Sonu T ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "t" olan 4 harfli toplam 438 adet kelime bulundu. Sonu t harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında t harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde t harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

MALT

Bira yapmak için çimlendirilip kurutularak hazırlanmış arpa.

BÖET

Su birikintisi, gölcük, bataklık. Kuyu.

VECT

Sevgi veya heyecandan doğan coşkunluk, kendinden geçme, esrime.

SÜİT

Aynı tonda yazılmış şarkı biçimindeki dans müziği. Otellerde değişik amaçlar için kullanılmak üzere donatılmış ve birden çok odaya sahip olan özel bölüm.

AFET

Çeşitli doğa olaylarının sebep olduğu yıkım. Çok kötü. Hastalıkların dokularda yaptığı bozukluk. Güzelliği ile insanı şaşkına çeviren, aklını başından alan kadın. Kıran.

BİAT

Bir kimsenin egemenliğini tanıma. Osmanlı Devleti'nde padişah öldüğünde tahta geçecek oğlunun devlet yönetimindeki etkili gruplarca kabul edilip onaylanması.

ÜVÜT

Buğday pekmezi, çimlendirilmiş buğdaya un ve pekmez katılarak yapılan tatlı.

ELİT

Seçkin.

AHIT

Salça. Şekerle yapılan koyu şerbet, ağda.

SALT

İçinde yabancı bir öge bulunmayan, mutlak. İçine, kendisine yabancı hiçbir şey karışmamış, arı. Yalnızca.

MEST

Sarhoş. Üzerine mesh edilebilen, kısa konçlu, hafif ve yumuşak bir ayakkabı türü.

İLİT

Ormandan açılan tarla. Giresun ilinde, Güce belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

SEMT

Şehirde yerleşim bölgesi, yaka. Yan, taraf, cihet, yön.

ÖRÜT

Sürünün gece otlaması. Zayıf, cılız (insan ya da hayvan). Atom ve molekülleri, nitelik ve niceliklerine göre aralarındaki açı ve uzaklıklar belirli, erkeleri ise en düşük düzeyde tutularak özgün biçimlerde düzenlenmiş katı nesne.

ÇİFT

Birbirini tamamlayan iki tekten oluşan (nesneler). Bir erkek ve bir dişiden oluşan iki eş. Toprağı sürmek için birlikte koşulan iki hayvan. Küçük maşa ya da cımbız.

RANT

Getirim.

GOŞT

Tarla sürülünce meydana gelen sert toprak kümeleri.

YURT

Bir halkın üzerinde yaşadığı, kültürünü oluşturduğu toprak parçası, vatan. Diyar. Yörüklerin yazın veya kışın oturdukları yer. Bir şeyin ilk veya çok yetiştirildiği yer, vatan. Memleket. Sahip olunan arazi, emlak. Göçebe Türklerin oturduğu çadır. Öğrencilerin kaldığı, barındığı yer. Bakıma ve barınmaya muhtaç bir grup insanın oturduğu, yetiştirildiği veya bakıldığı kurum.

HINT

Yorgunluk: Çalışa çalışa hınt oldum. Güç, kuvvet, takat. Öfke, kızgınlık. Ev: Bir hınt sahibi olamadım. Değnekle oynanan top oyununda kale. Arpa. Ayak kaşıntısı.

GRİT

Mide taşları.