Sonu V ile biten 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "v" olan 6 harfli toplam 80 adet kelime bulundu. Sonu v harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında v harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde v harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KINTAV

Aykırı.

GIRNAV

Eşek: Babam gırnavla oduna gitti. Kedilerde çiftleşme isteği belirtisi. Kedilerin çiftleşme zamanı (Erzincan Merkez). Dişi kedilerde kızgınlık.

BİLSEV

"Bil ve sev" anlamında kullanılan bir isim".

OMUROV

Omurga.

ŞELLAV

Şakacı.

GÜLSEV

"Gülü, gül gibi güzel olanı sev" anlamında kullanılan bir isim".

PİŞTOV

Osmanlı ordusunda bir süre kullanılan, paçavrayla sıkıştırılmış barutu horozunda bulunan çakmak taşı ile ateşleyip kurşun bilyeyi atan, kısa namlulu, tek atış yapılabilen bir tabanca türü.

ZUVZUV

Geveze.

DÜRNEV

Yeni inci.

NURSEV

"Işığı, aydınlığı, parlaklığı sev" anlamında kullanılan bir isim".

DÖZMEV

Toprak ev.

UZUNEV

Irakuaların, içinde çok sayıda ailenin oturduğu, uzunlukları kimi zaman elli metreyi bulan, doğu ve batı diye iki ana bölüme ayrılan evleri.

PERTAV

Türk cambazının becerilerinden biri : İp üstünden takla atma ve ipin üstüne düşerken bacakları makas gibi açma numarası.

ALATAV

Az tavlı, yarı yaş yarı kuru olan (toprak).

GÖRSEV

"Görüp sev" anlamında kullanılan bir isim".

ALAÇAV

Yazın bol yağmurlardan sonra ekinleri ve ağaç yapraklarını sarartan yakıcı güneşli durgun hava. Seyrek yapraklı ağaç gölgesi, yarı gölge: Efendi orası alaçav, hele sen şu gölgeye gel.

PEŞREV

Klasik Türk müziğinde faslın giriş taksiminden sonra, şarkıdan önce çalınan parça. Halk hikâyelerinde, türkülerin okunup çalınışı sırasında türkü aralarına katılan mâni türünden küçük türküler. Güreşe tutuşmadan önce pehlivanların ellerini birbirine ve uyluklarına vurarak ve hafifçe sıçrayarak yaptıkları gösteri.

LAVLAV

Geveze, boşboğaz, palavracı. Konuşurken söylediği anlaşılmayan kişi. Gürültü, patırtı.

ZINZOV

Dağ menekşesi.

REZERV

Saklanmış, biriktirilmiş şey. Yatağında veya havzasında bulunduğu hesaplanan, henüz işletilmemiş kömür, demir, petrol vb. Çekince. Yedek, ihtiyat.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük