Sonu VATI ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "vatı" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu vatı ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında vatı olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde vatı olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

VATI

Sığırlara yem olarak verilen böğürtlen çalısı ve yaprağı.

  -   -   -  

Anlamında VATI bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde VATI geçen kelimeler listesi verilmiştir.

BUYLU

Kağnı kıravatını biribirine bağlayan ağaç kuşak. Kızak döşeklerini biribirine bağlayan meşeden yapılmış kuşak, bağ. Araba, kağnı dingili. Sabanın kıvrık yerine konulan ve toprağı dağıtmaya yarayan çatal. Kağnı, araba tekerleğine çakılan tahta çivi. Araba oku ile boyunduruğunu birbirine bağlayan çivi. Tırpanda, kılıcı sıkıştırmak için çakılan ağaç çivi. Övenderenin ucundaki çivi. Kızağın önündeki tahta. (Yeşilköy Gelendost Isparta). Kağnı tekerlerinin dışarı fırlamamasını sağlayan ağaç çubuk. (İspir Erzurum). Sapanda, toprağa giren bulaklar arasındaki ağaç destek. (Dereköy Eşme Uşak).

KRAVATLI

Kravatı olan, kravat takmış olan.

SEGGER

Sakar; sık sık eşyayı, alat ve adavatı hasra uğratan (kimse).

KRAVATSIZ

Kravatı olmayan, kravat takmamış olan.

TAVATIR

1.Çok iyi, çok güzel. 2.Eşsiz. 3.Güçlü. 4.Yaman : Ali tavatır adamdır. 5.Ün, san. Pek çok. Bitek toprak. 1.Yaygın söylenti. 2.Abartma, abartı. Çok iyi, çok yararlı, çok güzel.

SAVATLI

Savatı olan, savatlanmış.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük