VİRA ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "vira" olan, toplam 13 adet kelime bulunmaktadır. vira ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu vira ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde vira olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

11 harfli kelimeler

VİRANLAŞMAK

10 harfli kelimeler

VİRANLAŞMA, VİRANŞEHİR

9 harfli kelimeler

VİRANELİK, VİRANGUŞU

8 harfli kelimeler

VİRAJSIZ, VİRANLIK

7 harfli kelimeler

VİRAJLI

6 harfli kelimeler

VİRANE

5 harfli kelimeler

VİRAJ, VİRAN, VİRAL

4 harfli kelimeler

VİRA

Bazı kelimelerin anlamları

VİRA

Arasız. Maçuna ve başka makinelerin çevrilmesi için verilen komut.

VİRAN

Yıkık, harap.

VİRAJ

Dönemeç.

VİRAJSIZ

Virajı olmayan, düz.

VİRANE

Yıkılmış veya çok harap olmuş yapı. Yıkılmış veya yanmış olan yapılardan geriye kalan, yıkıntı.

VİRAL

Virüslerle ilgili. Virüse ait, virüs sebebiyle. Virüsle ilgili olan. Virüsün oluşturduğu, neden olduğu, virüsten kaynaklanan.

VİRANGUŞU

Baykuş.

VİRANLIK

Viran yer.

VİRANLAŞMA

Viranlaşmak durumu.

VİRANELİK

Ev yıkıntıları bulunan yer.

VİRAJLI

Virajı olan.

VİRANŞEHİR

Şanlıurfa iline bağlı ilçelerden biri.

VİRANLAŞMAK

Viran duruma gelmek.

  -   -   -  

Anlamında VİRA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde VİRA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ARASIZ

Sürekli olarak, arkası kesilmeden, ara vermeden, müstemirren, vira.

DÖNEMEÇ

Bir yolun yön değiştirdiği yer, viraj. Bir durum, tutum, davranış ve düşüncedeki aşama.

BERBAT

Kötü. Darmadağın, bakımsız, perişan, viran. Çirkin, beğenilmeyen. Bozuk.

HARABAT

Yıkıntılar, harabeler, viraneler. İçkili eğlence yeri, meyhane.

YIKIK

Yıkılmış olan, harap, viran.

YIKINTI

Yıkılma, yıkım, mahvolma. Ruhsal bakımdan yıkılma, yıkım, mahvolma. Yıkılan bir şeyin parçaları, kalıntıları, enkaz. Virane.

BÜKLÜM

Kıvrım. Dönemeç, viraj.

PİMPİRİK

Gereksiz yere titizlik gösteren. Harap, bozuk, virane. Kuşkucu. Çok yaşlı ve güçsüz (kimse).

ARISU

Berrak akan su temiz ve dürüst olan kimse. Mardin şehri, Mazıdağı ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Şanlıurfa kenti, Viranşehir belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Tokat ilinde, Almus ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Van şehrinde, Timar bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

TUFEYLİ

Asalak. Salaş, virane, yıkık.

ALTINBAŞAK

Üstün nitelikli, değerli kimse. Ankara ili, Evren ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Erzincan şehri, Üzümlü belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Erzurum ili, Pasinler belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Şanlıurfa kenti, Payamlı nahiyesine bağlı bir yer. Şanlıurfa ili, Viranşehir ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

HARAPLAŞMAK

Harap duruma gelmek, viran olmak, perişan olmak.

KIVRILMAK

Eğrilip bükülmek. Katlanmak, bükülmek. Dar bir yere büzülerek yatmak. Kıvrık bir duruma gelmek. Yuvarlak bir biçim almak. Dönmek, sapmak. Yol dönemeçli, virajlı olmak.

ADAKÖY

Ankara şehrinde, Çeltikçi nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Bolu şehrinde, Dörtdivan belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Bolu ili, Yeniçağa belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Bursa kenti, Gürsu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Bursa şehrinde, Mustafakemalpaşa ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Denizli ili, Sarayköy belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Düzce ili, Gümüşova belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Giresun şehri, Eynesil belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Karaman ilinde, Bucakkışla bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Konya ilinde, Üzümlü bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kütahya şehri, Aslanapa ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Muğla şehrinde, Marmaris belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Samsun şehri, Bafra belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Şanlıurfa ili, Viranşehir ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Tunceli ilinde, Yeşilyazı bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Zonguldak şehrinde, Perşembe bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

AKÇATAŞ

Ankara ilinde, Hasayaz nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Çorum şehrinde, Kargı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Erzurum şehri, Horasan ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Kastamonu kenti, Akkaya bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Nevşehir ilinde, Hacıbektaş ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Sivas şehrinde, Gölova ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Şanlıurfa şehrinde, Viranşehir ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

ALAKONAK

Şanlıurfa kenti, Viranşehir ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

AMANTADİN

Etkisini, virüs partikülleri hücre içine alınırken onları çevreleyen vakuollerin pH'sını tamponlayıp buradaki asitleşmeyi önlemesi sonucunda virüs zarfının endozom zarıyla birleşmesini engelleyerek viral genetik materyalin konakçı hücresinin sitoplazmasına taşınmasını önleyerek gösteren ve yalnızca enflüenza A virüsünün suşlarına karşı etkili olan antiviral ilaç.

AKKESE

Çorum ilinde, Kargı belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Ordu şehrinde, Uzunisa nahiyesine bağlı bir bölge. Şanlıurfa ili, Viranşehir ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Trabzon ilinde, Beşikdüzü ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

HARAP

Bayındırlığı kalmamış, yıkılacak duruma gelmiş, yıkkın, viran. Çok sarhoş. Bitkin, yorgun, perişan.

BÜKÜNTÜ

Bükme sonucu oluşan biçim veya iz. Dönemeç, viraj. Bağırsakta olan ağrı.