Sonu TARANMA ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "taranma" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu taranma ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında taranma olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde taranma olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TARANMA

Taranmak işi.

  -   -   -  

Anlamında TARANMA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde TARANMA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

TÜLBERMEK

Esintiden, taranmamaktan saç dolaşmak, kabarmak. Yel etkisiyle saç kabarmak, dağılmak.

PURTUL

Üstü düz olmayan, pürüzlü. Çiçek hastalığının yüzde bıraktığı iz, çiçekbozuğu. Eski püskü, partal, buruşuk (giysi için). Saçı sakalı birbirine karışmış. Yumuşak, kıvırcık ve kabarık (çocuk saçı ya da kedi köpek tüyü için). Taranmamış, kabarık ve karışık yün ya da kıl.

KİRTELMEK

Büzülmek : İnsan soğukta kirteliyor. Saçlar kirden birbirine yapışıp taranmaz duruma gelmek, kıtıklaşmak. Gevrek duruma gelmek, sertleşmek.

TARANIŞ

Taranma işi.

TUVALET

İnsanın dışkısıyla idrarını boşalttığı yer, abdesthane, aralık, ayakyolu, yüznumara, hacet yeri, hela, kenef, memişhane, kademhane. Sidik ya da dışkı. Vücut temizliği ve bakımı için gereken nesne. Gece kıyafeti. Yıkanma, tıraş olma, giyinme, süslenme, taranma işi.

TARANABİLMEK

Taranma imkânı veya olasılığı bulunmak.

PARAK

Karışık, taranmamış (saç, tüy, yün): Koyunun tüyü parak olmuş. Hayvanların yazın konulduğu yer, ağıl.

KAFULBAŞLI

Taranmamış, dağınık saçlı kimse.

BARDAL

Caba, karşılıksız, bedava. Taranmamış saç. Orospu, fahişe. Testi.

BERBER

Saç ve sakalın kesilmesi, taranması ve yapılması işiyle uğraşan veya bunu meslek edinen kimse, erkek berberi, perukar. Bu işin yapıldığı dükkân, erkek berberi, perukar.

PORİK

Ağaçtan yapılmış büyük fıçı. Alnın üstüne bırakılmış saç, kâkül. Yanakların üstüne bırakılmış saç, zülüf. Taranmış saç. Taranmamış saç. Kakül, perçem.