U ile başlayan 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "u" olan, 6 harfli toplam 317 adet kelime bulunmaktadır. u harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu u harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde u harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ULUHAN

Büyük, saygın hükümdar. Ankara şehrinde, Nallıhan belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Şanlıurfa şehrinde, Çamlıdere bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ULUSLU

Ulusu olan.

UARMAK

Onarmak, düzeltmek, doğrultmak.

UNANCA

Güzelce, iyice.

UĞRAŞI

Uğraşılan şey, meşgale. Görev ve meslek dışında severek yapılan, dinlendirici, oyalayıcı uğraş, düşkü, hobi.

UYAKSI

Anlamları, görevleri bir olan sözcüklerle ya da eklerle uyak yapma aksaklığı.

UZKARA

Giresun kenti, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

UPUSLU

Çok uslu.

ULUSAL

Millî.

UÇUTMA

Uçurtma.

ULUTAŞ

Tarih öncesi zamanlarda iri kayalardan yapılmış anıtsal yapı. Değerli, yüce ve güçlü kimse. Erzurum şehri, İspir belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Kahramanmaraş ilinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Malatya şehri, Doğanyol ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Malatya ili, Tepehan nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Mardin şehri, Mazıdağı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

UĞUNUK

Baygınlık.

ULUKÖY

Afyon kenti, Dombayova nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Afyon şehrinde, Hocalar belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Amasya ilinde, Taşova ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Ankara şehri, Çayırhan nahiyesine bağlı bir bölge. Bartın ilinde, Kozcağız nahiyesine bağlı bir bölge. Bartın ilinde, Kumluca bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Çanakkale şehrinde, Ezine ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Çankırı şehri, Çerkeş ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Erzincan şehri, Çağlayan bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kastamonu ili, Bozkurt ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kastamonu şehri, İnebolu belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Kütahya ilinde, Sabuncu bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Malatya ilinde, Çolaklı nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Mardin kenti, Kızıltepe belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Samsun kenti, Asarcık belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Samsun şehrinde, Çarşamba ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Siirt kenti, Yanarsu bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Sinop ili, Saraydüzü ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Şanlıurfa şehri, Yardımcı bucağına bağlı bir bölge. Tokat şehrinde, Reşadiye ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Zonguldak ili, Çaycuma belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

UYUNTU

Uyuşuk, tembel, miskin.

ULUBEK

Erdemli, saygın bey.

ULARCA

Manisa kenti, Soma belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ULUBEL

Erzurum ili, İspir belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

ULUÇAL

Samsun ili, Havza belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

UŞAĞKİ

Çocuklukdaki.

USANMA

Usanmak durumu.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük