U ile başlayan 2 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "u" olan, 2 harfli toplam 19 adet kelime bulunmaktadır. u harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu u harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde u harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

UN

Öğütülerek toz durumuna getirilmiş tahıl ve başka besin maddeleri.

UG

Yuvarlak taş.

UK

O.

UC

Amaç: Herkes kâr ucunda. Sicim, ip, tel parçası. Dal: Meşeden biraz uç yığdım. Üç, bk.ûç.

UD

İş: Udumuzu kim görecek?. Utanma, sıkılma. Gönül borcu. Suç, günah.

Şaşkınlık, imrenme, üzüntü bildirir bir ünlem. Kötü. Us, akıl. Üç. Şaşma bildirir ünlem. Ne âlâ, ne iyi; bk. ayrıca hoş. Hayret bildiren ünlem kelimesi.

US

Akıl.

UR

Hücrelerin aşırı çoğalmasıyla insan, hayvan veya bitki dokularında oluşan ve büyüme eğilimi gösteren yumru, bağa, tümör, neoplazma, Çingene ahtapotu, vejetasyon.

UF

Acı, sızı duyulduğunda veya sıkıntılı bir durumda söylenen bir söz.

UT

Utanma duygusu. Klasik Türk müziği araçlarından, iri karınlı, kirişli, mızrapla çalınan bir çalgı.

UA

Ova. Ona.

UJ

Uç.

Genellikle uzun bir nesnenin incelerek biten son ve sivri noktası. Dış kenar, periferi. Bir şeyin kenarı. Kurşun kalemlerde yazmayı sağlayan kömürden yapılmış olan madde. Bir şeye gereğinden çok fazla bağlanan, önem veren, ekstrem. Bir şeyin başı, tepesi. Türk devletlerinde genellikle sınır boylarındaki eyalet ve sancak. Bir uzaklığın son noktası. Bir şeyin baş veya son noktası.

UM

Halk dilinde Karın şişliği, kursak bozukluğu.

UZ

İyi, güzel. İşe yatkın, becerikli, mahir. Masallarda az gittik uz gittik, dere tepe düz gittik tekerlemesinde "uzak" anlamında kullanılan bir söz.

UU

Üzüntü bildirir ünlem.

UV

Av.

UY

Korku, acı, acıma bildirir ünlem.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük