TE ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "te" olan, toplam 2826 adet kelime bulunmaktadır. te ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu te ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde te olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

TEŞKİLATLANDIRMAK, TEMELLENDİREBİLME, TEPELİDEVEKUŞLARI

16 harfli kelimeler

TELEKOMÜNİKASYON, TERBİYESİZCESİNE, TERBİYESİZLEŞMEK, TEKRARLANABİLMEK, TEKRARLATABİLMEK, TEKRARLAYABİLMEK, TELEREZEKTOSKOPİ, TELEVİZYONAGİDER, TELLENDİREBİLMEK, TERMOELEKTRİKLİK, TERTİPLEYEBİLMEK, TEŞKİLATLANDIRMA, TEZGAHLAYABİLMEK

15 harfli kelimeler

TECAHÜLÜARİFANE, TELEVİZYONCULUK, TEMBELLEŞTİRMEK, TERBİYESİZLEŞME, TERMİKLEŞTİRMEK, TESLİMİYETÇİLİK, TEKNÜSKURBAĞASI, TEKRARLANABİLME, TEKRARLATABİLME, TEKRARLAYABİLME, TELEVİZYONSEVER, TELLENDİREBİLME, TEMİZLENEBİLMEK, TEMİZLETEBİLMEK, TEMİZLEYEBİLMEK, TERMİNALİZASYON, TERMOGRAVİMETRİ, TERMOREGÜLASYON, TERTİPLEYEBİLME, TERVUERENKÖPEĞİ, TESTACEALOBOSİA, TETİKLEYEBİLMEK, TETRAETİLKURŞUN, TETRAHİDRAZOLİN, TETRAHİDROFOLAT, TEZGAHLAYABİLME

14 harfli kelimeler

TEDİRGİNLEŞMEK, TEKELLEŞTİRMEK, TEKNOKRATÇILIK, TEMBELLEŞTİRME, TEMELLENDİRMEK, TEMELLEŞTİRMEK, TEMİZLEYİCİLİK, TERMİKLEŞTİRME, TEŞKİLATLANMAK, TEŞKİLATSIZLIK, TEKHANELİKALEM, TEKNEKAZINTISI, TELAŞLANDIRMAK, TEMİZLEMECİLİK, TEMİZLENEBİLME, TEMİZLETEBİLME, TEMİZLETTİRMEK, TEMİZLEYEBİLME, TENDOSİNOVİTİS, TENDOVAGİNİTİS, TENGELTOMBALAK, TERBİYEBAŞLIĞI, TERBİYEGÖZLÜĞÜ, TERMAKOGENEZİS, TESTEREKAPLAMA, TETİKLEYEBİLME, TETRAODONTİDAE, TETRASİKLİNLER

13 harfli kelimeler

TECRÜBESİZLİK, TEDİRGİNLEŞME, TEHLİKESİZLİK, TEKDÜZELEŞMEK, TEKELLEŞTİRME, TEKERLEKÇİLİK, TELEFONLAŞMAK, TELEFONOMETRE, TELEFOTOGRAFİ, TELEKONFERANS, TEMELLENDİRME, TEMELLEŞTİRME, TEMİZLİKÇİLİK, TERAKKİPERVER, TERBİYESİZLİK, TERMOELEKTRİK, TEŞKİLATÇILIK, TEŞRİFATÇILIK, TEBEŞİRLENMEK, TECİMSELLEŞME, TEKBİÇİMLİLİK, TEKBOYUTLULUK, TEKEBÖCEKLERİ, TEKELİIŞIKLAR, TEKGÖREVLİLİK, TEKİRDAĞLILIK, TEKKEKIZILLAR, TEKKEYENİCESİ, TEKNİKBİLGİSİ, TEKÖZDECİKSEL, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

TEBDİLİMEKAN, TEBEŞİRLEŞME, TECAHÜLÜARİF, TECRÜBELİLİK, TEDARİKÇİLİK, TEDARİKLEMEK, TEDBİRSİZLİK, TEFERRUATSIZ, TEKDÜZELEŞME, TEKLİFSİZLİK, TEKRARLANMAK, TEKRARLATMAK, TEKSTİLCİLİK, TELEFONCULUK, TELEFONLAŞMA, TELEOBJEKTİF, TELESEKRETER, TELEVİZYONCU, TELGRAFÇILIK, TELLENDİRMEK, TEMBELLEŞMEK, TEMBİHLENMEK, TEMKİNSİZLİK, TENEFFÜSHANE, TENZİLİRÜTBE, TERBİYELEMEK, TERBİYELİLİK, TERBİYESİZCE, TERMİNOLOJİK, TERMODİNAMİK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

TEBDİLİHAVA, TEBESSÜMSÜZ, TEDARİKLEME, TEDBİRLİLİK, TEDBİRSİZCE, TEDHİŞÇİLİK, TEDİRGİNLİK, TEFERRUATLI, TEKELLEŞMEK, TEKERLENMEK, TEKLİFSİZCE, TEKMELENMEK, TEKMİLLEMEK, TEKRARLAMAK, TEKRARLANMA, TEKRARLATMA, TELAŞSIZLIK, TELEKSÇİLİK, TELGRAFHANE, TELLENDİRME, TELSİZCİLİK, TEMBELLEŞME, TEMBİHLEMEK, TEMBİHLENME, TEMELLENMEK, TEMELLEŞMEK, TEMELSİZLİK, TEMİZLENMEK, TEMİZLETMEK, TEMİZLEYİCİ, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

TEBERRÜKEN, TEBESSÜMLÜ, TEBEŞİRSİZ, TECRÜBESİZ, TEDARİKSİZ, TEHİRİİCRA, TEHLİKESİZ, TEKDÜZELİK, TEKELCİLİK, TEKELLEŞME, TEKERLEKÇİ, TEKERLEKLİ, TEKERLEMEK, TEKERLENME, TEKESAKALI, TEKMELEMEK, TEKMELENME, TEKMİLLEME, TEKNECİLİK, TEKNOKRASİ, TEKNOLOJİK, TEKRARLAMA, TELAŞLILIK, TELEKİNEZİ, TELEOLOJİK, TELESİNEMA, TELESKOBİK, TELEVİZYON, TEMBELHANE, TEMBİHLEME, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

TEBEŞİRLİ, TECRÜBELİ, TEDARİKLİ, TEDBİRSİZ, TEDHİŞSİZ, TEESSÜRAT, TEFECİLİK, TEFERRUAT, TEĞMENLİK, TEHDİTSİZ, TEHLİKELİ, TEKAÜDİYE, TEKAÜTLÜK, TEKERLEME, TEKESEMEK, TEKFURLUK, TEKLEŞMEK, TEKLİFSİZ, TEKMELEME, TEKNETYUM, TEKNİSYEN, TEKNOKRAT, TEKNOLOJİ, TEKSTİLCİ, TELEFERİK, TELEFONCU, TELEMETRE, TELEMETRİ, TELEOLOJİ, TELEPATİK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

TEBAHHUR, TEBAİYET, TEBEDDÜL, TEBELLEŞ, TEBELLÜĞ, TEBELLÜR, TEBERRÜK, TEBERRÜZ, TEBERSİZ, TEBESSÜM, TEBEYYÜN, TEBLİGAT, TECEDDÜT, TECENNÜN, TECERRÜT, TECESSÜM, TECESSÜS, TECİMEVİ, TECVİTLİ, TEÇHİZAT, TEDBİRLİ, TEDHİŞÇİ, TEDHİŞLİ, TEDİRGİN, TEDRİCEN, TEDRİSAT, TEDVİREN, TEFAHHUS, TEFEHHÜM, TEFEKKÜR, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

TEBARÜZ, TEBERLİ, TEBERRU, TEBEŞİR, TEBRİYE, TECAHÜL, TECANÜS, TECAVÜZ, TECELLİ, TECEMMU, TECEZZİ, TECİMEN, TECRÜBE, TECRÜBİ, TECZİYE, TEDAFÜİ, TEDAHÜL, TEDARİK, TEDAVÜL, TEDENNİ, TEEDDÜP, TEEHHÜL, TEEHHÜR, TEEMMÜL, TEESSÜF, TEESSÜR, TEESSÜS, TEEYYÜT, TEFAHÜR, TEFARİK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

TEADÜL, TEAKUP, TEAMÜL, TEARUZ, TEAVÜN, TEBCİL, TEBDİL, TEBLİĞ, TEBRİK, TEBŞİR, TEBYİZ, TECDİT, TECRİT, TECVİT, TECVİZ, TEÇHİL, TEÇHİZ, TEDAVİ, TEDBİR, TEDFİN, TEDHİŞ, TEDİYE, TEDRİÇ, TEDRİS, TEDVİN, TEDVİR, TEENNİ, TEFCİR, TEFECİ, TEFELİ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

TEALİ, TEATİ, TEBAA, TEBER, TECİL, TECİM, TEDAİ, TEDİP, TEĞET, TEHİR, TEİZM, TEKÇİ, TEKEL, TEKER, TEKİL, TEKİN, TEKİR, TEKİT, TEKKE, TEKLİ, TEKME, TEKNE, TEKST, TELAŞ, TELEF, TELEK, TELEM, TELES, TELİF, TELİN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

TEFE, TEHİ, TEİN, TEKE, TELA, TEMA, TEPE, TEPİ, TERE, TERK, TERS, TEST, TEYP, TEAH, TEBE, TEBİ, TECE, TECİ, TEÇT, TEDÜ, TEGE, TEĞE, TEHA, TEHE, TEHU, TEKA, TEKİ, TEKS, TELE, TELİ, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

TEF, TEK, TEL, TEM, TEN, TER, TEZ, TEC, TEÇ, TEE, TEĞ, TEH, TES, TEŞ, TET, TEY

2 harfli kelimeler

TE

Bazı kelimelerin anlamları

TE

Türk alfabesinin yirmi dördüncü harfinin adı, okunuşu. Sıhhi tesisatta su borusunu üç yönlü kullanabilme durumuna getiren parça. Tellür elementinin simgesi.

TEPELİDEVEKUŞLARI

(Eş anlamlısı: Avustralya-devekuşları, Casuarii,olmak üzere 2 familyası. vardır.

TEŞKİLATLANDIRMAK

Örgütlendirmek.

TERBİYESİZLEŞMEK

Terbiyesizce davranışlarda bulunmak, edepsizleşmek.

TELEREZEKTOSKOPİ

Meme başı kanalında bulunan üremelerin endoskopik yöntemle tedavisi.

TEMELLENDİREBİLME

Temellendirebilmek işi veya durumu.

TEKRARLANABİLMEK

Tekrarlanma imkânı veya olasılığı bulunmak, yinelenebilmek.

TELEKOMÜNİKASYON

Haber, yazı, resim, sembol veya her çeşit bilginin tel, radyo, optik vb. elektromanyetik sistemlerle iletilmesi, bunların yayımı veya alınması, uz iletişim.

TEŞKİLATLANDIRMA

Örgütlendirme.

TEKRARLAYABİLMEK

Tekrarlama imkânı veya olasılığı bulunmak, yineleyebilmek.

TELEVİZYONAGİDER

Bir kimsenin, bir nesnenin, bir varlığın ya da görünümün, görünüş ya da işleniş bakımından televizyona yatkın olması, televizyonda iyi sonuç vermesi niteliği.

TERTİPLEYEBİLMEK

Tertipleme imkânı veya olasılığı bulunmak.

TERMOELEKTRİKLİK

Isı etkisiyle elektrik oluşması.

TEKRARLATABİLMEK

Tekrarlatma imkânı veya olasılığı bulunmak, yineletebilmek.

TERBİYESİZCESİNE

Terbiyesizce.

TELLENDİREBİLMEK

Tellendirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

  -   -   -  

Anlamında TE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde TE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACELE

Hızlı yapılan, çabuk, tez, ivedi. Tez davranma gerekliliği. Vakit geçirmeden, tez olarak.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ACIKLI

Acındıracak, acı verecek nitelikte olan, dokunaklı, üzücü, koygun. Acı görmüş, yaslı, kederli.

ACELECİ

Tez iş gören, çabuk davranan, canı tez, farfara, fırtına gibi, içi tez, ivecen, iveğen, kıvrak, sabırsız, tez canlı, telaşlı, acul.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ACENTELİK

Acentenin yaptığı iş. Acente kuruluşu.

ABULLABUT

Kaba saba ve anlayışsız (kimse). Biçimsiz ve kötü giyinen, giyimine özen göstermeyen (kimse).

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ACEMİLEŞMEK

Beceriksizlik göstermek.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABRA

Dara. Angarya, yük. Bir değiş tokuşta üste verilen şey. Denge.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük