Sonu T ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "t" olan 3 harfli toplam 124 adet kelime bulundu. Sonu t harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında t harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde t harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

LUT

Ürdün ve İsrail arasındaki büyük bir gölün adı. Hz. İbrahim'in yeğeni olan peygamberin adı.

PIT

Çok küçük bir nesnenin, su damlasının yere veya herhangi bir şey üzerine düşmesiyle çıkan hafif ses.

AİT

İlgilendiren, ilişkin, ilişik, ilgili.

BUT

İnsan vücudunun kalça ile diz arasındaki bölümü. Hayvanların, arka bacaklarının gövdeye bitişik olan dolgun, etli bölümü.

DÜT

Ayaktopu oyununda şut. Kaleye top girme, sayı, gol.

TUT

Adıyaman iline bağlı ilçelerden biri.

PAT

Yassı, basık. Kasımpatı biçiminde olan elmas iğne. Birleşikgillerden, papatyaya benzeyen otsu bir bitki (Leucanthemum). Yassı bir şeyle vurulduğunda çıkan ses.

SİT

Tarih öncesinden günümüze kadar değişik çağların ve uygarlıkların kültür değerlerini temsil eden eser veya kalıntı.

HİT

Liste başı.

SUT

Eskiden bazı bitkilerden, bugün sodyum klorürden elde edilen sodyum karbonatın ticaretteki adı.

FOT

Çoban köpeklerinin boyunlarına takılan demir tasma. Kavga sırasında araya girenlerin yeter artık bırakın anlamında kullandıkları sözcük. Değneklerle oynanan bir çeşit çocuk oyunu. Malın satıcı tarafından, alıcının belirlediği kamyona teslim edilmesi yükümlülüğünü içeren bir teslim biçimi ve buna dayalı fiyat.

SÜT

Kadınların ve memeli dişi hayvanların yavrularını beslemek için memelerinden gelen, besin değeri yüksek beyaz sıvı. Bazı bitkilerin türlü organlarında bulunan beyaz renkte öz su. Erkek balığın tohumu. Süte benzeyen her türlü sıvı. Benzin, mazot. Erkek balığın, dişinin bavyarı üstüne akıttığı ak sıvı. İnsanın mayası, aslı. Tam, katıksız (renkler için): Sütbeyaz. Taze, sütlü. Başağın sertleşmemiş durumu. Memeli hayvanlarda yeni doğan yavrunun beslenmesi için süt bezlerinden salgılanan besin maddesi. Bazı bitkilerin süt renginde ve kıvamında özel sıvısı.

NAT

Tırpanın sapı. Daire biçiminde yığılmış ekin demetleri. Tırpan sapı. Bileği taşının demir mili. Tırpan sapı. (Kırçiçeği Susuz Kars).

AST

Alt. Birine göre alt aşamada olan kimse, madun. Rütbe veya kıdemce küçük olan asker. Birinin buyruğu altında olan görevli, madun.

ZAT

Kişi. Kendi, öz.

İET

Et.

POT

Kötü dikiş sebebiyle kumaşta oluşan büzülme veya kıvrım. Yanlışlık, hata, gaf. Poker vb. iskambil oyunlarında oyuncuların tümünce ortaya sürülen eşit miktardaki para veya fiş.

TOT

1.Hokey oyunu gibi değnekle taşa vurularak oynanan bir oyun. 2.Topaç. 3.Top. Kısa. Çam tohumu. Şişman. 1.Dört ayaklı hayvanlarda bacağın dizden aşağı bölümü. 2.Köpeklerin ön ayakları. Çoban köpeğinin boynuna takılan demir halka. Pas.

ART

Arka, geri. Arkada bulunan. Bir şeyin öbür yüzü.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük