Sonu VA ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "va" olan, toplam 311 adet kelime bulunmaktadır. Sonu va ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında va olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde va olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

PSEUDOTERRANOVA

13 harfli kelimeler

ÜÇDUTYEŞİLOVA

12 harfli kelimeler

TAKTAKIHELVA

11 harfli kelimeler

TEBDİLİHAVA, KONJONKTİVA, KONJUNKTİVA, ŞAKŞAKHELVA, YUKARIİNOVA, ZEYTİNLİOVA

10 harfli kelimeler

İNCİRLİOVA, AŞAĞIİNOVA, BÖLÜCEKOVA, KIZILCAOVA

9 harfli kelimeler

BALIKLAVA, BESBEDAVA, BEYLİKOVA, YÜKSEKOVA, ALTINAYVA, BALLITAVA, ÇEVRİMOVA, ÇUKURAYVA, DOĞANYUVA, GERENKOVA, GÖKÇEAYVA, GÜMÜŞYUVA, KEKLİKOVA, KURUCAOVA, MELİGBUVA, POSTLARVA, SALTUKOVA, SARICAOVA, SULUCAOVA, ŞAHİNYUVA, TURUNÇOVA, YEŞİLYUVA, ZENGİNOVA, ZEYTİNOVA, ZÜMRÜTOVA

8 harfli kelimeler

ALTINOVA, GÜMÜŞOVA, HAVACIVA, KARLIOVA, PAMUKOVA, YEŞİLOVA, AKÇAYUVA, BALIKOVA, BEDİHAVA, BELENOVA, BEYLİOVA, BOCACUVA, BOÇOCOVA, BÖLÜKOVA, ÇAMLIOVA, ÇIMARİVA, DENİZOVA, DURULOVA, GARAKOVA, GEDELOVA, GÜZELOVA, HASANOVA, KARADUVA, KARAKOVA, KETENOVA, KIZILOVA, KONSARVA, KÖPRÜOVA, KUMLUOVA, KUTLUOVA, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ABUHAVA, BAKLAVA, BALÇOVA, BERHAVA, BİPERVA, BORNOVA, BURJUVA, CILKAVA, MİRLİVA, MUHTEVA, MUKAVVA, SULUOVA, TURNUVA, ZERDEVA, ADIMOVA, AKÇAOVA, ALAKOVA, AVCIOVA, BAKLIVA, BATTAVA, BEYDAVA, BEYDEVA, BEYNEVA, BIRATVA, ÇALKAVA, ÇAMYUVA, ÇILKAVA, DEREOVA, DVANDVA, EKİNOVA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ARTOVA, BEDAVA, BOZOVA, GÖLOVA, İHTİVA, İNZİVA, İSTİVA, OKLAVA, TAŞOVA, YALOVA, ABOVVA, AKBUVA, AKYUVA, ANCOVA, ARSUVA, BADAVA, BADEVA, BALOVA, BAŞOVA, BEDOVA, BEDUVA, BENAVA, BIRAVA, BİHAVA, CANAVA, ÇALOVA, ÇATOVA, ÇÖLOVA, DOLAVA, DULAVA, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

FEHVA, FETVA, HELVA, LARVA, PERVA, PROVA, PRUVA, RÜSVA, SELVA, ŞEKVA, TAKVA, VULVA, ZIRVA, ACAVA, AKOVA, ANOVA, ASIVA, AVAVA, BEDVA, CAKVA, ÇAĞVA, ELEVA, ENDVA, FAĞVA, GAHVA, GAYVA, HALVA, HAVVA, HAYVA, HEYVA, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AKVA, AYVA, CIVA, DAVA, DEVA, ENVA, FAVA, HAVA, KOVA, LAVA, LEVA, LİVA, NEVA, NOVA, REVA, SAVA, SIVA, TAVA, YIVA, YUVA, ARVA, AUVA, AZVA, BAVA, BUVA, CİVA, CUVA, DOVA, DUVA, DÜVA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

OVA, AVA, UVA

2 harfli kelimeler

VA

Bazı kelimelerin anlamları

VA

Var. Hayır, yok. Acıma bildiren ünlem. Şaşma bildiren ünlem. Va! (ünlem ed.). Vay, feryat, ah ü zar.

BÖLÜCEKOVA

Bolu ilinde, Göynük ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

PSEUDOTERRANOVA

Kabuklu, balık ve memelilerde bulunan askarit nematod cinsi. Örneğin, P. decipiens ayı balıklarında olgunlaşır, birinci ara konağı kabuklular ikinci ara konağı ise balıklardır.

KIZILCAOVA

İzmir ili, Çırpı nahiyesine bağlı bir bölge. Yozgat ilinde, Akdağmadeni ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

ŞAKŞAKHELVA

Susamhelvası.

İNCİRLİOVA

Aydın iline bağlı ilçelerden biri.

BESBEDAVA

Pek ucuz.

TEBDİLİHAVA

Hava değişimi.

ZEYTİNLİOVA

Manisa şehri, Palamut bucağına bağlı bir bölge.

BALIKLAVA

Deniz, göl ve ırmaklarda balık yatağı olan yer.

AŞAĞIİNOVA

Çanakkale şehri, Yenice belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

KONJUNKTİVA

Göz küresinin ön kısmını örten zar biçiminde ince mukoza. Derinin göz kapaklarının serbest kenarlarından içeri kıvrılmasıyla oluşan, pembe renkli mukoza katmanı, tunika konjunktiva. Bu oluşum göz kapaklarını içten örterek bulbus okuli üzerinden geçer ve gözün nazal açısında yarımay biçiminde kıvrılarak palpebra tersiya adı verilen üçüncü göz kapağını oluşturur.

TAKTAKIHELVA

Kozhelva.

ÜÇDUTYEŞİLOVA

Adana ili, Sağkaya.

YUKARIİNOVA

Çanakkale kenti, Yenice ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

KONJONKTİVA

Gözün korneaya kadar olan ön kısmını ve göz kapaklarının iç yüzeylerini kaplayan, çok sayıda goblet hücresi içeren çok tabakalı silindirik epitelden oluşmuş, ince şeffaf mükoz bir tabaka.

  -   -   -  

Anlamında VA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde VA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AD

Bir kimseyi, bir şeyi anlatmaya, tanımlamaya, açıklamaya, bildirmeye yarayan söz, isim, nam. Canlı ve cansız varlıkları, duygu ve düşünceleri, çeşitli durumları bildiren kelime, isim. Sayma. Sayılma. Herkesçe tanınmış veya işitilmiş olma durumu.

İplik, sicim, tel vb. ince şeylerden kafes biçiminde yapılmış örgü. Ulaşım ve iletişim gibi alanlarda ülkenin her yerine yaygınlaştırılmış şebeke. Örümcek vb. hayvanların salgılarıyla oluşturdukları örgü. Çaprazlama örgü ile yapılmış olan ve kale direkleri arkasına gerilen örgü, file. Pantolon veya külotun apış arasına gelen yeri, apışlık. Tuzak. Oyun alanını ortadan ikiye bölen iple yapılmış örgü, file.

ADCILIK

Kavramların gerçek varlıklar olduğunu kabul eden, kavram gerçekliğine karşıt olarak tümel kavramların yalnızca nesnelerin adları olduğunu ileri süren görüş, isimcilik, nominalizm.

ADAKLIK

Adak adanan yer. Adak olarak ayrılmış (hayvan).

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ACİZ

Gücü bir işe yetmez olanın durumu, güçsüzlük. Beceriksizlik. Kişinin ve kuruluşun borcunu vaktinde ödeyememesi durumu.

AÇIT

Bir duvarda kapı, pencere, kemerleme vb. bölümler için bırakılmış açıklık.

AEROLOJİ

Hava araştırmaları bilimi.

ABRAMAK

Fırtınalı havalarda gemiyi ustalıkla yönetmek. Başarmak, bir işi becermek.

ADIMSAYAR

Yürüme sırasında gerçek sonuçlara varabilmek için geçilen yerin uzunluğunu anlayabilmek amacıyla ayağa veya bele takılan alet, pedometre.

ABLAK

Yayvan ve dolgun (yüz).

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

AERODİNAMİK

Hareket hâlinde olan bir cisim üzerinde havanın yarattığı etkiyi inceleyen bilim. Gazların hareketini inceleyen bilim dalı. Bu bilim alanlarıyla ilgili olan.

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

ABDESTHANE

Tuvalet.

AĞA

Geniş toprakları olan, sözü geçen, varlıklı kimse. Halk arasında sayılan ve sözü geçen erkeklere verilen unvan. Osmanlı Devleti'nde bazı kuruluşların başında bulunanlara verilen resmî san. Ağabey. Cömert, eli açık. Okuryazar olmayan yaşlı kimselerin adlarıyla birlikte kullanılan san. Koca.

ADACYO

Yavaş, ağır bir biçimde çalınan beste.

ACELE

Hızlı yapılan, çabuk, tez, ivedi. Tez davranma gerekliliği. Vakit geçirmeden, tez olarak.