V ile başlayan 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "v" olan, 7 harfli toplam 240 adet kelime bulunmaktadır. v harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu v harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde v harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

VİRİNAE

Virüslerin sınıflandırılmasında kullanılan bir seviye, virüs alt ailelerini ifade eden ek.

VAKONDA

Siyularda (Kuzey Amerika yerlilerinden) alışılmışın dışındaki işleri ve olayları oluşturan, her yerde bulunan, gözle görünmez, gizem dolu gücün adı.

VARYANT

Bir yol şebekesi üzerinde, belli bir noktadan ayrılarak başka bir noktadan aynı yolla birleşen ikinci derecedeki yol. Bir dil içindeki her türlü çeşitlenme. Masal, efsane, bilmece, oyun, gelenek vb. bir metnin, bir eserin, bir olayın aslından az çok ayrılan değişik biçimli olanı, değişke.

VİGLACI

Savaş ve ticaret gemilerinde gönderler üzerinde nöbet tutan kimse.

VAĞILDI

Gürültü, patırtı, şamata.

VURTSİT

Mineral. (ZnS; metalimsi olmayan parıltı, açık ya da koyu kahverengi, çizgi açık kahverengi; sertlik 3-4, özgül ağırlık 4; altıgen dizgeli. Önemli çinko cevheridir.).

VAKITLI

Varsıl.

VERASET

Kalıtım. Mirasta hak sahibi olma.

VERİLER

Bir gözlem ya da ölçülere ilişkin olarak verilmiş değerler.

VELİLER

Balıkesir ili, Kavacık nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. İzmir ili, Kiraz ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. İzmir ilinde, Ödemiş ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

VİDİCAM

Sinema alıcısı ile televizyon alıcısının birlikte çalıştırılmasına dayanan bir yöntem.

VAGONET

Yana veya arkaya doğru devrilebilen ve bazı toprak düzleme işlerinde kullanılan küçük vagon.

VARIKIN

Varırken.

VAZETME

Vazetmek işi.

VİLVİLİ

Kaval.

VARINCA

Diyarbakır şehrinde, Hazro ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

VİVİPAR

Tek delikliler hariç bütün memeliler ve bazı omurgasız hayvanlar gibi canlı doğuranlar. Ana bitkiye bağlı olduğu hâlde açılan tohumlar veren bazı bitkiler. Yumurtaların anne karnında döllendiği, embriyonun plasenta bağlantısının olduğu ve gerçek doğumun görüldüğü üreme biçimi. Anne vücudu içerisinde yumurtalar yerine yaşayan gençlerin üretilmesi. Trichinella spiralis gibi kimi nematodların dişileri ve Sarcophaga spp. gibi kimi dişi sineklerin larva doğurması. Larva doğurma.

VEHBİYE

Tanrı bağışı olan.

VADETME

Vadetmek işi.

VASFİYE

Nitelikli.