U ile başlayan 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "u" olan, 6 harfli toplam 317 adet kelime bulunmaktadır. u harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu u harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde u harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

UFUNET

Pis koku. İrin, cerahat.

UMUTLU

Umudu olan, umut besleyen, ümitli, ümitvar.

ULUKUT

Çok uğurlu, kutlu kimse.

UYİMAK

Uyumak. Uyumak, bk. uyumak, yuhlamak.

UTULMA

Utulmak işi.

UVANAK

Budala.

UĞURLU

Uğuru olan, iyilik getirdiğine inanılan, kutlu, tekin, kademli, meymenetli, mübarek.

UÇARSU

Çağlayan. Trabzon ilinde, Derecik nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

UZLAŞI

Uzlaşma.

URLUCA

Gaziantep ilinde, ŞehitKâmil ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

URAZLI

Talihli, kutlu.

UCUZCU

Malını ucuz satan. Her şeyin ucuzunu arayan.

ULUKÖY

Afyon kenti, Dombayova nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Afyon şehrinde, Hocalar belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Amasya ilinde, Taşova ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Ankara şehri, Çayırhan nahiyesine bağlı bir bölge. Bartın ilinde, Kozcağız nahiyesine bağlı bir bölge. Bartın ilinde, Kumluca bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Çanakkale şehrinde, Ezine ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Çankırı şehri, Çerkeş ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Erzincan şehri, Çağlayan bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kastamonu ili, Bozkurt ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kastamonu şehri, İnebolu belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Kütahya ilinde, Sabuncu bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Malatya ilinde, Çolaklı nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Mardin kenti, Kızıltepe belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Samsun kenti, Asarcık belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Samsun şehrinde, Çarşamba ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Siirt kenti, Yanarsu bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Sinop ili, Saraydüzü ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Şanlıurfa şehri, Yardımcı bucağına bağlı bir bölge. Tokat şehrinde, Reşadiye ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Zonguldak ili, Çaycuma belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ULUMAK

Köpek, kurt, çakal vb. hayvanlar uzun, iniltili, ağlar gibi bir ses çıkarmak. İnsan iniltili ses çıkararak boğuk boğuk ağlamak.

UFRAZA

Kandırmaca, düzen.

UĞUREL

Eli uğurlu olan kimse.

URAKUS

Fetal dönemde idrar torbasını allantois kesesine göbekten geçerek bağlayan ve doğumdan sonra lümeni kapanan embriyonel kanal. Bağlantı doğumda sonra idrar torbasının umbilikal ligamenti olarak kalır.

ULUSAN

Adı yüce tanınmış kişi.

UÇUKLU

Sar'alı, cin tutmuş, masru'. Sersem, derbeder, sarsak, deli.

URDUCA

Pakistan'da kullanılan resmî dil. Bu dille yazılmış olan.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük