VATI ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "vatı" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. vatı ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu vatı ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde vatı olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

VATI

Sığırlara yem olarak verilen böğürtlen çalısı ve yaprağı.

  -   -   -  

Anlamında VATI bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde VATI geçen kelimeler listesi verilmiştir.

TAVATIR

1.Çok iyi, çok güzel. 2.Eşsiz. 3.Güçlü. 4.Yaman : Ali tavatır adamdır. 5.Ün, san. Pek çok. Bitek toprak. 1.Yaygın söylenti. 2.Abartma, abartı. Çok iyi, çok yararlı, çok güzel.

SEGGER

Sakar; sık sık eşyayı, alat ve adavatı hasra uğratan (kimse).

KRAVATSIZ

Kravatı olmayan, kravat takmamış olan.

SAVATLI

Savatı olan, savatlanmış.

BUYLU

Kağnı kıravatını biribirine bağlayan ağaç kuşak. Kızak döşeklerini biribirine bağlayan meşeden yapılmış kuşak, bağ. Araba, kağnı dingili. Sabanın kıvrık yerine konulan ve toprağı dağıtmaya yarayan çatal. Kağnı, araba tekerleğine çakılan tahta çivi. Araba oku ile boyunduruğunu birbirine bağlayan çivi. Tırpanda, kılıcı sıkıştırmak için çakılan ağaç çivi. Övenderenin ucundaki çivi. Kızağın önündeki tahta. (Yeşilköy Gelendost Isparta). Kağnı tekerlerinin dışarı fırlamamasını sağlayan ağaç çubuk. (İspir Erzurum). Sapanda, toprağa giren bulaklar arasındaki ağaç destek. (Dereköy Eşme Uşak).

KRAVATLI

Kravatı olan, kravat takmış olan.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük