TURP ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "turp" olan, toplam 8 adet kelime bulunmaktadır. turp ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu turp ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde turp olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

10 harfli kelimeler

TURPGİLLER

9 harfli kelimeler

TURPÇULAR

7 harfli kelimeler

TURPOTU, TURPUNA

6 harfli kelimeler

TURPAN, TURPÇU, TURPLU

4 harfli kelimeler

TURP

Bazı kelimelerin anlamları

TURP

Turpgillerden, yaprakları tüylü, çiçekleri beyaz, sarı, mor renkli bir bitki (Raphanus sativus). Bu bitkinin yenilen etli, yumru kökü.

TURPAN

Tırpan.

TURPÇULAR

Edirne kenti, İpsala ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

TURPOTU

Börek yapılan bir çeşit ot.

TURPGİLLER

İki çeneklilerden, turp, hardal, lahana, karnabahar, kaşık otu vb. bitkileri içine alan geniş bir familya.

TURPUNA

İlk kez doğuran inek : Bu sene ilkine doğurmuş iki turpuna ineğim var.

TURPÇU

Giresun ilinde, Şebinkarahisar belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Manisa şehrinde, Selendi ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

TURPLU

Balıkesir şehrinde, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Balıkesir kenti, Sarıköy nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

  -   -   -  

Anlamında TURP bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde TURP geçen kelimeler listesi verilmiştir.

KOLZA

Turpgillerden, yağlı tohumlarından elde edilen yağı yapay kauçuk, biyodizel vb.nin yapımında kullanılan mevsimlik bitki (Brassica napus).

ŞALGAM

Turpgillerden, yumru köklü bir bitki (Brassica rapa). Şalgam suyu. Bu bitkinin insan ve hayvanlar için besin olarak kullanılan etli ve tatlı kökü.

AKPAS

Lahana, turp, şalgam, karnabahar vb. bitkilerin kök dışındaki bütün bölgelerine yerleşebilen, özellikle semizotugillerde karşılaşılan yosunumsu mantar (Albugo candida).

ACIRGA

Yaban turpu.

KARNABAHAR

Turpgillerden, çiçekleri etli ve tanecikli bir görünüşte olan, yaprakları lahana yaprağına benzeyen, sebze olarak kullanılan bir bitki (Brassica oleracea botrytis).

ÇOBANÇANTASI

Turpgillerden, yemişleri torbayı andıran bir yaban bitkisi (Capsella bursa pastoris).

ERYENDE

Teneke turp rendesi. (Hacılar Güdül Ankara).

ROKA

Turpgillerden, yaprakları salata gibi yenen, 20-40 santimetre yüksekliğinde, sebze olarak bahçelerde yetiştirilen, kokulu, bir iki yıllık bir bitki (Eruca sativa).

KARATURP

Turpgillerden, etli, iri beyaz köklü çok yıllık bir bitki (Raphanus sativusvar niger).

ŞEBBOY

Turpgillerden, güzel kokulu, dar yapraklı, değişik renkli çiçekleri olan, çok yıllık ve otsu bir süs bitkisi (Cheiranthus cheiri).

HARDAL

Turpgillerden, 100-150 santimetre yüksekliğinde, sarı çiçekli, deriyi yakıcı nitelikte olan ve tohumu hekimlikte kullanılan, tadı acı ve bir yıllık bir bitki (Brassica nigra). Bu tohumun toz durumuna getirilmiş veya sirke ile karıştırılarak yapılmış macunu.

KIRMIZITURP

Turpgillerden, kökü kırmızı olan bir tür turp (Raphanus sativus var.radicula).

LAHANA

Turpgillerden, geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, güz ve kış sebzesi olarak yetiştirilen ve birçok türü olan bitki, kelem (Brassica oleracea).

TERME

Bir tür yaban turpu. Samsun iline bağlı ilçelerden biri.

HAMDAN

Hiç işlenmemiş toprak: Bu hamdan toprağa turp iyi olur.

ALABAŞ

Turpgillerden, şalgama benzeyen bir bitki.

KUŞEKMEĞİ

Turpgillerden, çorak yerlerde yetişen, beyaz veya mor çiçekli, eskiden hekimlikte kullanılmış olan otçul bir bitki, çobandağarcığı (Thlaspi).

KETENCİK

Deniz yosununun ince bir cinsi (Muscus arboreus). Bu bitkiden elde edilen, sabun yapımında ve ressamlıkta kullanılan bir yağ. Turpgillerden, küçük sarı çiçekli, yağlı bir bitki (Chamaelina sativa).

AÇIKAĞIZ

Turpgillerden bir bitki (Hesperis acris).

TERE

Turpgillerden, yaprakları salata olarak yenen baharlı bir bitki (Lepidium sativum).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük