Sonu T ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "t" olan 4 harfli toplam 438 adet kelime bulundu. Sonu t harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında t harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde t harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

CORT

Dilenci. Tavuk. Öfke, hırs. Şiddet.

PORT

Taranan yünün işe yaramayan bölümü. Kırkılan koyunun ayaklarının üstünde süs olarak bırakılan tüyler. Bozuk : Ben oynamıyorum, elim port. Küt, sivriliği gitmiş.

NOUT

Nohut.

AKUT

İveğen.

BÖRT

Böcek, akrep, çıyan, örümcek v.s. Çürük. Yarı kurumuş meyve, zerdali. Yarı hazırlanmış pekmez.

LİNT

Yaraları sarmak için kullanılan yumuşak keten.

PAKT

Antlaşma.

KANT

Şeker ve limonla içilen sıcak su.

EMET

Kütahya iline bağlı ilçelerden biri.

SEET

Saat. Saat, bk. saet.

MAAT

Saraçların deri üzerinde iz yapmak amacıyla kullandıkları uç kısmında birkaç delik bulunan tahta. (Pınarhisar Kırklareli).

AORT

Ana atardamar.

PÖFT

Öç, hınç.

ENET

İğdiş edilmiş hayvan. Kayık ve gemilerin denize indikleri eğik yer. Enginde akan suya ve pınara gidebilmek için açılan yol. Kara sığır gerdanı. İnat.

ŞAFT

Bir makinenin dönme hareketini öteki parçalara aktaran ve ucuna dişli çarklar, tekerlekler veya pervane bağlanan demir mil.

ANAT

Ekin demetlerini arabaya koymaya ve harmanı aktarmaya yarıyan, üç, dört, beş, yedi çatallı olabilen, uzun saplı aygıt, dirgen, yaba.

UYAT

Utanç, sıkılganlık.

İRAT

Gelir. Gelir getiren mülk. Söyleme.

ZAHT

Değneğin ucundaki çivi.

RAAT

Rahat.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük