URĞ ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "urğ" olan, toplam 5 adet kelime bulunmaktadır. urğ ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu urğ ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde urğ olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

URĞ

Ön.

URĞULHIZEK

Ekin saplarını taşımakta kullanılan büyük kızak.

URĞAN

Urgan. Urgan; yük bağlamaya mahsus halat. Yorgan.

URĞUN

Gizli.

URĞAMAK

Uğramak.

  -   -   -  

Anlamında URĞ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde URĞ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

BURKAZANLIK

Fitnelik, dalaveracılık, fesatlık, laf taşıma: Burğazanlık edip de işi karıştırma.

HIBAR

Duvar yapılırken taş ya da kerpiç aralarına konulan moloz. Duvar dolgusunda kullanılan taş, toprak parçaları (Erzincan Merkez). Duvar yapımında kullanılan küçük taşlar. Hakaret olarak arkadan söylenen söz; hır hıbarnan mi urğaşacağam'.

GUGUL

Ot bağlamaya yarayan küçük bağ. Tomurcuk. Ekmek. Dürülmüş yağlı ekmek. Barabot denilen balık ağı torbasının tepesine konan işaret mantarı. Balık ağının en çok balık toplanan sık gözenekli yeri. Yığılmış iş. "Zibilinen gugulunan urğaşacahsan.". Bir cins tuzlu lokum.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük