TO ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "to" olan, toplam 1372 adet kelime bulunmaktadır. to ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu to ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde to olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

TOPLUMSALLAŞTIRMA, TOPLUMMERKEZCİLİK, TOPRAKKAZANGİLLER

16 harfli kelimeler

TOPLUMBİLİMCİLİK

15 harfli kelimeler

TOPLUMLAŞTIRMAK, TOPLUMSALLAŞMAK, TOPRAKLANDIRMAK, TOFİPERHİDROZİS, TOKATLAYABİLMEK, TOKMAKBÖCEKLERİ, TOKUŞTURABİLMEK, TONKİNESEKEDİSİ, TOPARLANABİLMEK, TOPARLAYABİLMEK, TOPLATILABİLMEK, TOPLUMİÇİNCİLİK, TOPUKTABANLILAR, TOZANLIFINDICAK

14 harfli kelimeler

TOLERANSSIZLIK, TOMURCUKLANMAK, TOPAKLAŞTIRMAK, TOPLUMLAŞTIRMA, TOPLUMSALLAŞMA, TOPRAKLANDIRMA, TOPLUMMERKEZCİ, TOKALAŞABİLMEK, TOKATLAYABİLME, TOKMAKLICIĞCIK, TOKSASKARİOZİS, TOKSOPLAZMOZİS, TOKUŞTURABİLME, TOMUZLANBÖCEĞİ, TONOFİLAMANLAR, TOPARLANABİLME, TOPARLAYABİLME, TOPÇUDEĞİRMENİ, TOPLATILABİLME, TOPLUMSEVERLİK, TOPLUSORUŞTURU, TORAKOMİYODİNİ

13 harfli kelimeler

TOMURCUKLANMA, TOİSONERİYİĞİ, TOKALAŞABİLME, TOLERANSLILIK, TOMARCAHÜYÜĞÜ, TONSİLLEKTOMİ, TOPAKLAŞTIRMA, TOPLAMAÇEKİCİ, TOPLANABİLMEK, TOPLANIVERMEK, TOPLATABİLMEK, TOPLAYABİLMEK, TOPLAYIVERMEK, TORASANİNCİRİ

12 harfli kelimeler

TOKSİKOLOJİK, TOMBALACILIK, TOMBULLAŞMAK, TOMRUKLANMAK, TOPARLAĞIMSI, TOPLUMLAŞMAK, TOPRAKLAŞMAK, TORPİLLENMEK, TORTULLAŞMAK, TOTALİTARİZM, TOZLAŞTIRMAK, TOPLUMİÇİNCİ, TOGAVİRÜSLER, TOKAÇGEMRİĞİ, TOKLAŞDURMAK, TOKMAKLANMAK, TOKMAKLIDERE, TOKMAKTEPESİ, TOKSİKODERMA, TOKSOKAROZİS, TONGALLAŞMAK, TONGARELMASI, TONOFİLAMENT, TOPÇUYENİKÖY, TOPLANABİLME, TOPLANIVERME, TOPLAŞTIRGAÇ, TOPLAŞTIRMAK, TOPLATABİLME, TOPLAYABİLME, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

TOHUMLANMAK, TOKAÇLANMAK, TOKATLANMAK, TOKMAKLAMAK, TOKSİKOLOJİ, TOKSİKOMANİ, TOKURDATMAK, TOKUŞTURMAK, TOLERANSSIZ, TOMBULLAŞMA, TOMRUKLAMAK, TOMRUKLANMA, TONSUZLAŞMA, TOPAKLANMAK, TOPAKLAŞMAK, TOPARLANMAK, TOPLANILMAK, TOPLARDAMAR, TOPLATILMAK, TOPLUMCULUK, TOPLUMLAŞMA, TOPRAKBASTI, TOPRAKLAMAK, TOPRAKLAŞMA, TOPTANCILIK, TORBALANMAK, TORNALANMAK, TORNALATMAK, TORPİLCİLİK, TORPİLLEMEK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

TOHUMCULUK, TOHUMLAMAK, TOHUMLANMA, TOKAÇLAMAK, TOKAÇLANMA, TOKALAŞMAK, TOKATÇILIK, TOKATLAMAK, TOKATLANMA, TOKMAKLAMA, TOKSİKOLOG, TOKSİKOMAN, TOKURDAMAK, TOKURDATMA, TOKUŞTURMA, TOLERANSLI, TOMRUKLAMA, TONLULAŞMA, TONMAYSTER, TOPAKLAMAK, TOPAKLANMA, TOPAKLAŞMA, TOPALLAMAK, TOPALLAYIŞ, TOPARLACIK, TOPARLAKÇA, TOPARLAMAK, TOPARLANIŞ, TOPARLANMA, TOPLANILMA, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

TOHUMLAMA, TOKAÇLAMA, TOKALAŞMA, TOKATLAMA, TOKMAKBAŞ, TOKURDAMA, TOMBALACI, TOMBULLUK, TOMOGRAFİ, TOPAKLAMA, TOPALLAMA, TOPARLAMA, TOPLANMAK, TOPLAŞMAK, TOPLATMAK, TOPLUMDAŞ, TOPLUMSAL, TOPOLOJİK, TOPRAKÇIL, TOPRAKSIZ, TOPUKLAMA, TORBALAMA, TORNALAMA, TORNAVİDA, TORNİSTAN, TOSLAŞMAK, TOSTÇULUK, TOTALİTER, TOYGİLLER, TOZLANMAK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

TOHUMLUK, TOKMAKÇI, TOKUŞMAK, TOLERANS, TOLGASIZ, TOMAHAVK, TOMBALAK, TOMBİLİK, TOMBİLYA, TOMBULCA, TOMURCUK, TOMURMAK, TONALİTE, TONİLATO, TOPALLIK, TOPARLAK, TOPÇEKER, TOPÇULUK, TOPLAMAK, TOPLANAN, TOPLANIK, TOPLANIŞ, TOPLANMA, TOPLANTI, TOPLAŞMA, TOPLATMA, TOPLAYIŞ, TOPLULUK, TOPLUMCU, TOPOĞRAF, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

TOHARCA, TOHUMCU, TOHUMLU, TOKATÇI, TOKURTU, TOKUŞMA, TOLGALI, TOMARZA, TOMBALA, TOMURMA, TOPAÇÇI, TOPALAK, TOPATAN, TOPHANE, TOPLAMA, TOPLUCA, TOPUKLU, TOPUZLU, TORAMAN, TORBALI, TORNACI, TORNADO, TORNALI, TORPİDO, TORTULU, TOSBAĞA, TOSLAMA, TOZARMA, TOZUMAK, TOZUNTU, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

TOGOLU, TOKALI, TOKLUK, TOKMAK, TOKSİN, TOLÜEN, TOMBAK, TOMBAZ, TOMBİK, TOMBUL, TOMRUK, TONLUK, TONTON, TOPBAŞ, TOPLAÇ, TOPLAM, TOPLUM, TOPRAK, TOPTAN, TORERO, TORLAK, TORLUK, TORNET, TORPİL, TORTOP, TORTUL, TORTUM, TORYUM, TOSTÇU, TOYAKA, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

TOHUM, TOKAÇ, TOKAT, TOKLU, TOKUZ, TOKYO, TOLGA, TOMAK, TOMAR, TONAJ, TONER, TONGA, TONİK, TONOZ, TONYA, TOPAÇ, TOPAK, TOPAL, TOPAZ, TOPÇU, TOPİK, TOPLA, TOPLU, TOPUK, TOPUR, TOPUT, TOPUZ, TORAK, TORBA, TORİK, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

TOHT, TOKA, TOPU, TOST, TOTO, TOBA, TODİ, TODU, TOFU, TOGA, TOGU, TOĞA, TOĞİ, TOĞU, TOHA, TOHK, TOKT, TOKU, TOLA, TOLİ, TOLU, TOMA, TOMP, TONÇ, TONE, TONG, TONU, TOOM, TOPA, TORA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

TOK, TOL, TON, TOP, TOR, TOS, TOY, TOZ, TOÇ, TOF, TOĞ, TOH, TOM, TOŞ, TOT

2 harfli kelimeler

TO

Bazı kelimelerin anlamları

TO

Hayır anlamında olumsuzluk belirtir. İlik (kemikteki). Te o.

TOPLATILABİLMEK

Toplatılma imkânı veya olasılığı bulunmak.

TOPLUMMERKEZCİLİK

İnsanın kendisini evrenin merkezi sayma görüşü, toplumiçincilik.

TONKİNESEKEDİSİ

Kuzey Amerika ve Asya'dan köken alan, 1960 yılında Siyam ve Burmese ırklarının birleştirilmesiyle geliştirilmiş, Siyam'ların vücut yapısı ve Burmese'lerin etkileyici güzelliklerinin birleşmesiyle oluşmuş, tüyleri ve gözlerinin parlaklığıyla inanılmaz bir güzelliğe sahip, rengi açık kahve tonları, krem ve şampanya rengi karışımı, uçuk mavi gri ve pembe tonları genelde bu renklerin karışımı kulak, yüz ve ayaklarda giderek koyulaşan, gözleri açık yeşil veya mavi renkli, güvenilir, meraklı, sahibine bağlı ve duygusal yapıda, kısa tüylü kedi ırkı.

TOPARLAYABİLMEK

Toparlama imkânı veya olasılığı bulunmak.

TOPLUMSALLAŞMAK

Birey kişilik kazanarak belli bir toplumsal çevreye hazırlanmak, toplumla bütünleşmek, sosyalleşmek.

TOKATLAYABİLMEK

Tokatlama imkânı veya olasılığı bulunmak.

TOKMAKBÖCEKLERİ

Kimi türleri, sokması ve ağılı salgısı dolayısıyla oldukça ağır deri yangıları doğurabilen, kınkanatları çok kısa böcekler familyası; aylakböcekler.

TOKUŞTURABİLMEK

Tokuşturma imkânı veya olasılığı bulunmak.

TOPLUMBİLİMCİLİK

İnsan yaşamındaki bütün olayları yalnızca toplumsal yapı ve örgüt biçimleriyle açıklama eğilimi.

TOPLUMLAŞTIRMAK

Toplumculuk ilkeleri çerçevesinde topluma mal etmek.

TOFİPERHİDROZİS

Aşırı yerel terleme.

TOPARLANABİLMEK

Toparlanma imkânı veya olasılığı bulunmak.

TOPRAKKAZANGİLLER

Memeliler (Mammalia) sınıfının, kemiriciler (Rodentia) takımının, yalın dişliler (Simplicidentata) alt takımının, sıçanımsılar (Myomorpha) bölümünden, yapılan tıknaz ve kuyrukları küt, gözleri ve kulakları küçük, yaşayışları köstebeğe benzeyen türlere sahip bir familya.

TOPLUMSALLAŞTIRMA

Bazı imkânlardan, kuruluşlardan toplumun yararlanmasını sağlama, toplum hizmetine koyma, sosyalizasyon. Toplumun değer yargılarına uygun duruma getirme, sosyalizasyon.

TOPRAKLANDIRMAK

Bir kimseyi işletip geçinmesi için toprak sahibi yapmak.

  -   -   -  

Anlamında TO bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde TO geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACEMİLİK

Acemi olma durumu, toyluk. Acemice davranış, toyluk.

ADA

Deniz veya göl suları ile çevrilmiş küçük kara parçası, cezire. Tali yoldan ana yola güvenli çıkışı sağlamak için tali yolun sağ tarafına yapılan, çizgilerle ayrılmış bölüm. Çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğu. Kavşaklarda trafiği düzenleyici, yönlendirici veya ayırıcı olmak üzere bordürle sınırlandırılmış veya yer çizgileriyle belirlenmiş alan.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

AĞILLANMAK

Toplanıp bir arada durmak. Çevresinde ağıl denen hale oluşmak, halelenmek.

Yemek yemesi gereken, tok karşıtı. Karnı doymamış olarak. Yiyecek bulamayan. Çok istekli, hevesli. Gözü doymaz, haris.

AGORA

Yunan klasik devrinde, sitenin yönetim, politika ve ticaret işlerini konuşmak için halkın toplandığı alan, halk meydanı.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

AFOROZ

Hristiyanlıkta kilise tarafından verilen cemaatten kovma cezası. Darılıp biriyle konuşmama, ilgiyi kesip kendinden uzaklaştırma, toplum dışılama.

AĞA

Geniş toprakları olan, sözü geçen, varlıklı kimse. Halk arasında sayılan ve sözü geçen erkeklere verilen unvan. Osmanlı Devleti'nde bazı kuruluşların başında bulunanlara verilen resmî san. Ağabey. Cömert, eli açık. Okuryazar olmayan yaşlı kimselerin adlarıyla birlikte kullanılan san. Koca.

AÇIKLIK

Açık olma durumu, aleniyet. Uzaklık, mesafe. Bitki örtüsü olmayan, çıplak yer. Gerçeği olduğu gibi yansıtma durumu. Boş ve geniş yer, meydanlık. Bir söz veya yazıda maksadın açık olması özelliği, duruluk, vuzuh. Dürbün, fotoğraf makinesi vb. optik araçlarda ağız çapı, ışığın girebildiği delik.

ACEMİ

Bir işin yabancısı olan, eli işe alışmamış, bir işi beceremeyen. Saraya yeni alınmış cariye. İşinde, mesleğinde yeni olan, toy. Bir yere, bir şeye yabancı olan.

AÇGÖZLÜ

Mala, yiyeceğe ve içeceğe doymak bilmeyen, açgöz, gözü aç, doymaz, gözü doymaz, tamahkâr, haris, hırslı, tokgözlü karşıtı.

AĞAÇKESEN

Zar kanatlılardan, kurtçukları en çok gül fidanları üzerinde yaşayarak yapraklara zarar veren, kara renkli bir böcek (Hylotoma).

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

AĞABABA

Dede, ata. Bir yerde, bir topluluk içinde etkili olan, sözü geçen, ileri gelen (kimse). Sanı "ağa" olan babaya çocuğunun sesleniş sözü.

ACEMİCE

Toyca, beceriksizce, acemicesine.

AĞIRKANLI

Ağırcanlı. Hippokrates'in ortaya attığı ağırcanlılık, soğukluk, kolayca duygulanmayış gibi nitelikleri kendinde toplayan kişilik tipi.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

İplik, sicim, tel vb. ince şeylerden kafes biçiminde yapılmış örgü. Ulaşım ve iletişim gibi alanlarda ülkenin her yerine yaygınlaştırılmış şebeke. Örümcek vb. hayvanların salgılarıyla oluşturdukları örgü. Çaprazlama örgü ile yapılmış olan ve kale direkleri arkasına gerilen örgü, file. Pantolon veya külotun apış arasına gelen yeri, apışlık. Tuzak. Oyun alanını ortadan ikiye bölen iple yapılmış örgü, file.

ABRA

Dara. Angarya, yük. Bir değiş tokuşta üste verilen şey. Denge.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük