Sonu T ile biten 13 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "t" olan 13 harfli toplam 88 adet kelime bulundu. Sonu t harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında t harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde t harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

EKZOPİTERİGOT

Yarı başkalaşım gösteren böceklerde kanat tomurcuğunun dışa doğru gelişmesi.

FOSFOGLİSERİT

Gliserofosfolipit.

ANTİMETABOLİT

Enzim molekülünde koenzim veya substrat durumundaki esas metabolitin yerini alarak enzimin bloke olmasına neden olan ilaç veya zehir.

GONİYOİMPLANT

Glakomun tedavisinde, camera oculi anterior'dan subkonjunktival dokuların altına kadar yerleştirilerek bir çeşit şant görevi üstlenen sentetik materyal.

SPONGİYOBLAST

Keratinli süngerlerde spongin meydana getiren hücre. Nörogliya hücrelerinin ve omuriliğin çevresine ışınsal uzanan telleri veren embriyonik epitel hücreleri. Sponjiyoblast. Embriyoda nöral tüpün gelişiminde ependim ve astrositler olarak bilinen nörogliya hücrelerinin öncü hücresi. Süngerlerde spongin meydana getiren göze.

SAVCILIEBEYİT

Kırşehir şehrinde, Savcılı nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ADABIMUAŞERET

Görgü kuralları.

ESKİDANİŞMENT

Bursa ili, Orhaneli ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

HİDROPERİKART

Hidroperikardiyum.

ENDOSİMBİYONT

Dinoflagellatlar içinde yaşayan siyanobakteriler gibi, bir organizmanın içinde yaşayan diğer bir organizma. Bir organizmanın içinde simbiyoz olarak yaşayan diğer bir organizma. Dinoflagellata'lar içinde yaşayan siyanobakteriler gibi bir organizmanın içerisinde yaşayan diğer bir organizma.

KLİNOPTİLOLİT

Zeolit.

GASTROENTERİT

Mide ve bağırsak mukozasının iltihabı.

TETRAMASTİGOT

Dört kamçıya sahip organizma.

TRİPOMASTİGOT

Trypanosomatidae'ların omurgalı konaklarının kanında serbest olarak yaşayan, çekirdeğin arkasında yerleşmiş bir kinetoplast ve dalgalı zara sahip olan gelişim -evresi, tripanosomal.

EPİTELİYOKİST

Klamidyoz.

STRÜKTÜRALİST

Yapısalcı.

HEMİKRİPTOFİT

Tomurcukları toprak seviyesinde olan rozet şeklindeki bitkiler ile iki yıllık bitkiler.

HEMOSİTOBLAST

Miyeloyit ana hücresi. Kemik iliğinde bulunan ve her tip beyaz kan hücresi (monosit, granülosit, lenfosit) ile megakaryosit ve eritrositleri veren çok yönlü hücre. Hematositoblast. , : Kan yapan dokularda bulunan ve kan gözelerini verecek olan ilkel bir göze tipi.

MEGAGAMETOFİT

Heterosporlu bitkilerde megaspordan gelişen dişi gametofit.

SPONJİYOBLAST

Keratinli süngerlerde spongin meydana getiren hücre, spongiyoblast.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük