Sonu ULO ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ulo" olan, toplam 3 adet kelime bulunmaktadır. Sonu ulo ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında ulo olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ulo olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ULO

Kaba sesleniş (genellikle erkek çocuklar için).

SAĞULO

Harmanda döveni boyunduruğa bağlayan kayış.

RULO

Dürülerek boru biçimi verilmiş deri veya kâğıt tomar. Silindir biçiminde, içine değişik malzeme konularak hazırlanmış (köfte, pasta, dondurma). Boya işlerinde kullanılan emici özelliğe sahip sünger veya sentetik silindir.

  -   -   -  

Anlamında ULO bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ULO geçen kelimeler listesi verilmiştir.

KANDİLOTU

Ballıbabagillerden bir bitki, ballo ta acetabulosa labiatae.

FARAD

Elektrik sığa birimi. Uluslararası birim dizgesinde sığa birimi; iki yaprağı arasına bir voltluk bir gerilim uygulandığı zaman 1 coulomb'luk yük alabilen bir sığacın sığası. SI, sisteminde kondansatörlerin sığa birimi. 1 kulonluk (C) yük yüklenerek 1 V'luk potansiyel farkı oluşturulmuş kondansatörün sığası 1 farad'dır. Elektrik sığası birimi; 1 kulonluk elektrik yükü verildiğinde, yüzeyleri arasında 1 voltluk gerilim farkı oluşan bir yoğunlacın sığasına denir.

FERROKSİDAZ

Seruloplazmin.

LİMONNANESİ

Melissa officinalis, oğulotu.

BRUNNERBEZLERİ

Onikiparmak bağırsağının başlangıç kesiminde submukozada yer alan, urogastronla asit mide içeriğini nötralize eden, alkali yapıda salgı üreten tubulo-alveoler müköz bezler, glandule duodenales, onikiparmak bağırsağı bezleri. Urogastron mideden salgılanan hidroklorik asitin salınımını durdurarak ince bağırsaklarda kript epitelinin yenilenmesini sağlar.

CULİCOİDES

Heleidae ailesinde bulunan, kimileri koyunlara mavidil, sığırlara akabane hastalığı, Afrika at hastalığı gibi önemli viral hastalıklara vektörlük yapan bir cins sokucu sinek. C. variipennis ve C. imicola koyunlara mavidil virüsünü, sığırlara akabane virüsünü, C. nubeculosis atlara Oncocerca cervicalis'i, C. austeni ve C. grahami Mansonella perstans adlı nematodu, C. furens ise muhtemelen M. ozzardi adlı nematodun ara konaklarıdır. Ayrıca bu cinste bulunan türlerin ısırıkları duyarlı atlarda yaz dermatitisi adlı hastalığa neden olmaktadır.

ONKOSERKOZİS

Onchocerca cinsi nematodların neden olduğu deri altında erişkin parazitlerle dolu sert nodüllerin oluşumu, kaşıntı ve göz lezyonlarıyla belirgin hastalık, volvulozis, craw-craw, nehir körlüğü, Roble hastalığı, sowdah.

İZONİAZİD

Mikolik asit üretimini baskılayarak Mycobacterium tuberculosis'e etkili olan ilaç.

PALAMUT

Uskumrugillerden, ortalama 1-2 kilogram gelen, eti esmer, büyüklüğüne göre "Çingene palamudu, torik, sivri, altıparmak, piçuta" adlarını alan, pulsuz bir balık, sivri (Pelamys sarda). Rulo biçiminde hazırlanmış kopya. Yurdumuzda yetişen meşe türlerinin uzunca, fındığa benzeyen, sert ve pürüzlü, bir yüksük içinde bulunan, tanen bakımından zengin meyvesi, pelit.

KOLOMAL

Selluloz asetat sentetik lifine verilen ticari isim.

LÜTEİNLEŞME

Yumurtlamadan sonra, granulosa hücreleriyle birlikte bir kısım theca interna hücrelerinin lütein hücreleri durumuna dönüşerek sarı cismin oluşması, lüteinizasyon.

BOBİN

Makara. Tampon silindiri veya mihver boru etrafına sarılmış kâğıt veya kartonun sürekli uzunluğu. Fotoğraf filmi rulosu. İçinden elektrik akımı geçebilen yalıtılmış tel ile bu telin sarılı bulunduğu silindirden oluşan aygıt.

ALTINTOP

Greyfurt. İki çeneklilerden, uzun dikenli ve kürecikler hâlinde çiçekleri olan bir tür kaktüs (Trollius ranunculoides).

KSİLİTOL

Ksilulozun redüklenmesiyle oluşan şeker alkolü.

KARBOKSİZOM

Ribuloz 1,5difosfat karboksilaz içeren ve prokaryot hücrelerde görülen bir inklüzyon. Ribuloz 1, 5-difosfat karboksilaz içeren ve prokaryot hücrelerde görülen bir inklüzyon.

İNHİBİN

Foliküler sıvı içerisinde bulunan, oosit olgunlaşmasını sağlayan ve FSH salgısını baskılayan, er bezinde sertoli destek hücreleri tarafından salgılanan peptit yapılı bir hormon, follikulostatin, follistatin.

KULOMETRE

Yük miktarının ölçülmesini sağlayan bir düzenek. Elektronik kulometreler akım/zaman eğrisinin integralini alabilir. Kimyasal kulometreler, yardımcı bir hücrede reaksiyonun oluşma derecesine dayanır.

HİDATİD

Echinococcus granulosus'un ara konaklarının çeşitli dokularında oluşturduğu büyük sıvı dolu kistler. Hidatit kist. Herhangi bir kist.

HİPOKOAGULEMİ

Koagulopatilere bağlı hemorajik diyatezis.

KONFİGURASYON

Moleküldeki atomlar gibi elementlerin yerleşim düzeni. Bir organik molekülde asimetrik karbon atomları etrafinda atomların veya atom guruplarının yerleşmesi veya düzenlenmesi Dekstroz ve levuloz üç adet asimetrik karbon bakımından çakıştığı halde yapı bakımından farklıdırlar. d ve l şekerler yapı olaral çakıştıkları halde konfigurasyonları farklıdır.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük