U ile başlayan 9 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "u" olan, 9 harfli toplam 243 adet kelime bulunmaktadır. u harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu u harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde u harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

UZUNLAMAÇ

Uzunluğunca uzunlamasına.

UMUTSUZCA

Umutsuz bir biçimde, ümitsizce.

UYARLAMAK

Birbirine herhangi bir bakımdan uyar duruma getirmek, intibak ettirmek. Edebî eserleri, sinema, tiyatro, radyo ve televizyonun teknik imkânlarına uygun duruma getirmek, adapte etmek. Bir yabancı eseri, kişi ve yer adlarını değiştirerek yerli bir eser durumuna getirmek, adapte etmek.

USTURMAÇA

Her tür deniz aracının rıhtım, iskele gibi yerlere yanaşmaları sırasında olabilecek çarpmaları önleyici nitelikte halat, ağaç, lastik, plastik gibi esnek malzemeden yapılmış, sabit veya taşınabilir yastık.

UZUNBAHÇE

Diyarbakır ilinde, Ovabağ bucağına bağlı bir bölge.

UMBİLİKUS

Göbek.

UZAKLAŞMA

Uzaklaşmak durumu.

UÇBEYLİĞİ

Uçbeyinin görevi ya da orunu. Uçbeyinin yönetimi altındaki sancak.

UĞURGELDİ

Bayburt şehrinde, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

UYUMLULUK

Uyumlu olma durumu, uyarlılık.

UCAYLANMA

Özdek içinde çiftucayların belirmesi olayı. 2-Işıncıkların belli dönülere ayrılması; ışık dalgasının belirli düzleme alınması. Bir molekülün artı ve eksi yükünlerinin ayrı bölgelerde toplanması. Kimi özdeklerin içinden geçen ışığın titreşimlerini belirli bir biçime sokması. Akım altındaki bir elektrotun potansiyelinin karma potansiyelden sapması. Bir molekülün bir elektrik alanında yönlendirilmesi. Değişik nedenlerle, bir elektrolit geriliminin, elektrot yüzeyi yakınında artıp, elektrik akımını zorlaştırması olayı. Radyo ve televizyon yayınlarında, yayın gücünde yitime yol açmamak amacıyla, elektromıknatıs dalgaların ışınımına verilen yön. Işığın değişik doğrultulardaki titreşimlerinin yönünü değiştirerek, bir tek düzey üzerinde yayılması.

UMABİLMEK

Umma imkânı veya olasılığı bulunmak.

USANDIRMA

Usandırmak işi.

UZUNGUYLU

Yokuş aşağı.

UYURULMAK

Uyutulmak.

UZAYCILIK

Yer'den öteye araçlarla gitme işi ve eylemi.

UMARSAMAK

Önemsemek, değer vermek.

UYUŞURLUK

Uyuşum.

UYANDUMAK

Uyandırmak.

UTANDIRMA

Utandırmak işi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük