Sonu T ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "t" olan 3 harfli toplam 124 adet kelime bulundu. Sonu t harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında t harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde t harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

AİT

İlgilendiren, ilişkin, ilişik, ilgili.

ÇAT

Sert bir şeyin kırılırken çıkardığı ses. İki yolun veya iki derenin birleştiği yer, kavşak. Erzurum iline bağlı ilçelerden biri.

KÜT

Kısa ve kalınca. Keskin olmayan. Tahta ve benzerleri katı şeylere vurulduğunda çıkan ses. Smaç. Kötürüm, sakat. Kuluçka tavuğun altındaki bozulmuş yumurta. Kesme özelliği, sivriliği kaybolmuş kesici araç. Tandıra pişirilmek için yapıştırılan hamurdan düşen parçalar. Kısa, yuvarlak (burun için). Kepçe vb, eşyaların asıldığı yuvarlak ağaç çivi. Pulluk, saban. Çekirdekli pamuk. Eli ayağı tutmayan, inmeli kişi. İnmeli; çolak; kötürüm; sakat. Uyuşuk, karmaşık, körelmiş.

MİT

Geleneksel olarak yayılan veya toplumun hayal gücü etkisiyle biçim değiştiren alegorik bir anlatımı olan halk hikâyesi, mitos. Efsaneleşen kavram veya kişi.

PİT

Bit.

HİT

Liste başı.

ILT

Enfeksiyöz larengotrakeitis.

CİT

Çuval.

ZET

Biraz sonra.

MET

Kabarma. Çelik çomak oyununda kullanılan değnek parçası. Bu oyunda kullanılan, 10-15 santimetre uzunluğundaki değnek.

ÇUT

Sık dişli (adam). Dermansız.

İET

Et.

TET

Kovalama ünlemi (köpek ya da kedi için). Yallah, hadi bakalım! anlamına ünlem.

GIT

Ölü çıkan eve komşu ve akrabaları tarafından gönderilen yemek. Çakmak taşına vurulan çelik. Bir diş ısırmak (Erzincan Merkez). Arapça kökenli khıt: kıt. kıt.

ORT

Ateş, od.

GÖT

Anüs. Alt taraf, dip. Kaba et, kıç, popo.

FIT

Üzüm çiğnemek için tahtadan yapılmış oluklu sandık: Üzümleri fıta doldurun.

ZIT

Karşıt, ters.

UŞT

Köpek kovma ünlemi.

FUT

Ayak.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük