TUF ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "tuf" olan, toplam 20 adet kelime bulunmaktadır. tuf ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu tuf ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde tuf olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

10 harfli kelimeler

TUFANBEYLİ, TUFEYLİLİK

7 harfli kelimeler

TUFEYLİ, TUFALET, TUFALIK, TUFANLI

6 harfli kelimeler

TUFACI, TUFANA, TUFARA, TUFAYİ, TUFRAN

5 harfli kelimeler

TUFAN, TUFAH, TUFAK, TUFAR, TUFAT, TUFUL, TUFUR

4 harfli kelimeler

TUFA

3 harfli kelimeler

TUF

Bazı kelimelerin anlamları

TUF

Aşağılama belirtir ünlem.

TUFACI

Kelepirci.

TUFRAN

Testi biçiminde kulplu yayık.

TUFEYLİ

Asalak. Salaş, virane, yıkık.

TUFAN

Nuh Peygamber zamanında yağan ve bütün dünyayı su altında bırakan şiddetli yağmur. Şiddetli yağmur. Çok yoğun ya da şiddetli şey.

TUFAH

Birlik, bağlaşma.

TUFEYLİLİK

Tufeyli olma durumu.

TUFALIK

Ağaç kökü ve fidanlarla kaplı olduğu için ekilemeyen yer.

TUFARA

Baca.

TUFAR

Duvar.

TUFALET

Hela.

TUFANLI

Adana şehri, Kozan belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

TUFAK

Maltız : Yemeği tufakta pişiriyorum. Bela : Allah şu askerleri tufaktan saklaya.

TUFANA

Büyük balık ağı. Yiğit, iriyarı.

TUFAYİ

Elma ve armut kompostosu.

TUFANBEYLİ

Adana iline bağlı ilçelerden biri.

  -   -   -  

Anlamında TUF bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde TUF geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ÇAKIRLAR

Adana kenti, Tufanbeyli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Çankırı şehri, İkizören nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Çorum ilinde, Kargı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Düzce şehrinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Erzincan şehrinde, Alpköy nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Gümüşhane ili, Kelkit ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. İzmir ili, Bergama ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Kastamonu kenti, Tosya ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kütahya şehri, Simav ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Muğla ilinde, Yatağan ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Şanlıurfa kenti, Şehitnusretbey bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Yozgat şehri, Yerköy ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

HİMMET

Yardım, kayırma. Lütuf, iyilik, iyi davranma. Çalışma, emek, gayret.

ÇATALÇAM

Adana ilinde, Tufanbeyli ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Amasya ilinde, Ezinepazarı nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Balıkesir şehrinde, Dursunbey ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Çanakkale şehrinde, Yiğitler bucağına bağlı bir bölge. Düzce şehri, Kaynaşlı belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Erzincan ilinde, Çatalçam nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Gaziantep ili, Doğanpınar nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kastamonu ili, Akkaya nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Manisa şehrinde, Soma belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Mardin şehrinde, Dargeçit belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Samsun ili, Taflan nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

DEMİROLUK

Adana ilinde, Tufanbeyli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Konya ilinde, Kadınhanı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kütahya ilinde, Çavdarhisar ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Sivas şehrinde, Direkli bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ABDÜLMENNAN

Lütuf ve ihsan sahibi olan Tanrı'nını kulu.

İHSAN

İyilik etme, iyi davranma. Karşılık beklemeden yapılmış olan yardım, iyilik. Bağışlanan şey, kayra, lütuf, inayet, atıfet. Bağışlama, bağışta bulunma.

NİMET

İyilik, lütuf, ihsan. Yiyecek içecek, özellikle ekmek. Yararlanılan imkân. Yaşamak için gerekli her şey.

PANTUFLACI

Pantufla yapan veya satan kimse. Sadece kadın çantası çalıp kaçan kimse.

AYVAT

Hela. Adana şehri, Tufanbeyli ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Kastamonu şehrinde, İnebolu ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

İYİLİK

İyi olma durumu, salah. Sağlığı yerinde olma durumu, esenlik. Karşılık beklenilmeden yapılmış olan yardım, kayra, lütuf, kerem, ihsan, inayet. Yarar ya da elverişlilik, nimet.

İNAYET

İyilik, kayra, atıfet, ihsan, lütuf.

ATİYE

İhsan, lütuf, bağışlama. Armağan. Veren, bağışlayan.

KEREM

Soyluluk, ululuk, büyüklük, asalet. Bağış olarak verme, iyilik, cömertlik, eli açıklık, lütuf.

ASALAK

Bir canlıda sürekli veya geçici yaşayarak ona zarar veren başka canlı, parazit. Başkalarının sırtından geçinen (kimse), abacı, ekti, otlakçı, parazit, tufeyli.

BOZGÜNEY

Adana şehri, Tufanbeyli ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

ATIFET

İyilik, bağış, kayra, lütuf, ihsan, inayet. Karşılık beklemeden gösterilen sevgi.

KAYRA

Yüksek tutulan veya sayılan birinden gelen iyilik, lütuf, ihsan, atıfet, inayet.

AKÇAL

Beyazımsı, beyaza çalan. İhtiyar. Adana ilinde, Tufanbeyli ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Balıkesir şehri, İvrindi belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Gümüşhane ili, Çayra nahiyesine bağlı bir yer.

PANTUFLACILIK

Pantuflacının işi.

DOĞANBEYLİ

Adana şehri, Tufanbeyli ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Erzincan ilinde, Doğanbeyli bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük