U ile başlayan 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "u" olan, 4 harfli toplam 226 adet kelime bulunmaktadır. u harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu u harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde u harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

UMCA

Kütük, kök.

UPAÇ

Istar.

UBUR

Obur. Hortlak.

UÇLU

Ucu olan, ucu çıkan. Filtreli (sigara).

URVA

Yufka açılırken, hamurun tahtaya yapışmaması için kullanılan kalın un. Çorbalık un. Çok sulu hamur. Çift sürerken dağılan tavlı toprak. Hamur yapışmaması için tahtaya serpilen un. Su, un karışımı, bulamaç. Öz, asıl. Yufka açılırken hamur tahtaya yapışmasın diye altına saçılan un. Kastamonu şehrinde, Pınarbaşı belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

ULNA

Dirsek kemiği.

URSA

Ustura.

URUF

Ruh, karşılığı uruh.

URUŞ

Müsademe, harp, savaş, cenk. Çarpışma, savaş, mücadele. Ankara şehri, Uruş nahiyesine bağlı bir bölge.

UYUM

Bir bütünün parçaları arasında bulunan uygunluk, ahenk. Bir cismin görüntüsünü tam ağ tabaka üzerine düşürebilmek için göz merceğinin dışbükeylik derecesini çoğaltıp azaltması olayı, mutabakat. Toplumsal çevreye veya bir duruma uyma, uyum sağlama, intibak, entegrasyon. Ortak özellikleri açısından sesler arasındaki uygunluk, harmoni.

UÇAY

Son ay.

UĞUZ

Ahmak, bön, saf. Uyuşuk. Kaba. Başıboş, serseri. Uslu, akıllı, uysal. Anlayışsız, bunak. Eski türkçe oguz: Oğuz; bilgisiz, beceriksiz; cahil, saf. "Eski zaman uğuzları." (Kemah-Kömür). Oğuz, cahil; esgi zaman uğuzlari.

ULUN

Buğday, arpa kökü. Tahılın ana sapı çevresinde oluşan kardeş saplar. Büyük, yüce. Temrensiz ok.

UNAR

Onur, gurur.

UYUĞ

Suyun durgun durumu.

UTKU

Yengi.

UNUN

Onun. Onun (III. teklik şahıs zamiri ilgi hâli).

UYEZ

Atsineği.

UYGA

Kolay uzlaşılabilen, geçimli, uysal.

UNUS

Haziran.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük