Sonu T ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "t" olan 3 harfli toplam 124 adet kelime bulundu. Sonu t harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında t harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde t harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PÜT

16 Kg.lık buğday ölçeği. (Susuz Kars).

OHT

Gönül. Vakit. Zaman. Birden. Vakit, çağ.

DÖT

Dört.

MUT

Mutluluk. Mersin iline bağlı ilçelerden biri. Yaklaşık iki avuç dolusu tahılı içine alan ölçek.

ORT

Ateş, od.

CAT

Düşman. Bozuk para.

ZIT

Karşıt, ters.

AKT

Nikâh: Ayşeyle Mehmedin aktını, yaptık.

FOT

Çoban köpeklerinin boyunlarına takılan demir tasma. Kavga sırasında araya girenlerin yeter artık bırakın anlamında kullandıkları sözcük. Değneklerle oynanan bir çeşit çocuk oyunu. Malın satıcı tarafından, alıcının belirlediği kamyona teslim edilmesi yükümlülüğünü içeren bir teslim biçimi ve buna dayalı fiyat.

AHT

Köy nikâhı.

KÖT

Yufka ekmek pişirilen saçların altına konulan üç ayaklı demir, sacayak.

FAT

Fuat. Kekeme. Hırka.

TAT

Canlıların besinlerdeki uçucu olmayan bileşikleri damak, boğaz ve dil yüzeyindeki mukoza noktaları aracılığıyla algıladığı duyum. Türklerin egemen olduğu yerlerde yaşayan Arap veya İranlılar. Dilsiz. Hoşa giden durum, lezzet, zevk. Hazar Denizi kıyısında, İran Azerbaycanı sınırında yaşayan, İran soyundan olan bir topluluğun adı. Tatlılık.

ÇIT

Hafif ve anlık ses.

ZOT

Yıpranmış madensel araca kaynakla yapılan ek. Hoyrat, inatçı, kaba. Emir, zor, kıyım.

KİT

Macun. Parasız denecek kadar ucuz. Kilit. Anahtar. Kıt. Met değnek (çelik-çomak) oyununda çeliğin çomaya isabet etmemesi.

RAT

Rahat.

SÜT

Kadınların ve memeli dişi hayvanların yavrularını beslemek için memelerinden gelen, besin değeri yüksek beyaz sıvı. Bazı bitkilerin türlü organlarında bulunan beyaz renkte öz su. Erkek balığın tohumu. Süte benzeyen her türlü sıvı. Benzin, mazot. Erkek balığın, dişinin bavyarı üstüne akıttığı ak sıvı. İnsanın mayası, aslı. Tam, katıksız (renkler için): Sütbeyaz. Taze, sütlü. Başağın sertleşmemiş durumu. Memeli hayvanlarda yeni doğan yavrunun beslenmesi için süt bezlerinden salgılanan besin maddesi. Bazı bitkilerin süt renginde ve kıvamında özel sıvısı.

ROT

Motorlu taşıtlarda direksiyon ile tekerlek arasındaki bağlantıyı sağlayan demir çubuk.

CÜT

Çift.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük