, YÜZSÜZLÜK, YÜZÜCÜLÜK, YÜZÜKOYUN, YÜZYILLIK, YÜZBEŞLİK, YÜRÜMELER, YÜCEBELEN, YÜCEHİSAR, YÜCEKONAK, YÜCEPINAR, YÜCETEKİN, YÜĞLENMEK, YÜĞRÜKLÜK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

YÜCELMEK, YÜCELTME, YÜKÇÜLÜK, YÜKLEMEK, YÜKLENME, YÜKLETME, YÜKLEYİŞ, YÜKLÜLÜK, YÜKSELİM, YÜKSELİŞ, YÜKSELME, YÜKSELTİ, YÜKSÜNME, YÜKÜNMEK, YÜLÜNMEK, YÜPÜRMEK, YÜREKSİZ, YÜREKTEN, YÜRÜKLÜK, YÜRÜNMEK, YÜRÜRLÜK, YÜRÜTMEK, YÜRÜTÜCÜ, YÜZBEYÜZ, YÜZDELİK, YÜZDÜRME, YÜZERLİK, YÜZEYSEL, YÜZLEMEK, YÜZLENME, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

YÜCELİK, YÜCELİM, YÜCELİŞ, YÜCELME, YÜKLEME, YÜKLÜCE, YÜKÜMLÜ, YÜKÜNME, YÜLÜMEK, YÜLÜNME, YÜREGİR, YÜREKLİ, YÜRÜMEK, YÜRÜNME, YÜRÜTEÇ, YÜRÜTME, YÜRÜTÜM, YÜRÜYÜŞ, YÜZBAŞI, YÜZLEME, YÜZSUYU, YÜZÜLME, YÜZÜNCÜ, YÜZÜSTÜ, YÜCEALP, YÜCEBAĞ, YÜCEBAŞ, YÜCEDAĞ, YÜCEKÖY, YÜCELAY, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

YÜĞRÜK, YÜKLEM, YÜKLÜK, YÜKSEK, YÜKSÜK, YÜLÜME, YÜRÜME, YÜZGEÇ, YÜZLER, YÜZLÜK, YÜZMEK, YÜZSÜZ, YÜZÜCÜ, YÜZYIL, YÜCEER, YÜCELİ, YÜCELT, YÜGRÜK, YÜĞCEK, YÜĞDÜN, YÜĞLÜK, YÜĞMEK, YÜĞNÜK, YÜĞRÜŞ, YÜĞSEK, YÜĞSÜK, YÜĞÜRÜ, YÜKEVİ, YÜKLER, YÜKLET, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

YÜKÇÜ, YÜKLÜ, YÜKÜM, YÜKÜN, YÜLGÜ, YÜLÜK, YÜNLÜ, YÜREK, YÜRÜK, YÜSRÜ, YÜZDE, YÜZER, YÜZEY, YÜZLÜ, YÜZME, YÜZÜK, YÜZÜŞ, YÜCEK, YÜCEL, YÜĞEN, YÜHLİ, YÜKLİ, YÜLEK, YÜLÜG, YÜMAĞ, YÜMEK, YÜMNİ, YÜMUN, YÜMÜN, YÜMÜŞ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

YÜCE, YÜEN, YÜET, YÜLÜ, YÜNE, YÜRE, YÜRÜ, YÜÜK, YÜVE, YÜVÜ

3 harfli kelimeler

YÜK, YÜN, YÜZ, YÜÇ, YÜG, YÜĞ

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Yük.

YÜREKLENDİRMEK

Birine yüreklilik, cesaret vermek.

YÜZEYSELLEŞTİRMEK

Yüzeysel duruma getirmek, sathileştirmek.

YÜZSÜZLEŞTİRİLMEK

Yüzsüzleşme işi yaptırılmak.

YÜRÜYECEKLEYİN

Hareket etmesine, yürümesine elverişli.

YÜKSEKLİKÖLÇER

Bulunulan yerin yüksekliğini gösteren aygıt, altimetre.

YÜRÜTÜLEBİLMEK

Yürütülme imkânı veya olasılığı bulunmak.

YÜZSÜZLEŞTİRME

Yüzsüzleştirmek işi.

YÜKSEKISIÖLÇER

Işık, ışınım ve ısılçilft ile, elektrik direncinin özelliklerinden yararlanarak yüksek sıcaklık ölçen aygıt.

YÜZSÜZLEŞTİRMEK

Yüzsüz duruma getirmek.

YÜRÜKKARACAÖREN

Afyon ili, Bolvadin belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Eskişehir ilinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

YÜKÜNLEŞTİRİCİ

Bulunduğu ortamda yükünler oluşturan özdek. (Genellikle ışınımlar için kullanılır.).

YÜZSÜZLEŞTİRİLME

Yüzsüzleştirilmek işi.

YÜZEYSELLEŞTİRME

Yüzeyselleştirmek durumu.

YÜKÜMLENDİRMEK

Yükümlülük altına almak.

YÜKSELTEBİLMEK

Yükseltme imkânı veya olasılığı bulunmak.

  -   -   -  

Anlamında YÜ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde YÜ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABLAK

Yayvan ve dolgun (yüz).

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ADIM

Yürümek için yapılmış olan ayak atışlarının her biri. Bir yarışın belirli uzaklığı kapsayan bölümlerinden her biri, etap. Ayakta, esas duruşta, bir ayağın türlü yönlerde iki ayak boyu kadar yer değiştirmesi. Girişim, hamle. Bir ayak atışıyla alınan ve uzunluğu yaklaşık 75 santimetre olan mesafe. Bir gösterge ucunun eş olarak ayrılmış yaylardan biri boyunca aldığı yol. İki diş arasındaki aralık.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ACIMASIZ

Acıma duygusu olmayan, katı yürekli, merhametsiz. Acıma duygusu olmadan, merhametsizce.

ABUS

Somurtkan (kimse). Çatık, asık (yüz). Garip, acayip.

ADRENALİN

Hekimlikte damarları daraltma, bronşları açma, kanamaları kesme vb. amaçlarla kullanılan, kan şekerinin yükselmesine yol açan böbrek üstü bezlerinin salgısı.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ADIMSAYAR

Yürüme sırasında gerçek sonuçlara varabilmek için geçilen yerin uzunluğunu anlayabilmek amacıyla ayağa veya bele takılan alet, pedometre.

ABRA

Dara. Angarya, yük. Bir değiş tokuşta üste verilen şey. Denge.

ADAKLAMAK

Küçük çocuk yürümeye başlamak.

AÇKI

Bir cismin yüzeyi üzerinde sert bir madde veya bir araç sürterek onu düzleştirip parlatma, perdah. Her türlü açma aracı. Anahtar. Demircilikte delik büyütmekte kullanılan araç.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

AÇINIM

Açınma işi, inkişaf. Bir cismin yüzeylerinin açılıp bir düzlem üzerine yayılması, inkişaf.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.