Sonu T ile biten 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "t" olan 8 harfli toplam 982 adet kelime bulundu. Sonu t harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında t harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde t harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PLEBİSİT

Devletler hukukunda bir ulusun hangi devlete bağlanacağıyla ilgili oylama. Halk oylaması.

MONOKART

Bir kulakçık ve bir karıncığı olan.

TEZVİRAT

Yalan dolan şeyler, kovculuklar.

TETKİKAT

Araştırmalar. İncelemeler.

ELİPSOİT

Elipse benzeyen. Bir elipsin kendi ekseni etrafında döndürülmesiyle oluşan cismin biçimi.

UMUMİYET

Genellik.

İSTİMDAT

Yardım isteme, yardıma çağırma.

UZUNYURT

Çorum ili, Kargı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Muğla şehri, Fethiye ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

TAHSİSAT

Bir kimseye, bir kuruluş veya topluluğa ayrılmış para, ödenek.

İVEDALAT

Çok acele, palas pandıras.

YÖREKENT

Genellikle oturma alanı niteliğinde olan, şehir merkezinden uzakta veya sınırlarına yakın yerlerde bulunan şehir yöresi, banliyö.

AŞAĞIÇİT

Kastamonu ili, Taşköprü belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ACİLİYET

İvedi olma durumu.

PÜSÜGLET

Bisiklet.

HALKİYAT

Halk bilimi, folklor.

DEREYURT

Malatya ili, Hasançelebi nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Muş ilinde, Mercimekkale nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Ordu kenti, Bolaman nahiyesine bağlı bir yer. Trabzon ili, Hayrat ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Yozgat kenti, Akdağmadeni ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

ZERZEVAT

Sebze. Küçük, önemsiz nesneler.

DUYARKAT

Film tabanı üzerinde yer alan, ışığa karşı duyarlı gümüş bromür ya da gümüş klorürlü kat. (Boş filmin duyarkatı alıcıda kullanıldığında ışık etkisiyle üzerinde gizli bir görüntü oluşur. Bu gizli görüntü, işlemeyle önce negatif, sonra pozitif bir görüntü verir. Böylelikle duyarkat, görüntü oluşturan temel gereçtir. Duyarkatların, gördükleri işlere göre birçok çeşidi vardır). Bir mıknatıslı kuşak, mıknatıslı görüntü kuşağı ya da mıknatıslı film üzerine sıvanmış demir oksit katı. (Bu kat, ses aygıtı ya da mıknatıslı görüntü aygıtında kullanıldığında üzerine ses ya da resim imleri çıkar).

PEROKSİT

Birleşiminde normal oksitlerden daha çok oksijen bulunan oksitlerin genel adı.

CİDDİYET

Ağırbaşlılık.