TU ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "tu" olan, toplam 868 adet kelime bulunmaktadır. tu ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu tu ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde tu olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

TURNABALIĞIGİLLER

16 harfli kelimeler

TUTTURABİLDİĞİNE

15 harfli kelimeler

TUTUKLATABİLMEK, TUTUKLAYABİLMEK, TUTUŞTURABİLMEK, TUTUŞTURUVERMEK

14 harfli kelimeler

TURNERSENDROMU, TUTARSIZLAŞMAK, TUTMAÇBAYINDIR, TUTUKLATABİLME, TUTUKLAYABİLME, TUTUŞTURABİLME, TUTUŞTURUVERME

13 harfli kelimeler

TUĞGENERALLİK, TUHAFİYECİLİK, TUNÇLAŞTIRMAK, TURFANDACILIK, TURUNCULAŞMAK, TURUNCUMTIRAK, TURLAYABİLMEK, TUTARSIZLAŞMA, TUTTURABİLMEK

12 harfli kelimeler

TUĞAMİRALLİK, TULUMBACILIK, TUNÇLAŞTIRMA, TURUNCULAŞMA, TURUNÇGİLLER, TUTUCULAŞMAK, TUVALETÇİLİK, TUNCELİLİLİK, TURBİDİMETRE, TURKUVAZIMSI, TURLAYABİLME, TUTANAKÇILIK, TUTKALLANMAK, TUTKALTARAĞI, TUTLAŞTIRMAK, TUTTURABİLME, TUTULABİLMEK, TUTULANDIRAN, TUTULUVERMEK, TUTUNABİLMEK, TUTUNUVERMEK, TUTUŞABİLMEK, TUTUŞUVERMEK, TUYLUMLUĞUNA

11 harfli kelimeler

TUĞRAKEŞLİK, TUHAFLAŞMAK, TULUATÇILIK, TURFANDALIK, TURİZMCİLİK, TURNAGAGASI, TURNAGEÇİDİ, TURNAGİLLER, TURŞULAŞMAK, TUTARSIZLIK, TUTKALCILIK, TUTKALLAMAK, TUTKULAŞMAK, TUTTURMALIK, TUTUCULAŞMA, TUTUKLANMAK, TUTUKLATMAK, TUTUKSUZLUK, TUTULMAZLIK, TUTULMUŞLUK, TUTUMSUZLUK, TUTUŞTURMAK, TUZAKLANMAK, TUBEROSİTAS, TUBOKÜRARİN, TUĞLAMSİLAR, TUĞRULTEKİN, TUKANGİLLER, TULUKARMUDU, TULUMKABASI, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

TUFANBEYLİ, TUFEYLİLİK, TUĞGENERAL, TUĞLACILIK, TUHAFİYECİ, TUHAFLAŞMA, TULUMLULAR, TULUMSULAR, TUMTURAKLI, TUNÇLAŞMAK, TURANCILIK, TURFALAMAK, TURFANDACI, TURNAAYAĞI, TURPGİLLER, TURŞUCULUK, TURŞULAŞMA, TURUNCUMSU, TUTAMAKSIZ, TUTAMLAMAK, TUTARLILIK, TUTKALLAMA, TUTKULAŞMA, TUTUKLAMAK, TUTUKLANIŞ, TUTUKLANMA, TUTUKLATMA, TUTUKLULUK, TUTUMLULUK, TUTUŞTURMA, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

TUĞAMİRAL, TUĞBAYLIK, TULUMBACI, TUNÇLAMAK, TUNÇLAŞMA, TURALAMAK, TURFALAMA, TURNAGÖZÜ, TUTAMAÇLI, TUTAMLAMA, TUTARIKLI, TUTKALSIZ, TUTKUNLUK, TUTSAKLIK, TUTTURGAÇ, TUTTURMAK, TUTUCULUK, TUTUKLAMA, TUVALETÇİ, TUZAKLAMA, TUZLANMAK, TUZSUZLUK, TUBEKTOMİ, TUBERALİS, TUBEROZİS, TUĞCUBAŞI, TUĞLATMAK, TUHTAŞMAK, TULUMPATA, TULUMŞİŞİ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

TUĞRAKEŞ, TUHAFİYE, TUHAFLIK, TULUATÇI, TULUMCUK, TUMBADIZ, TUMTURAK, TUNÇLAMA, TUNGSTEN, TUNGUZCA, TURALAMA, TURBALIK, TURFANDA, TURGUTLU, TURİSTİK, TURİZMCİ, TURLAMAK, TURNUSOL, TURŞULUK, TUŞLAMAK, TUTAMLIK, TUTARLIK, TUTARSIZ, TUTKALCI, TUTKALLI, TUTKUSUZ, TUTMALIK, TUTTURAÇ, TUTTURMA, TUTTURUŞ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

TUFEYLİ, TUĞLACI, TUĞRALI, TULUMBA, TULUMCU, TUNUSLU, TURANCI, TURANLI, TURKUAZ, TURLAMA, TURNACI, TURNİKE, TURNUVA, TURŞUCU, TURUNCU, TUŞLAMA, TUTACAK, TUTAMAÇ, TUTAMAK, TUTANAK, TUTARAK, TUTARGA, TUTARIK, TUTARLI, TUTKULU, TUTUKLU, TUTULMA, TUTULUM, TUTULUŞ, TUTUMLU, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

TUĞBAY, TUĞYAN, TULANİ, TULUAT, TULYUM, TUMAĞI, TUMŞUK, TUNDRA, TUNGUZ, TURANİ, TURGAY, TURGOR, TURHAL, TURİST, TURİZM, TURUNÇ, TUTKAL, TUTKUN, TUTMAÇ, TUTMAK, TUTSAK, TUTUCU, TUTULU, TUVACA, TUZCUL, TUZLAK, TUZLUK, TUZSUZ, TUTÇEK, TUALET, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

TUFAN, TUGAY, TUĞCU, TUĞLA, TUĞRA, TUHAF, TULUK, TULUM, TULUP, TUMAN, TUMBA, TUNİK, TURAÇ, TURAN, TURBA, TURBO, TURFA, TURNA, TURNE, TURNO, TURŞU, TURTA, TUTAÇ, TUTAK, TUTAM, TUTAR, TUTKU, TUTMA, TUTUK, TUTUM, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

TUBA, TULU, TUNÇ, TURA, TURP, TUTU, TUAF, TUAN, TUFA, TUĞS, TUHS, TUHT, TUKİ, TULA, TUMB, TUMP, TUMT, TUNA, TUNE, TUNP, TUPİ, TUPO, TURÇ, TURŞ, TURT, TURU, TUSG, TUSH, TUSK, TUŞE, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

TUĞ, TUH, TUL, TUN, TUR, TUŞ, TUT, TUZ, TUB, TUC, TUÇ, TUD, TUF, TUİ, TUK, TUM, TUS, TUY

2 harfli kelimeler

TU

Bazı kelimelerin anlamları

TU

Tuh. Tu !: yazıklar olsun! anlamına ünlem.

TUTMAÇBAYINDIR

Çankırı kenti, Orta ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

TUTUKLATABİLME

Tutuklatabilmek işi.

TURNERSENDROMU

Kısraklarda en çok görülen kromozomal anomali (63, XO genotype). Gonadal disgenesise bağlı olarak hayvan ergin yaşa gelmesine rağmen üreme organları normal gelişmelerini göstermezler. Normal kızgınlık döngüsü göstermezler. İki yumurtalık da küçük ve yumuşaktır.

TUTUŞTURABİLME

Tutuşturabilmek işi.

TUTUŞTURUVERMEK

Çabucak tutuşturmak.

TUTUŞTURABİLMEK

Tutuşturma imkânı veya olasılığı bulunmak.

TURNABALIĞIGİLLER

Örnek türü turnabalığı, geniş tenyaya ikinci arakonakçılık eden çok yırtıcı balıklar familyası. (Esocidae),iyi bilinen türüdür.

TUTUKLATABİLMEK

Tutuklatma imkânı veya olasılığı bulunmak.

TUTUKLAYABİLME

Tutuklayabilmek işi.

TUTUKLAYABİLMEK

Tutuklama imkânı veya olasılığı bulunmak.

TUĞGENERALLİK

Tuğgeneral olma durumu. Tuğgeneralin görevi, mirlivalık. Tuğgeneralin rütbesi, mirlivalık.

TUTTURABİLDİĞİNE

Kabul ettirebildiğince, belli bir fiyatı olmaksızın (satmak).

TUTUŞTURUVERME

Tutuşturuvermek işi.

TUTARSIZLAŞMAK

Tutarsız duruma gelmek.

TUHAFİYECİLİK

Tuhafiyecinin işi.

  -   -   -  

Anlamında TU bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde TU geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ADAMOTU

Patlıcangillerden, geniş yapraklı, mavi çiçekli, meyveleri sarı, çok yıllık bir bitki, kankurutan, adamkökü (Mandragora autumnalis).

AÇACAK

Şişelenmiş bazı içeceklerin kapaklarını açmaya yarayan araç. Anahtar. Teneke kutu içinde korunmuş yiyeceklerin kapağını açmaya yarayan araç.

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

ABDESTHANE

Tuvalet.

AGANTA

Yısa veya laçka edilmekte olan bir halatın ve zincirin kısa bir süre elde tutulup bırakılmaması için verilen emir.

ACAYİPLİK

Acayip olma durumu, yabansılık, gariplik, tuhaflık.

AÇIKLAYICI

Bir sorunu gerekli açıklığa kavuşturan. Kendinden önce gelen kelimeyi belirten, açıklayan (kelime veya kelimeler): "Atatürk, yeni Türkiye'nin kurucusu, daima saygı ile anılacaktır" cümlesindeki 'yeni Türkiye'nin kurucusu' sözü Atatürk adının açıklayıcısıdır.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

ACIRGA

Yaban turpu.

AÇIKAĞIZ

Turpgillerden bir bitki (Hesperis acris).

AÇMAZ

Satranç oyununda şahı koruyan taşlardan birinin yerinden oynatılamaması durumu. Tuluatta karşısındakine bir nükte veya tekerleme söyleme kolaylığını veren söz. İçinden zor çıkılır durum.

ACUBE

Tuhaf kimse. Tuhaf, alışılmadık, garip şey.

AFYONLAMAK

Afyon vererek uyuşturmak, uyutmak. Birini telkin yoluyla doğru düşünmesini önleyerek zararlı bir yola sürüklemek.

ADRES

Bir kimsenin oturduğu yer, bulunak. Hedef gösterilen yer. Bir kimsenin sık olarak gittiği yer. Kurum ya da kuruluşun bulunduğu yer.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

AFYON

Olgunlaşmamış haşhaş kapsüllerine yapılmış olan çiziklerden sızan, güçlü bir zehir olmakla birlikte içinde morfin, kodein vb. uyuşturucular bulunan madde.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

ADAMKÖKÜ

Adamotu.

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.