Tİ ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ti" olan, toplam 705 adet kelime bulunmaktadır. ti ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ti ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ti olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

TİMALYAKUŞUGİLLER

16 harfli kelimeler

TİYATROLAŞTIRMAK, TİLKİSÜLEYMANİYE

15 harfli kelimeler

TİKSİNDİRİCİLİK, TİYATROLAŞTIRMA, TİYATROSEVERLİK

14 harfli kelimeler

TİROKALSİTONİN, TİFFANİEKEDİSİ, TİROTOKSİKOZİS, TİTRERSİNEKLER, TİYOSİYANATLAR

13 harfli kelimeler

TİETİLPERAZİN, TİMURÇİFTLİĞİ, TİNDALİZASYON, TİROHİYOİDEUM, TİROİDİZASYON, TİTREŞİMÖLÇER, TİTREYEBİLMEK, TİTREYİVERMEK

12 harfli kelimeler

TİCARİLEŞMEK, TİFTİKLENMEK, TİKSİNDİRİCİ, TİKSİNDİRMEK, TİLKİKUYRUĞU, TİPLEŞTİRMEK, TİRFİLLENMEK, TİTREKLEŞMEK, TİTREŞTİRMEK, TİYATROCULUK, TİFLOKOLİTİS, TİGMOTROPİZM, TİKOPLANKTON, TİLKİCEKBAĞI, TİLKİTOPRAĞI, TİMBİLDENMEK, TİMSAHGİLLER, TİNAMUGİLLER, TİRAKİLENMEK, TİROGLOBULİN, TİROİDEKTOMİ, TİROKARDİTİS, TİTREŞİRGÜCÜ, TİTREYEBİLME, TİTREYİVERME, TİVTİKLENMEK, TİYABENDAZOL, TİYAMFENİKOL, TİYATROSEVER

11 harfli kelimeler

TİCARETHANE, TİCARİLEŞME, TİFTİKLENME, TİKSİNDİRME, TİKSİNİLMEK, TİLKİLEŞMEK, TİNSELCİLİK, TİPLEŞTİRME, TİRFİLLENME, TİRİTLENMEK, TİRİTLEŞMEK, TİRŞELEŞMEK, TİTİZLENMEK, TİTİZLEŞMEK, TİTREKLEŞME, TİTREMLEMEK, TİTREŞİMSİZ, TİTREŞTİRME, TİBİOTARSUS, TİBYOTARSUS, TİFTİKLEMEK, TİFTİLENMEK, TİLFİLENMEK, TİLİFLENMEK, TİLKİDÜĞÜNÜ, TİLTOMBALAK, TİMBİLDEMEK, TİMPANOTOMİ, TİNGAGİLLER, TİNGİLDEMEK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

TİKSİNİLME, TİLKİLEŞME, TİPOGRAFYA, TİRİLDEMEK, TİRİTLENME, TİRİTLEŞME, TİRŞELEŞME, TİRYAKİLİK, TİTİZLENME, TİTİZLEŞME, TİTREMLEME, TİTREŞİMLİ, TİCARETGAH, TİKARSİLİN, TİKLOPİDİN, TİKSOTROPİ, TİLİTOMBAK, TİLKİBURNU, TİLKİHÜYÜK, TİLKİLİKÖY, TİLMİKOSİN, TİMEŞLEMEK, TİMİNCİLER, TİMOKSAMİN, TİMOZİNLER, TİMPANİKUS, TİMPANİTİK, TİMPANİTİS, TİMSİRİKLİ, TİMURKIŞLA, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

TİCANİLİK, TİKSİNMEK, TİLMİZLİK, TİMSAHLAR, TİPİLEMEK, TİPLEŞMEK, TİPOGRAFİ, TİPOLOJİK, TİRELEMEK, TİRHANDİL, TİRİLDEME, TİTREKLİK, TİTREŞMEK, TİTRETMEK, TİYATROCU, TİZLEŞMEK, TİFTİNMEK, TİĞDİRMEK, TİĞSİRMEK, TİKGOZLUH, TİKSİRMEK, TİLETAMİN, TİLKİBAĞI, TİLKİSİKİ, TİLKİTEPE, TİLKİYOLU, TİLLOLMAK, TİLPİTİRİ, TİLTOMBAK, TİMİDİLAT, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

TİKELLİK, TİKSİNİŞ, TİKSİNME, TİKSİNTİ, TİLKİLİK, TİPİLEME, TİPLEMEK, TİPLEŞME, TİPOLOJİ, TİRAMOLA, TİRBUŞON, TİREBOLU, TİRELEME, TİRENDAZ, TİROKSİN, TİRPİDİN, TİTİZLİK, TİTREMEK, TİTREŞİM, TİTREŞME, TİTRETİŞ, TİTRETME, TİTREYİŞ, TİZLEŞME, TİFİRMEĞ, TİFLİTİS, TİFLOZOL, TİFSİMEK, TİFTİKAR, TİGİLDEK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

TİBETÇE, TİBETLİ, TİCARET, TİFDRUK, TİLAVET, TİPLEME, TİRYAKİ, TİTİZCE, TİTREME, TİYATRO, TİBİLLİ, TİBOLON, TİCARAT, TİFLEME, TİFTANİ, TİĞİNLİ, TİHLEME, TİKİŞME, TİKKANİ, TİKSİNÇ, TİLFARA, TİLİDİN, TİLİFLİ, TİLİFON, TİLİŞGE, TİLKİCE, TİLKİLİ, TİLLİCE, TİLOSİN, TİLOZİS, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

TİCANİ, TİCARİ, TİFTİK, TİLMİZ, TİMBAL, TİMSAH, TİMSAL, TİNSEL, TİPİLİ, TİPOCU, TİRFİL, TİRHOS, TİRLİN, TİROİT, TİRYAK, TİŞÖRT, TİTREK, TİTREM, TİAMİN, TİBİLİ, TİFLİN, TİFLİZ, TİFMEK, TİFOİT, TİFREK, TİFRİN, TİFSİK, TİGGAT, TİGGET, TİĞMEK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

TİFÜS, TİKEL, TİLKİ, TİMÜS, TİNER, TİPİK, TİRAJ, TİRAN, TİRAT, TİRİT, TİRİZ, TİRLE, TİRSİ, TİRŞE, TİTAN, TİTİZ, TİBER, TİBET, TİBİK, TİBYA, TİCCE, TİCEN, TİDAN, TİFİL, TİFİN, TİFLİ, TİFNİ, TİĞİN, TİJİK, TİKAN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

TİFO, TİKE, TİPİ, TİPO, TİRE, TİTR, TİKİ, TİBİ, TİÇE, TİĞİ, TİHA, TİİK, TİKA, TİLE, TİLF, TİLİ, TİMA, TİMİ, TİNÇ, TİNE, TİNİ, TİNK, TİRİ, TİSE, TİST, TİŞE, TİŞİ, TİTA, TİTİ, TİYH, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

TİM, TİZ, TİÇ, TİĞ, TİH, TİJ, TİK, TİL, TİN, TİP, TİR, TİS, TİŞ, TİT, TİV, TİY

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Bir tören sırasında, askerleri bir araya toplamak, törenin başladığını bildirmek vb. amaçlarla çalınan borazanın çıkardığı tiz ses. Titan elementinin simgesi.

TİROTOKSİKOZİS

Tiroit bezinden aşırı hormon salgılanması sonucu meydana gelen kimi patolojik değişimlerle belirgin durum.

TİROHİYOİDEUM

Dil kemiğinin kalkan kıkırdağıyla birleşen uzantısı.

TİETİLPERAZİN

Güçlü kusma kesici etki gösteren piperazin türevi nöroleptik bir ilaç.

TİFFANİEKEDİSİ

İngiltere'den köken alan, Cinchilla ile Burmese ırklarının rastlantı sonucu birleşimi olan Burmilla'nın uzun tüylü versiyonu olan, Asya grubu kediler içerisinde tek yarı-uzun tüylü ırk olan, vücudu orta büyüklükte, kaslı ve genel olarak Burmese'ye benzeyen fakat yüzü gözlerin sürmeli oluşu nedeniyle Chinchilla'yı andıran, tüyleri ince, ipeksi ve boyun bölgesinde ve kuyrukta daha uzun ve kuş tüyü görünümünde, bilinen tüm Asya veya Burmese renklerinde ve desenlerinde olabilen, düz renklileri çikolata, kızıl, mavi, leylak, krem, karamel ve kayısı renklerinde, inanılmaz yumuşak huylu, dışa dönük, nazik, sevecen, sahibine bağlı ve duyarlı yapıda, oldukça zeki ve oyuncu, yarı uzun tüylü kedi ırkı.

TİMURÇİFTLİĞİ

Mardin kenti, Kızıltepe belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

TİKSİNDİRİCİLİK

Tiksindirici olma durumu.

TİNDALİZASYON

Ardışık ısıl işlem uygulamasıyla yapılan sterilizasyon. Protein, karbonhidrat ve serum gibi ısıya dayanıksız maddeleri içeren sıvılar veya besi yerlerindeki mikropları gidermede aralıklı (3 gün arka arkaya ve her gün 70-80 C'de bir saat) ısıtma yöntemi uygulanarak yapılan sterilizasyon yöntemi.

TİYATROLAŞTIRMAK

Yazılı bir eseri oyun durumuna getirmek.

TİYATROSEVERLİK

Tiyatrosever olma durumu.

TİMALYAKUŞUGİLLER

(Timellidae, Endonezyaca: timalia=bir kuş adı) Omurgalı hayvanlardan kuşlar (Aves) sınıfının ötücü-kuşlar (Passeriformes) takımının öz-ötücüler (Oscines) üst-familyasına giren bir familyası. Gagaları kuvvetli ve çengellidir. Kanatları yuvarlak olur. Tüyleri yumuşaktır. Böcek, meyve v.b. yerler. Güney ve Doğu Asyada ve Tropik Afrikada yaşarlar. Japon bülbülü (Liothrix lutea) iyi bilinen türüdür.

TİROKALSİTONİN

Tiroit bezinden salgılanan, kandaki kalsiyumu azaltan hormon.

TİYATROLAŞTIRMA

Tiyatrolaştırmak işi.

TİLKİSÜLEYMANİYE

Manisa şehrinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

TİTRERSİNEKLER

İnce gövdeli, çok ince bacaklı, dar kanatlı sinek türlerini içine alan ve sağlığımız için az çok önem taşıyan iplikboynuzlular familyası.

TİYOSİYANATLAR

Tiroit bezi hücrelerinde zardan iyotun taşınmasını engelleyerek iyotun beze girmesini engelleyip guatr hastalığına neden olan ve özellikle siyanürün metabolize edilmesinden sonra açığa çıkan bir bileşik türü.

  -   -   -  

Anlamında Tİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde Tİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABULİ

İrade yitimi.

ACCELERANDO

Gittikçe hızlanarak.

ACAYİPLEŞTİRMEK

Yadırganacak bir duruma getirmek.

ACILAŞTIRMAK

Acı bir duruma getirmek.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABDESTLİ

Abdest almış (kimse). Abdest alarak, abdest almış olarak. İyi adam. Abdesti bozulmamış olan (kimse).

ABİYE

Gece kıyafeti.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

AÇIKLAŞTIRMAK

Açık duruma getirmek. Rengini açtırmak.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ABECESEL

Alfabetik.

ACINDIRMAK

Birinin acımasına yol açmak, birini merhamete getirmek.

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

ACİZ

Gücü bir işe yetmez olanın durumu, güçsüzlük. Beceriksizlik. Kişinin ve kuruluşun borcunu vaktinde ödeyememesi durumu.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ACAYİPLEŞTİRME

Acayipleştirmek işi.

ACEMLEŞTİRME

Acemleştirmek işi.

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük

 

Warning: fopen(/home/ileilgil/public_html/kelimeler/cache/ti/ti_1_0.io): failed to open stream: Disk quota exceeded in /home/ileilgil/public_html/kelimeler/func.php on line 37

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/ileilgil/public_html/kelimeler/func.php on line 38

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/ileilgil/public_html/kelimeler/func.php on line 39