TA ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ta" olan, toplam 2999 adet kelime bulunmaktadır. ta ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ta ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ta olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

TARAFSIZLAŞTIRMAK, TAKSİTLENDİRİLMEK, TASARIMLAYABİLMEK, TASDİKLETTİRİLMEK

16 harfli kelimeler

TAHSİSATIMESTURE, TARAFSIZLAŞTIRMA, TABAKHANETAHTASI, TAKSİTLENDİRİLME, TANGİERHASTALIĞI, TASARIMLAYABİLME, TASDİKLETEBİLMEK, TASDİKLETTİRİLME, TASDİKLEYEBİLMEK, TATLANDIRABİLMEK, TAVUSKELEBEKLERİ

15 harfli kelimeler

TABİATÜSTÜCÜLÜK, TAKSİTLENDİRMEK, TANRITANIMAZLIK, TABINDIRIKLAMAK, TALİMHANECİBAŞI, TALLOTOKSİKOZİS, TAMAMLANABİLMEK, TAMAMLATABİLMEK, TAMAMLAYABİLMEK, TAMAMLAYIVERMEK, TANIMLAYABİLMEK, TANIMLAYIVERMEK, TANIŞTIRABİLMEK, TANITLAYABİLMEK, TARLAKUŞUGİLLER, TARSOMETATARSUS, TARTIŞILABİLMEK, TASARLANABİLMEK, TASARLAYABİLMEK, TASDİKLETEBİLME, TASDİKLETTİRMEK, TASDİKLEYEBİLME, TATARİLYASKIŞLA, TATARİLYASYAYLA, TATLANDIRABİLME, TAVSULLANDIRMAK, TAVŞANÇAKILDAĞI, TAVŞANFASULYASI

14 harfli kelimeler

TABİİYETSİZLİK, TAHAMMÜLSÜZLÜK, TAKSİTLENDİRME, TANRILAŞTIRMAK, TARİFLENDİRMEK, TARİHLENDİRMEK, TAŞKIRANGİLLER, TATLANDIRICILI, TATLILAŞTIRMAK, TAVUKYELPAZESİ, TABİİLEŞTİRMEK, TAHTACIÖRENCİK, TAHTALIDEDELER, TAHTALIKARADUT, TAHTALITAYYERE, TAKLABÖCEKLERİ, TAMAMLANABİLME, TAMAMLATABİLME, TAMAMLATTIRMAK, TAMAMLAYABİLME, TAMAMLAYIVERME, TANIMLANABİLME, TANIMLAYABİLME, TANIMLAYIVERME, TANIŞTIRABİLME, TANITILABİLMEK, TANITLAYABİLME, TARTIŞILABİLME, TASARLANABİLME, TASARLAYABİLME, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

TAHAMMÜLFERSA, TAHARETLENMEK, TAHTAKURULARI, TANRILAŞTIRMA, TARİFLENDİRME, TARİHLENDİRME, TARTIŞMACILIK, TASARIMLANMAK, TASARRUFÇULUK, TAŞEMENGİLLER, TATLILAŞTIRMA, TABANCALAŞMAK, TABİİLEŞTİRME, TABULAŞTIRMAK, TAGMATİZASYON, TAHTALIÇERKEN, TAHTALIMİSKİN, TAKATUKACILIK, TAKTIRABİLMEK, TALLIBİTKİLER, TAMAMLATTIRMA, TANDIRÖRTMESİ, TANDIRPAHLASI, TANITILABİLME, TANRIDEVECİĞİ, TANZİMATÇILIK, TAPINCAKÇILIK, TAPTIRABİLMEK, TARHANKOZLUSU, TARİHSELCİLİK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

TABAKALANMAK, TABİATSIZLIK, TABİATÜSTÜCÜ, TAHAFFUZHANE, TAHARETLENME, TAHİRBUSELİK, TAHSİLDARLIK, TAHTEREVALLİ, TAKDİRİİLAHİ, TAKUNYACILIK, TANGIRDATMAK, TANIMAMAZLIK, TANITMACILIK, TANRITANIMAZ, TANSİYOMETRE, TANTANACILIK, TARİKATÇILIK, TARTAKLANMAK, TASARIMCILIK, TASARIMLAMAK, TASARIMLANMA, TASFİYECİLİK, TAŞLAMACILIK, TATLANDIRMAK, TATMİNSİZLİK, TATSIZLAŞMAK, TAVLANDIRMAK, TAVŞANBIYIĞI, TAVŞANGİLLER, TAVŞANKULAĞI, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

TAAHHÜTNAME, TABAKALAMAK, TABAKALANMA, TABAKLANMAK, TABANSIZLIK, TABİİLEŞMEK, TAHAMMÜLSÜZ, TAHMİNCİLİK, TAHRİKÇİLİK, TAHTAKURUSU, TAHTALAŞMAK, TAHTELBAHİR, TAKATSİZLİK, TAKDİMCİLİK, TAKILGANLIK, TAKIMYILDIZ, TAKIRDATMAK, TAKIŞTIRMAK, TAKİPSİZLİK, TAKMAMAZLIK, TALAŞLANMAK, TALAZLANMAK, TALİHSİZLİK, TALİMATNAME, TAMAMLANMAK, TAMAMLATMAK, TAMPONLAMAK, TANGIRDAMAK, TANGIRDATMA, TANIMLANMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

TABAKALAMA, TABAKÇILIK, TABAKLAMAK, TABAKLANMA, TABİATIYLA, TABİATÜSTÜ, TABİİLEŞME, TABLACILIK, TABULAŞMAK, TAFSİLATLI, TAHTACILIK, TAHTALAŞMA, TAHTALIKÖY, TAHTEŞŞUUR, TAHTIREVAN, TAKDİRNAME, TAKEOMETRE, TAKINAKSIZ, TAKINTISIZ, TAKIRDAMAK, TAKIRDATMA, TAKIŞTIRMA, TAKİPÇİLİK, TAKOZLAMAK, TAKSİCİLİK, TAKSİMETRE, TAKUNYASIZ, TALANCILIK, TALANLAMAK, TALAŞLAMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

TAAHHÜTLÜ, TAALLUKAT, TAAMMÜDEN, TABAKASIZ, TABAKHANE, TABAKLAMA, TABİATSIZ, TABİRNAME, TABULAŞMA, TABÜTÜVAN, TAÇLANMAK, TAÇSIZLAR, TAHLİSİYE, TAHSİLDAR, TAKINAKLI, TAKINTILI, TAKIRDAMA, TAKİMETRE, TAKMAZLIK, TAKOMETRE, TAKOZLAMA, TAKSONOMİ, TAKTIRMAK, TAKUNYACI, TAKUNYALI, TALANLAMA, TALAŞLAMA, TALEBELİK, TALEPNAME, TALİMHANE, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

TABAKALI, TABAKLIK, TABANLIK, TABANSIZ, TABANVAY, TABASBUS, TABELACI, TABETMEK, TABİATLI, TABİİLİK, TABİİYET, TABİLDOT, TABİPLİK, TABUTLUK, TACİZLİK, TAÇLANMA, TADIMLIK, TAFSİLAT, TAGALLÜP, TAGAYYÜR, TAHACCÜM, TAHACCÜR, TAHAFFUZ, TAHAKKUK, TAHAKKÜM, TAHAMMUZ, TAHAMMÜL, TAHAMMÜR, TAHARRÜŞ, TAHASSUN, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

TAACCÜP, TAADDÜT, TAAFFÜN, TAAHHÜT, TAALLUK, TAAMMÜM, TAAMMÜT, TAANNÜT, TAARRUZ, TAASSUP, TAAŞŞUK, TAAYYÜN, TAAYYÜŞ, TABABET, TABAKÇI, TABANCA, TABANLI, TABETME, TABLALI, TABLİYE, TABURCU, TACİKÇE, TADİLAT, TAFRACI, TAGADDİ, TAHARET, TAHARRİ, TAHİNLİ, TAHKİYE, TAHLİYE, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

TABAAT, TABAKA, TABELA, TABİAT, TABLET, TABURE, TAÇSIZ, TAFLAN, TAFSİL, TAĞŞİŞ, TAĞYİR, TAHDİT, TAHFİF, TAHKİK, TAHKİM, TAHKİR, TAHLİF, TAHLİL, TAHLİS, TAHMİL, TAHMİN, TAHMİS, TAHNİT, TAHRİF, TAHRİK, TAHRİL, TAHRİP, TAHRİR, TAHRİŞ, TAHSİL, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

TABAK, TABAN, TABİİ, TABİP, TABİR, TABLA, TABLO, TABUR, TABUT, TABYA, TACİK, TACİL, TACİR, TACİZ, TAÇLI, TADAT, TADIM, TADİL, TAFRA, TAFTA, TAHIL, TAHİN, TAHRA, TAHTA, TAKAS, TAKAT, TAKIM, TAKİP, TAKKE, TAKLA, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

TAAM, TAAT, TABA, TABİ, TABL, TABU, TAHT, TAKA, TAKI, TAKT, TALİ, TALK, TAMU, TANE, TANI, TANK, TAPA, TAPI, TAPU, TARH, TART, TARZ, TASA, TAUN, TAVA, TAYA, TAYF, TAYT, TAZE, TAZI, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

TAB, TAÇ, TAK, TAL, TAM, TAN, TAR, TAS, TAT, TAV, TAY, TAA, TAC, TAF, TAĞ, TAH, TAJ, TAO, TAP, TAŞ, TAZ

2 harfli kelimeler

TA

Bazı kelimelerin anlamları

TA

Dek, değin, kadar, beri vb. edatlarla birlikte kullanılarak bir fiilin, bir hareketin, bir yerin, bir şeyin başladığı veya sona erdiği noktayı, zaman ve uzaklık bakımından abartmalı bir biçimde anlatan bir söz. Tantal elementinin simgesi.

TAKSİTLENDİRİLME

Taksitlendirilmek işi.

TASDİKLETEBİLMEK

Onaylatabilmek.

TASARIMLAYABİLMEK

Tasarımlama imkânı veya olasılığı bulunmak. Tasarımlamayı becermek.

TABAKHANETAHTASI

Dabakların üzerinde deri kazıdıkları tahta. (Yalvaç Isparta).

TANGİERHASTALIĞI

Plazma lipoproteinlerinden alfa-lipoproteinin yokluğu, kolesterol esterlerinin tüm retiküloendoteliyal dokularda depolanması ve bademciklerin büyük ve portakal sarısı renkte olmasıyla belirgin hastalık.

TATLANDIRABİLMEK

Tatlandırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

TAVUSKELEBEKLERİ

En büyük, en güzel kelebek türlerini içine alan ve tırtıl çağında yaprakla beslenen pulkanatlılar familyası.

TASDİKLETTİRİLMEK

Onaylattırılmak.

TAHSİSATIMESTURE

Örtülü ödenek.

TARAFSIZLAŞTIRMAK

Tarafsız duruma getirmek.

TASARIMLAYABİLME

Tasarımlayabilmek işi.

TAKSİTLENDİRİLMEK

Taksitli duruma getirilmek.

TARAFSIZLAŞTIRMA

Tarafsızlaştırmak işi, nötralizasyon.

TASDİKLEYEBİLMEK

Onaylayabilmek.

TASDİKLETTİRİLME

Onaylattırılma.

  -   -   -  

Anlamında TA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde TA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ACABA

Şüphe, kuşku. (a'caba:) Merak, kararsızlık veya kuşku anlatan bir söz, acep.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABRAMAK

Fırtınalı havalarda gemiyi ustalıkla yönetmek. Başarmak, bir işi becermek.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABAJURCU

Abajur yapan veya satan kimse.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABLALIK

Abla olma durumu. Yakın ve koruyucu davranışta bulunma.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABRA

Dara. Angarya, yük. Bir değiş tokuşta üste verilen şey. Denge.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük