V ile başlayan 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "v" olan, 8 harfli toplam 212 adet kelime bulunmaktadır. v harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu v harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde v harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

VARİSSİZ

Varisi olmayan.

VARTİVOR

Yayla eğlenceleri.

VESTİYER

Otel, lokanta vb. yerlerde veya evlerde şapka, palto, pardösü gibi eşyayı bırakmak ve korumak için ayrılmış yer, askılık.

VELADUKA

Karadağ prensinin sanı.

VİTELLÜS

Yumurtada, kabuk ve çekirdek dışında kalan maddelerin hepsi.

VİJDANNİ

Vicdanlı.

VERONİKA

Yavşan otu.

VENGİRTİ

Bebek ağlaması.

VERMİNÖZ

Zararlı böcek veya solucanlara ait, onların neden olduğu veya onlarca oluşturulan. Verminlerin neden olduğu, helmintöz, verminal.

VASKÜLİT

Damar iltihabı.

VAKARSIZ

Ağırbaşlı olmayan, onursuz.

VARAGELE

Bir şeyi, bir yerden bir yere çekerek götürüp getirmeye yarayan araç. Belirsizlik.

VERTİKAL

Dik, dikey.

VAZETMEK

Koymak.

VIGVILTI

Gürültü.

VİRÜSLER

Bir protein kılıf ve nükleik asit olarak tek ya da çift iplikli, düz ya da halkasal DNA ya da RNA'dan oluşan, influenza virüsü gibi bazı virüslerde nükleik asidi birkaç parçadan oluşabilen, bazılarında protein kılıfın dışında zardan oluşan düz ya da üzerinde çıkıntılar bulunan bir kılıfları olan, hastalık yapıcı, bakterilerden daha küçük, yaşamak için bir başka hücrenin içine girmek zorunda olan ve ancak elektron mikroskobunda görülebilen zorunlu parazitler. Nükleik asidi DNA ya da RNA oluşuna göre, morfolojilerine ve kılıf bulunup bulunmadığına göre gruplara ve alt gruplara ayrılırlar. Helikal virüsler, çok şekilli virüsler, kılıflı virüsler, kompleks virüsler, tek iplikli DNA virüsleri, çift iplikli DNA virüsleri, tek iplikli RNA virüsleri, tek iplikli ve kılıflı RNA virüsleri gibi.

VERONİCA

Fare kulağı.

VEZLEMÜK

Cansız, sıska, yorgun, miskin: -Haydi ordan vezlemük sen de!.

VOKALİST

Müzik türlerinde solisti arka planda destekleyen kimse. Bir müzik topluluğunda şarkı söyleyen kimse.

VAKFETME

Vakfetmek işi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük