T ile başlayan 9 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "t" olan, 9 harfli toplam 1138 adet kelime bulunmaktadır. t harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu t harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde t harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TALDIRKAÇ

Karıştıracak âlet.

TINGIRLAK

Dört kulplu testi.

TELEFONLU

Telefonu olan.

TİLKİSİKİ

Yazma kenarlarına yapılan bir oya türü. (Yalvaç Isparta).

TOSULAMAK

Güç ve hırıltılı soluk almak.

TAŞHARMAN

Çok taşlı yer. Bitlis şehrinde, Ahlat belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

TEBRETMEK

1.Başlatmak. 2.Beşik sallamak.

TAHDETMEK

Yüreğine işlemek.

TURNADERE

Sakarya kenti, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Tunceli kenti, Pülümür ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

TÜYLÜBABA

1.Kır çiçeği. 2.Kırmızı lale.

TATSIZLIK

Tatsız olma durumu. Hoşa gitmeyen, can sıkan davranış veya durum.

TAYLANMAK

Büyüklenmek, kibirlenmek. Yeni yürümeye başlayan çocuk ayakta durmak. Denk gelmek, uymak: Küp biraz büyükçe imiş taylanmadı.

TELÇAPRAZ

Uzgözler, minigözler gibi ışıksal aygıtların odağına yerleştirilen, saydam bir yaprak üzerine çizilmiş, aygıtın görüş alanında konum belirlemeye yarayan çizgiler.

TELLAKLIK

Tellağın yaptığı iş.

TİRELELLİ

Kendisini varlıklı gösteren.

TUZLANMAK

Tuzlama işi yapılmak.

TENGİLBAŞ

Takla : Ali hergün tengilbaş atar.

TİTRASYON

Çözelti içindeki bir maddenin derişimini bulmak için, onunla tepkime verebilen derişimi bilinen bir çözeltiden belirli hacimlerde ekleyip, tepkimenin bitim noktasını çözeltinin bazı özelliklerindeki (renk degişimi, çökme, iletkenlik v.b) değişimi gözleyerek gerçekleştirilen bir analiz yöntemi. Bir solüsyonun belli bir ölçüye göre ayarlanması. Konsantrasyonu bilinen bir çözeltiyle bilinmeyen bir çözeltinin eşdeğerlik noktasına kadar karışımını sağlayarak harcanan standart çözelti miktarından konsantrasyonu bilinmeyen çözeltinin konsantrasyonunun bulunması yöntemi. Belirli bir miktar örnekteki etkenin sayısını belirlemek için gerçekleştirilen deney.

TIPŞIRMAK

Küfretmek.

TETDİRMEK

Bir şeyi dürterek düşürmek.