Sonu URĞ ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "urğ" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu urğ ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında urğ olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde urğ olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

URĞ

Ön.

  -   -   -  

Anlamında URĞ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde URĞ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

HIBAR

Duvar yapılırken taş ya da kerpiç aralarına konulan moloz. Duvar dolgusunda kullanılan taş, toprak parçaları (Erzincan Merkez). Duvar yapımında kullanılan küçük taşlar. Hakaret olarak arkadan söylenen söz; hır hıbarnan mi urğaşacağam'.

BURKAZANLIK

Fitnelik, dalaveracılık, fesatlık, laf taşıma: Burğazanlık edip de işi karıştırma.

GUGUL

Ot bağlamaya yarayan küçük bağ. Tomurcuk. Ekmek. Dürülmüş yağlı ekmek. Barabot denilen balık ağı torbasının tepesine konan işaret mantarı. Balık ağının en çok balık toplanan sık gözenekli yeri. Yığılmış iş. "Zibilinen gugulunan urğaşacahsan.". Bir cins tuzlu lokum.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük