U ile başlayan 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "u" olan, 6 harfli toplam 317 adet kelime bulunmaktadır. u harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu u harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde u harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ULASIR

Ağaçtan, bir yılda süren filiz.

ULURAK

Daha büyük, en büyük, daha iri.

UVANIK

Üç dört yaşında öküz.

URANÜS

Güneş'e uzaklık sırasında yedinci olan ve Güneş çevresindeki dolanımını seksen dört yılda tamamlayan gezegen.

UZAMIŞ

Uzamaya uğramış olan.

ULUTAŞ

Tarih öncesi zamanlarda iri kayalardan yapılmış anıtsal yapı. Değerli, yüce ve güçlü kimse. Erzurum şehri, İspir belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Kahramanmaraş ilinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Malatya şehri, Doğanyol ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Malatya ili, Tepehan nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Mardin şehri, Mazıdağı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ULAKLI

Kırıkkale ilinde, Balışeyh ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Şanlıurfa şehri, Viranşehir belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Tunceli şehri, Gedikler bucağına bağlı bir yer.

ULUTMA

Ulutmak işi.

UYMACA

Uyuşma, uzlaşma.

UÇİNCİ

Üçüncü.

UÇURAK

Çökmüş, çökmek üzere olan ev, doğal nedenlerle kaymak üzere olan toprak. Dağlardan, ormanlardan inen sarp ve dik yol. Uçurtma.

URASİL

Ribonükleik asidin bileşimine giren bir azotlu baz; pirimidin bazı. Yalnızca RNA'nın yapısına katılan bir pirimidin bazı. RNA'nın yapısında bulunan bir pirimidin bazı.

ULAŞMA

Ulaşmak işi.

ULAŞLI

Batman şehrinde, Bekirhan bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Gaziantep kenti, Doğanpınar bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kocaeli şehri, Değirmendere bucağına bağlı bir bölge. Mardin kenti, Kızıltepe ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Nevşehir kenti, Ürgüp ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

UĞRAMA

Uğramak işi.

URAKUS

Fetal dönemde idrar torbasını allantois kesesine göbekten geçerek bağlayan ve doğumdan sonra lümeni kapanan embriyonel kanal. Bağlantı doğumda sonra idrar torbasının umbilikal ligamenti olarak kalır.

ULUŞAR

İl merkezi. Van kenti, Muradiye ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

UĞURLU

Uğuru olan, iyilik getirdiğine inanılan, kutlu, tekin, kademli, meymenetli, mübarek.

ULUSÇU

Milliyetçi.

UÇKARA

Bir kuş.