V ile başlayan 9 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "v" olan, 9 harfli toplam 191 adet kelime bulunmaktadır. v harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu v harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde v harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

VAZIRAMAK

Def olup gitmek.

VEKİLEMEK

Teke, dişisini gördüğünde vek vek diye ses çıkarmak.

VAZGEÇMEK

Kendi hakkı saydığı bir şeyi artık istemez olmak. Niyetten ya da karardan dönmek, caymak. Eskiden beri yapmakta olduğu bir şeyi artık yapmaz olmak.

VAZELİNLİ

İçinde vazelin olan.

VERİMLEME

Bir aracın yetenek, yeterlik ve gücünü, ilk andaki verimlilik niceliğini arttırma ya da doğal yaşam süresini uzatma. Kullanılma biçimini, kendisine özgü hizmetin niteliğini değiştirme amacıyla asıl yapısında ve tümünde değişiklikler yapma.

VENTRALİS

Karna ait, karna doğru.

VEKSİLLUM

Barba, sakal veya tüyde scapus'a bağlanan ögeler.

VAĞILIDAK

Birdenbire (dolmak, boşalmak için).

VİTREİTİS

Hiyalitis.

VAJİNİTİS

Vajina mukozasının, çeşitli enfeksiyöz ve diğer birçok etkenlere bağlı olarak değişen derecelerde yangılanması, döl yolu yangısı, vajina yangısı, kolpitis. Bir kılıfın yangısı.

VURABİLME

Vurabilmek işi.

VAZOMOTOR

Kan damarlarının duvarlarındaki kaslara gelen, damarların genişleyip daralmasını sağlayan sinirler. Kan damarlarının duvarlarındaki kaslara gelen sinirler olup damarların genişleyip daralmasını sağlarlar.

VEKİLHARÇ

Kesedar.

VAHVETMEK

Vakfetmek.

VAGOLİTİK

Vagusun etkisini yok eden.

VIRTGELEN

Bir yere bağlı olarak, gidip gelen aygıt: Kapı vırtgeleni bozulmuş.

VAKANÜVİS

Osmanlı Devleti'nde zamanın olaylarını tespit etmek ve yazmakla görevli devlet tarihçisi.

VURDIRMAK

Vurdurmak.

VAZIRADAK

Birdenbire, düşünmeden, çekinmeden (girmek, çıkmak için).

VARAGELME

Varagelmek işi.