Sonu T ile biten 9 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "t" olan 9 harfli toplam 547 adet kelime bulundu. Sonu t harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında t harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde t harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

HOMOZİGOT

Kromozomlarında verilen bir alel çift veya seri bakımından aynı genleri taşıyan birey. Homozigotlar, belli bir özellik bakımından sadece tek tip gamet meydana getirirler ve bu nedenle saf ırktırlar. Belirli bir lokusta bir çift birbirinin aynı allele sahip olma durumu. Aynı genleri taşıyan gametlerin birleşmesiyle meydana gelmiş olan, karakterlerin sabit olduğu, bir organizma.

ÖMRÜHAYAT

Geçirilen, yaşanılan bütün süre.

BELENYURT

Ordu ili, Ulubey ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

KNİDOSİST

Omurgasızlarda görülen, içinde yakıcı kapsüller taşıyan, savunma veya beslenmede görevli özelleşmiş hücreler, yakıcı kapsül, nematosist.

HACIAHMET

Bursa şehrinde, Devecikonağı nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Erzurum kenti, Horasan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Kastamonu şehrinde, Cide belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

TAHTAKURT

Burunda ve boğazda yangı yapan bir çeşit hayvan hastalığı.

ELETGASET

Çarçabuk, tezelden: Ahmet atla geldi, eletgeset geri döndü.

KRİPTOFİT

Organları ve tomurcukları toprak altında korunan çok yıllık bitkiler.

PLÜRALİST

Çoğulcu. Çokçu.

FANEROFİT

Tomurcuk taşıyan sürgünlerin, yerden en az 50 cm kadar yukarıda olması.

HEPATOSİT

Karaciğerin temel işlevsel parenkim hücresi.

MÜLAHAZAT

Düşünceler.

YAZIHAMİT

Kastamonu kenti, Taşköprü ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

YAYLAKENT

Çankırı şehrinde, Orta ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Erzincan şehrinde, Başköy nahiyesine bağlı bir yer. Tokat şehrinde, Boztepe bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

YEŞİLKENT

Ankara şehrinde, Çubuk belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Gaziantep şehrinde, Şahinbey ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Kahramanmaraş şehri, Nurhak ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Kayseri şehrinde, Sarız ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Ordu ilinde, Ünye ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Samsun ilinde, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Sinop ilinde, Durağan ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

EHEMMİYET

Önem.

SÜLENBENT

Binek atlarının göğsüne takılan sahtiyan göğüslük.

AHMETABAT

Ağrı şehrinde, Tutak ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

KIRMASIRT

Diyarbakır kenti, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

GALİBİYET

Yengi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük